banner59

Son günlerde inanılmaz fiyatlar görmeye başladım. Gerçekten dolar hareketliliğini fırsat bilenler istediği ürüne istediği fiyatı yapıştırmaya başladı. Hani yurt dışından gelen malları anlarım, fakat Çanakkale’de üretilen ürünlere de iki katı fiyat uygulanır mı? Evet uygulanıyor.
*
Çanakkale’miz Ezine’miz peynir üretiminin en önemli noktası. Hafta sonu özel bir peynir üreticisinden Ezine peyniri almak istedim. Daha beş gün önce kilosu 25 TL. olan Ezine peynirimiz 36 TL. ye yükselmiş. Bir anda yükselen bu fiyata şaşırdım. Sordum kasiyere fiyatta bir yanlışlık var mı? diye. Yanlışlık yok dediler. Tartışmadan alışverişimi tamamladım. Sonuçta bir ihtiyaç. Ancak Çanakkale’de üretilen peynirin önemli ham maddesi süt. Ezine’de sütü de ithal mi etmeye başladılar. Eğer böyle bir şey yok ise bu kadar fiyat artışı fırsatçılık mı? Bence fırsatçılık.
*
Öte yandan hafta sonu fırıncı bir arkadaşımla karşılaştım. Sohbet ettik. Haklı olarak onlarda şikayetçi. Ancak dinlediğim kadarıyla tüketilen en önemli gıda maddesi olan ekmeğe zam yok. Fırında ekmek yapmak için aldıkları 50 kiloluk unu dolar hareketliliği öncesi 74 TL.’ye alan üretici 115 TL.’ye almaya başlamış. Malzeme, çalışanlar, kira ve satıcıya ulaştırma maliyetlerini ekleyince firma zarar etmeye başlamış. Üretilen ekmek 1 TL’den marketlere veriliyor. Satış ise 1.25 TL’den satılıyor. Hepsi zarar. Arkadaş diyor ki, 25 kuruş alıyoruz ancak günlük para kazanıyoruz. Al gülüm ver gülüm. Zarar ama yapacak bir şey yok. Ekmeğe fırsatçılık yapılsa kıyamet kopar. Birçok sektör gibi fırıncılar da zarar ediyor.
*
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi “Fırsatçılara stokçulara gereken yapılacak. Önüne gelen bakıyorsun zam üstüne zam yapıyor, zam üstüne zam yapıyor. Faizle ilişkisi olsun olmasın ama fırsatı yakalıyor ya oradan giriyor. Onun için tabii burada özellikle de Hazine ve Maliye Bakanlığımızın tüm birimleriyle bu kontrol mekanizmalarını çok iyi çalıştırması lazım. İlgili bakanlıklarımızın bunu çok iyi çalıştırması lazım, bu suistimalleri yapanlara da gereken dersleri vermemiz lazım.” Bence de ders verilmeli. Önüne gelen zam yapmamalı. Hele ki temel ihtiyaçlarda. İnsanlar ne yapsın yaşamasın mı?

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol