Ne güzel şeydir birlikte olmak… Bayramda, seyranda, anmada… Aynı 15 Temmuz akşamı olduğu gibi.

15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü nedeniyle Sayın Valimiz ile tüm kurumlar birlikteydi, hatta Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür bey bile… CHP İl Yönetimi, STK’lar hepsi oradaydı. Çanakkale’de düzenlenen etkinliklere katılım sağlayarak, bizde basın mensupları olarak görevimizi yerine getirdik. Cumhuriyet Meydanı ve İskele Meydanı’nda düzenlenen etkinliklere akın akın insan yağdı, aynı 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi. Çanakkale’de, tüm Şehitler dualarla anıldı.  

Milli birlik ve beraberlik duygusunun canlı tutulması, yaşanan hain darbe girişiminin etkin bir şekilde anlatılması, darbe girişimiyle ilgili toplumsal hafızanın canlı tutulması, şehit ve gazilerin hatırlanması ve hatıralarının diri tutulmasına yönelik hazırlanan çeşitli etkinlikler ve programlar yoğun ilgi gördü.

15 Temmuz Pazartesi günü ilk program Şehitler Abidesi’nde düzenlendi. Saat 11.30’da başlayan programda saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu. Kur-an’ı Kerim Tilaveti ve duaların ardından şehitliklere karanfil bırakıldı ve Şehitler Abidesi Camii’nde Şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.

Saat 20.00’de Cumhuriyet Meydanı’ndan start alan ve İskele Meydanı’nda sona eren 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik yürüyüşüne ellerinde Türk Bayraklarıyla katılan vatandaşlar, bu vatan için canını veren şehitlerini unutmadılar. Çanakkale’de birlik ve beraberlik örneği sergilenmesi de dikkat çeken konular arasındaydı. Çünkü Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın da bu yıl ki etkinliklere katılması dikkat çekti. Çanakkale tek vücut olarak birlik ve beraberlik içerisinde 15 Temmuz etkinliklerini anlamlı bir şekilde tamamladı.

Bu vatan için canlarını seve seve veren tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Hain gecede yaralanarak gazi olanlarda aileleriyle mutlu ve huzurlu günler geçirmelerini temenni ediyorum. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol