banner79

Turan; “Küresel salgını birlikte yeneceğimize inancımız tam”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın insanı önceleyen bir güven paketi olduğunu söyledi.

Turan; “Küresel salgını birlikte yeneceğimize inancımız tam”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Ekonomik İstikrar Kalkanı’nın insanı önceleyen bir güven paketi olduğunu söyledi.

19 Mart 2020 Perşembe 17:30
Turan; “Küresel salgını birlikte yeneceğimize inancımız tam”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nda milletimizin ve ekonomimizin bu süreçten etkilenmemesine yönelik önemli kararlar alındığını belirten AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Cumhurbaşkanımızın Zirve sonrası açıklamaları, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışının bir tezahürüdür. İnsanı önceleyen, vatandaşı düşünen, sosyal devlet anlayışıyla önemli adımlar atıldı. Açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ile KOVID-19 salgınının etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık bir kaynak devreye alıyoruz. Bu paket, istikrar ve güven paketidir. Bu çerçevede en düşük emekli maaşı 1500 liraya yükselecek, işverenlerimiz için asgari ücret desteği devam edecek, ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık kaynak ayrılacak, istihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkarılacak, otellerimiz için konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak, perakende, AVM, otomotiv, yiyecek-içecek,  tekstil-konfeksiyon gibi sektörler için KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek, Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak ve kredilerde öncelik gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek. Bunların dışında vatandaşlarımız için uygun şartlarda sosyal amaçlı kredi paketlerinin devreye alınmasının teşvik edilmesi, mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesinin temin edilmesi, emeklilerin bayram ikramiyesinin Nisan ayı başında ödenmesi, talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a kredi borçlarının Nisan, Mayıs, Haziran anapara ve faiz ödemelerinin 3 ay ertelenmesi gibi önemli tedbirlerimiz de var. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin, Çanakkaleli hemşehrilerimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Devletimiz büyük bir gayretle her türlü tedbiri alırken, bizler de bireysel tedbiri elden bırakmayacağız. Milletçe, bu küresel salgını birlikte yeneceğimize inancımız tam” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol