banner59

Çağımızın İkizleri: E-ticaret Ve Instagram

Elektronik ticaret; mal ve hizmetlerin; üretim, reklam ve satışının internet üzerinde, güvenli bir ortamda yapılmasıdır. Tüketiciler için tek tuşla hayal ettikleri ürün ve hizmetlere ulaştığı, firmalar içinse pazarlama ve satış olanakları sunduğu bir ortamdır. E-ticarette Instagramın satıcılara sağladığı faydalar bir yana alıcılara sağladığı faydaların da diğer platformlardan daha fazla olduğu gözlemleniyor. 2010 yılında hayatımıza giren Instagram dünyadaki nüfusun yarısına ulaşmış durumda. İnternet ortamında bir Instagram postunun bir tweete göre 140 kat daha etkili olduğunu düşündüğümüzde bu alana önemli bir çaba harcanması gerektiğini görüyoruz. Bu hafta sizlerle E-ticarette doğru bir Instagram profilini oluşturmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini paylaşacağım.

  • Profil Fotoğrafı: İnsanların dikkatini çeken ve işinizi doğru yansıtan bir fotoğraf seçmelisiniz. Örneğin bebek malzemeleri satıyorsunuz profilinize anne-bebek temalı sevgi dolu resimler koymalısınız.
  • Takipçileriniz: Markanızın ya da işinizin bilinirliğini artırmak için takipçi sayınızı artırmalısınız.
  • Güven Veren Bir Profil: İşletmenizin adresini mutlaka eklemelisiniz. İnsanlar alacağı ürünün nereden geleceğini bilmek ister. Hatta bence işletmenizde çektiğiniz pozitif fotoğraflarınızı paylaşmalısınız.
  • Ürün Bilgilendirmesi: Satışı yapılacak olan ürünün her türlü ayrıntısını storylerde ve fotoğraflarda paylaşmalısınız. Burada yaptığınız denemelerle sizin için doğru olan post’u bulun. Hangi posttan dönüş ve beğeni aldıysanız onu çeşitlendirin. Bunları yaparken Instagram kullanıcılarının yarıdan fazlasının 30 yaşın altında olduğunu unutmayın. Bu kitlenin videolarla yaşadığını bildiğimiz için video kullanımını öne çıkarmalısınız. Görsellerinizde sticker’lar, metinler, ikonlar, emoji’ler kullanarak onları daha çekici hale getirebilirsiniz.
  • Üyeliğinizin business account olmasını sağlayın: Yani hesabın diğer sosyal medya hesaplarınızla bağlı olmasını sağlayın. Size nasıl ulaşacaklarını mutlaka belirtin. Web sitenizin adresi, telefon numaranız, e-posta adresiniz vb.
  • Markanıza uyumlu işler yapın: Paylaştığınız her şey, fonlar, renkler, yazılar markanızla uyumlu olmalı. Yani Instagram’a vakit ayırın. Gün geçtikçe daha iyi olun.
  • Rakipleriniz: Rakipleriniz neler yapıyor, onları detaylı olarak ne zaman incelediniz? Bunları bir sisteme oturtun ve mutlaka takip edin.
  • Kampanyalar: Belirli zaman aralıklarında mutlaka kampanya ya da çekiliş düzenleyin.
  • Doğru zaman: Kitleyi ne kadar tanıdığınızla yakından ilişkili olduğundan önce ulaşmak istediğiniz kullanıcıların daha çok hangi günlerde ve hangi zamanlarda çevrimiçi olduklarına bakın.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol