Mecliste gündem "Kazdağları" (Video)

Çanakkale Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclisi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen mecliste gündem ise Kazdağları oldu. Başkan Gökhan sorulara yanıt verdi ve madenin geçmişini anlattı.

Mecliste gündem "Kazdağları" (Video)

Çanakkale Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclisi gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen mecliste gündem ise Kazdağları oldu. Başkan Gökhan sorulara yanıt verdi ve madenin geçmişini anlattı.

05 Eylül 2019 Perşembe 13:56

Maden hakkındaki sorulara cevap veren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bazı kısımlardan gelen “ağaçlar kesilirken neredeydiniz?” sorusu başta olmak üzere birçok konuya cevap verip açıklamalarda bulundu ve kentin suyunu korumak için yapılan mücadelenin 22 Eylül 2001’de başladığını söyledi.

“ilk mitingin 3 Haziran 2011’de yapıldı”

Maden hakkında gerçekleştirilen eylemler başta olmak üzere belediye meclis üyelerine madenin ilk gününden bugüne kadar olan her hareketini anlatan Başkan Gökhan, Çanakkale'de çevre için ilk mitingin 3 Haziran 2011 tarihinde Etili köyünde gerçekleştiğini söyledi. Firmanın ilk ÇED başvurusunda sadece 26 hektar alan için başvuru yaptığını söyleyen Başkan Gökhan; “2013 yılında Kirazlı madeninin kapasite artışına ÇED olumlu raporu verilmiş. Firma o alan için ilk 26 hektar olarak izin almıştı. Daha sonra bu alan 600 küsur hektar alanına çıktı. O zaman da itiraz ettik; neden 26 hektardan 600 hektara çıktı diye. Şu anlaşılıyor o alanın arama ruhsatını kaybetmemek için 26 hektarlık ÇED almışlar. Dün bunu bana açıkladılar. Yasa ya göre 5 yıl içerisinde maden çıkartamazlarsa maden izinleri iptal oluyordu. Jandarma o dönem bizi o alana ÇED toplantılarına sokmamışlardı” dedi.

“Ağaçlar ilk kesildiğinde de inceleme yaptık”

Kirazlı-Balaban bölgesinde 2017 yılında ağaç kesimine başlandığını ve hemen tespitlerini yaptıklarını bu süreçte yargı da itirazlar sürerken yetkililere karar çıkana kadar kesim yapılmaması için başvuruda bulunduklarını hatırlatan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “2017 yılında kirazlı alanda ağaç kesimi yapılan alanda inceleme yapmışız. Meclis üyelerinin CHP'li üyeleri ve STK'lar ile inceleme yaptık. Dereler içerisinden Cazgırlar köyüne kadar gittik. Biz o zaman burada ağaç kesimi yapıldığını tespit ettik ve kamuoyu ile paylaştık. 2017 senesinde ÇED iptal kararı iptal edildi Danıştay. Eksik incelemeler nedeniyle iptal edilmişti. Daha sonra bu eksiklikler tamamlatıldı ve Danıştay bu ÇED'i onayladı. Bu esnada orman bölge müdürlüğüne gittik, bari bu karar çıkana kadar ağaç kesimi durdurulması için müracaat ettik. Biz kesmiyoruz dediler ama kesmeye de devam ettiler. İlgili firma biz mücadele ederken Valilikten GSM Ruhsatı aldılar. Gizli gizli ağaç kesimi yaptıklarını tespit edip mitingle kamuoyuna bir kez daha duyurduk. En son 25 Temmuz 2018 tarihinde, Kara çarşamba günü GSM ruhsatına imza attılar. 28 Mayıs 2019 tarihinde valiye gidip çok fazla ağaç kesildiği bildiriliyor, durdurulması gerektiği konusunda müracaat ediyorlar. TBMM'de en son Özgür Ceylan milletvekilimizin araştırma önergesi AKP ve MHP oyları ile red edildi. 26 Temmuz 2019 tarihinde de yaşam ve su hakkını savunmak için Su ve Vicdan nöbetinin başlatıldığı duyuruldu” diye konuştu.

“Daha fazla zarar görürüz diye bugünden karşı çıkıyoruz”

Su ve Vicdan Nöbetini kent merkezinde etkinliklerle sürdürmeye kararlı olduklarını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz’in açıklamalarına da yanıt verdi. Gökhan; “Çanakkale Ticaret Borsası Abdullah Deniz beye teşekkür ediyorum. Demiş ki; ‘Markalı ürünlerimiz var, belediye bunları gündeme getirerek markalı ürünlerimize zarar verir diyor. Siyanür kampanyası ile Çanakkale'de kirlilik varmış gibi bir kampanya yapılıyor’ demiş. Tam tersi bir damla toprağa siyanür değmesin diye, bu ürünleri elde etmek zor olmasın diye bunları yapıyoruz. Siyanür buharlaşmazmış, bir riski olmazmış. Bir de çok güzel tarif yapmış; oradaki otlardan inekler koyunlar ölmeyecek, onların etini yiyince insanlar ölecek demiş. Biz kimseye böyle saçma sapan şeyler söylemiyoruz. Bu alanda su ve havamızda tehlikeli atıklar olursa bütün bunlar rakiplerimiz tarafından anti-propaganda için ortaya konur. Daha fazla zarar görürüz diye bugünden karşı çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Herşey dört dörtlük olsa da bir risk var..”

Altın madenciliği firması yetkililerinin kendisini ziyaret ettiğini ve bu ziyaretin basına kapalı olduğu için kendisinin kamuoyuna servis ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapılan görüşmeyle ilgili bilgiler verdi ve görüşmenin kayıt altına aldığını söyleyerek kayıtların birisinin maden şirketine verildiğini de dile getirdi. Ziyarette maden şirketine risk olup olmadığını sorduğunu belirten Gökhan; “Burada risk var mı? Vardır. Bu alan bizim fay hattına kuş uçuşu 5 kilometre uzaklıktadır. 7-9 derece depreme dayanıklı havuzda yapılır, her şey dört dörtlük yapılacaktır. Kesinlikle inanırım. Ancak deprem bölgesinde toprak hareketinin nasıl gerçekleşeceğine kimse garanti veremez. Her şeyi tam yapsanız bile deprem olur, depremin neyi nasıl hareket ettireceğini kimse kestiremez. En ufacık bir çatlakta neler olacağını hayal bile edemeyiz.  Burada 11 bin ton Siyanür kullanılacak. O topraklara değecek olan siyanürün miktarı budur. Tepe alındığı zaman tespit edilmiş ağır metaller gün yüzüne çıkacak ve bu daha da tehlikeli olacaktır bizler için. Madenciliğe karşı değiliz ama; şöyle bir durum var. Çanda termik santrallerde gece vakti, bacalardan zehirli gaz salıyorlar. Çevre kontrol filan deniyor ama fotoğraflı tespitler. Hani kontrol ediliyordu, hani gaz salınmıyordu? Hem toprak hem hava hem de su kalitemiz bozulmasın istiyoruz. 800 milyon dolar, dediler. Yüzde 10 kalacakmış Türkiye'ye. 80 milyon dolar için gerek var mı.. Biz gerekirse bunu devlet için toplarız. Şimdi 8 milyar dolar bize kalsa anlarım. 80 milyon dolar. 865 bin liralık teşvik verdiler. Maddiyat açısından da garip bir durum. Bu siyasi değil içme suyu, yörenin değerleri ile ilgili bir sorun var. İlgililer de bunu teyit ettiler. Buradan sağlığa zararlı metaller çıkacağını firma da kabulleniyor. Buradan alıp götüreceklermiş. Benim kafama yatmayan; bunu bizim su kaynağımızın tepesinde olmasıdır. Şurada iki barajımız daha olsa eyvallah diyelim bu riski kabullenelim” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 05.09.2019 17:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol