İskenderoğlu’ndan Kadınlara Mesaj

Çanakkale AK Parti Milletvekili Julide İskenderoğlu 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İskenderoğlu’ndan Kadınlara Mesaj

Çanakkale AK Parti Milletvekili Julide İskenderoğlu 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 10:50
İskenderoğlu’ndan Kadınlara Mesaj

Huzurlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşlarını oluşturan kadınların varlıkları olduğunu vurgulayan İskenderoğlu; “Varlıkları ile hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlar, kadınlarımız; sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle ülkemizin ve toplumumuzun geleceğinin şekillenmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Kadınlar sadece belli zamanlarda değil senenin tamamında hatırlanmalı, kadınların görüşlerine yer verilmeli, kadınlar toplum içerisinde daha çok yer almalı, siyasette, ekonomide ve her alanda çok daha etkin olmalılar” dedi.

Ülkemizin kalkınmasında kadınların her alanda daha aktif bir yer alması AK Parti hükümetinin öncelik verdiği meselelerden biri olduğunu söyleyen İskenderoğlu sözlerine şu şekilde devam etti; “Bu mesele bizim için kadın meselesi değil “medeniyet meselesi” dir. Bu anlayışla “Kadının Eğitimi ve Öğretimi, Kadın ve Ekonomi, Kadın ve Yoksulluk, Kadın ve Sağlık, Yetki ve Karar Alma Süreçlerine Katılım, Kadın ve Çevre, Kadın ve Medya, Kadının İnsan Hakları, Kız Çocukları, Kadının İlerlemesinde Kurumsal Mekanizmalar” konuları başta olmak üzere ülkemizin kalkınmasında kadınların her alanda daha aktif bir yer alması için birçok konuda ciddi adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Bu adımlarla kadınların sosyo-ekonomik konumlarının güçlendirilmesi, toplumsal yaşamda kadın erkek eşitliğinin sağlanması, sürdürülebilir ekonomik büyüme ve sosyal kalkınma amaçlarına ulaşılabilmesi için kadın istihdamının artırılması ve eşit işe eşit ücret imkânının sağlanması sağlanmıştır”

Kadının Güçlendirilmesinde 2023 Hedeflerimiz diyen İskenderoğlu, “Şu an %30 civarında olan kadınların iş gücüne katılma oranı, 2023 yılına kadar %38'e çıkarılacaktır. Çocuk bakım hizmetlerinin yaygınlaştırılması konusunda bürokratik engeller kaldırılacaktır. Kadınlar üzerindeki bakım yükümlülüklerini azaltmaya yönelik tedbirler alınacaktır. Ev hizmetlerinde ve ev eksenli çalışan kadınların çalışma şartlarının iyileştirilmesine yönelik önlemler alınacak ve kayıtlı istihdama geçmeleri özendirilecektir. Mevzuatta yer alan iş gücü piyasasında toplumsal cinsiyet eşitliğini gözeten düzenlemeler, AB normları ile uyumlaştırılacaktır. İş yerinde psikolojik tacizi önlemeye yönelik yaptırımlar etkinleştirilecektir. Kadınların iş gücüne katılımının ve istihdamının önündeki kültürel engellerin azaltılması amacıyla toplumun ilgili kesimlerine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır. Kırsaldan kente göç eden kadınların, iş gücü piyasasına uyumlarını sağlayıcı programlar gerçekleştirilecektir.” dedi.

Çanakkale AK Parti Milletvekili Julide İskenderoğlu, açıklamasına şöyle devam etti. “Şunu büyük bir memnuniyetle ifade etmeliyim ki Türkiye, Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri arasında yer alan kadının güçlendirilmesi için kadın ve kız çocuklarının eğitim hakları alanında önemli yol almış, 2015' te ulaşılması gereken hedeflerin çoğuna bugün ulaşmış bir ülkedir. Kadınlarımızın daha iyi bir noktaya gelmesi; şiddete, cinayetlere, ayrımcılığa maruz kalmaması için kurumsal ve hukuksal tüm çalışmalar yapılmaktadır. Ancak toplum olarak da tüm insanlarımızın bu anlamda bilinçlendirilmesi ve eğitilmesinde sevgiyi, saygıyı, özellikle her canın kutsal olduğunu, hoşgörüyü de öğretmemiz gerekiyor.5 Aralık’ın Dünya Kadın Hakları Günü olmasının yanı sıra; 5 Aralık 1934' te Türk kadınına batılı ve dünyadaki birçok ülkeden daha önce seçme ve seçilme hakkının verilmesi ülkemiz adına büyük bir gurur kaynağıdır. Bu vesileyle Türkiye'de kadınlara seçme ve seçilme hakkının tanınmasının 84. yıl dönümünü kutluyor, 5 Aralık Kadın Hakları Günü’nün hayırlara vesile olmasını diliyorum”

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol