banner59

15 Temmuz 2016 günü Türkiye en karanlık gecelerinden birini yaşadı. 10 binden fazla FETÖ mensubu asker ve sivil; askerî uçak, tank, zırhlı araç, silah ve askerî helikopterle darbe girişiminde bulundu. İlk olarak darbeci askerler Boğaziçi Köprüsü’nü kapattı. Köprü üzerinde 30 vatandaş FETÖ’cü hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu.

Boğaziçi Köprüsü, 15 Temmuz’da FETÖ’ye karşı ilk şehitlerimizi verdiğimiz yer olarak tarihe geçti. Genelkurmay Başkanlığı darbeciler tarafından basıldı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rehin alındı. Tıpkı geçmiş darbelerde olduğu gibi TRT işgal edildi ve darbeci askerlerin korsan darbe bildirisi canlı yayında okutuldu.

Halkın haber almasını engellemek isteyen FETÖ’cü pilotlar F-16 uçaklarıyla TÜRKSAT’ı bombalarken iki kobra helikopteri de TÜRKSAT’ı teslim etmemek için direnen halka ateş açtı. Darbeciler havaalanlarını da hava trafiğine kapattı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni ve milletvekillerinin içinde bulunduğu sırada Gazi Meclisi F-16 uçakları bombalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast düzenlemeyi planlayan FETÖ, 27 asker ve 2 komando ile Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı oteli bastı.

Gelinen noktada darbe girişiminin kırılma noktası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halkı meydanlara, sokaklara çağırması oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir darbe direnişi başladı. Bu direniş ile FETÖ, üst aklın kontrolünde Türkiye’yi teslim alamadı. Şimdi bu hain darbe girişiminin üzerinden tam 3 yıl geçti. Türkiye Cumhuriyeti yine dimdik ayakta duruyor. Hainlere bundan 104 yıl önce geçit vermeyen Türk ordusu bundan 101 yıl sonrada vatandaşların direniş ile yine hainlere geçit vermeyerek bir destan daha yazdı.

Bu uğurda canlarını seve seve veren tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Hain gecede yaralanarak Gazi olanlarda aileleriyle mutlu ve huzurlu günler geçirmelerini temenni ediyorum.  Bu yılda düzenlenecek çeşitli etkinlikler ile Şehitlerimiz bir kez daha anılacak. AK Parti İl Başkanlığı tarafından bisiklet turu organize edilmiş durumda. AVM’ler bölgesinden başlayacak tur Valilik önünde son bulacak.

Yine Çanakkale Valiliği 15 Temmuz günü Şehitler Abidesinde tüm 15 Temmuz Şehitleri anısına bir tören düzenleyecek ve akabinde akşam Demokrasi Meydanında anma programı organize edilecek. Ben buradan tüm Çanakkalelileri bu etkinliklere katılmaya davet ediyor ve 15 Temmuz ruhunu bir kez daha yaşamalarını diliyorum.  

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol