ÇTSO Meclisi toplandı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ekim 2019 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.

ÇTSO Meclisi toplandı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ekim 2019 ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde gerçekleştirildi.

11 Ekim 2019 Cuma 12:55
ÇTSO Meclisi toplandı

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Bir kez daha çok kritik bir dönemden geçiyoruz. Ülkemiz için bir beka sorunu haline gelen güney sınırlarımızdaki sorunlara neşter vurmak üzere teyakkuz halindeyiz. Suriye’nin kuzeyinde artık an meselesi haline gelen Barış Pınarları harekatı için devletimize, kahraman ordumuza başarılar diliyorum. Allah muhafaza etsin. Suriye’nin kuzeyinin terör odaklarından temizlenip yıllardır misafir ettiğimiz Suriyeli kardeşlerimiz için yurt haline getirilmesi idealinin, bölge için en insani çözüm olduğuna hiç şüphe yok. Bu nedenle bütün medeni ülkelerden bu ulvi amaca saygı ve destek bekliyoruz. İnşallah bu süreç, tek bir Mehmetçiğin burnu bile kanamadan başarıyla sona erdirilir” dedi.

“Yılın ilk üç çeyreğini geride bıraktık” diyen Okyay; “Görünen o ki bir yıllık aradan sonra hemen hemen bütün önemli makro göstergeler, kur atağından önceki seviyesine döndü. Elbette bu spekülatif atak vatandaşın alım gücünden şirketlerimizin mali yapısına, kamu maliyesinden yabancı yatırımlara kadar önemli bir hasar ve maliyet bıraktı. Ama ben Alman filozof Niçe’nin dediği gibi “Bizi öldürmeyen şeyin güçlendirdiğine” inananlardanım.  Yaşadığımız spekülatif atak, kırılganlıklarımızı görmemiz ve gerekli önlemleri almamız için de bir fırsat yarattı. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın “değişim başlıyor” sloganıyla geçen hafta açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nın bu anlayışla hazırlandığını gördük. Teknoloji odaklı üretim ekonomisini merkez alan, cari açığı azaltmaya konsantre olmuş, dolarizasyonu minimize etmeyi hedefleyen ve yüzde 5 büyümenin altını öngörmeyen bir programla yürümenin ülkemiz için isabetli olduğunu düşünüyorum. Bugün artık yaralarımızı hızla sarıp ileriye doğru bakma zamanı. Elbette hala çok yüksek seyreden faizlerin, üst üste gelen zamların ve giderek sertleşen rekabetin birçoğumuzu kara kara düşündürdüğünü biliyorum. Ama rahmetli Süleyman Demirel’in dediği gibi enseyi karartmanın kimseye bir faydası olmadığını da biliyorum” şeklinde konuştu.

“Allah Ordumuzu muzaffer kılsın”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Ekim ayı olağan Meclis konuşmasını yapan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fahrettin Ersoy ise; “Vatanımızın bütünlüğüne, huzur ve güvenliğimize yönelik tehdit oluşturan her türlü terörü lanetlediğimizi bir kez daha vurguluyor ve bu yönde yapılan mücadelede Devletimizin yanında olduğumuzu belirtmek istiyorum. Allah Ordumuzu muzaffer kılsın. Ateş çemberinin içinde olsak da hayat devam ediyor, ekmek kavgası sürüyor. İş dünyası olarak biz de mücadelemizi sürdürüyoruz. Yatırım ve üretim hedeflerimiz için çalışıyoruz” diye konuştu. 

Kredi Garanti Fonu Balıkesir Şube Müdürü Kubilay Özbay tarafından kısa adı KGF olan Kredi Garanti Fonu’nun başvuru süreçleri ve fonun firmalara sağladığı faydalar hakkında bilgilendirme sunumu yaparak, konuyla ilgili soruları cevapladı. Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2019 Eylül ayı mizanı ile ilgili raporunun okunması ve onaylanmasının ardından, azami fiyat tarife talebi görüşüldü.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol