“Düşlerimizdeki TROİA”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerinin 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında hazırladığı “Düşlerimizdeki Troia” sergisinde yer alan eserler görücüye çıktı.

“Düşlerimizdeki TROİA”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencilerinin 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında hazırladığı “Düşlerimizdeki Troia” sergisinde yer alan eserler görücüye çıktı.

02 Kasım 2018 Cuma 16:11
“Düşlerimizdeki TROİA”

Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlere kapılarını açan “Düşlerimizdeki Troia” sergisi yoğun ilgi gördü. 2018 Troya Yılına katkı sağlamak amacıyla Troya döneminde yaşayan kadınların kıyafetlerinden esinlenerek düzenlenen sergide yer alan eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin antik ve tarihsel geçmişe tanıklık ettiğini belirten Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanı Doç. Dr. İhsan Doğrusöz; “Tekstil tasarımı giyim ve dokuma sergisine hoş geldiniz. Troya Yılı etkinlikleri biliyorsunuz ocak ayı itibari ile Kültür Bakanlığı destekleri aynı zamanda üniversitemizin desteği ve üniversitemizin güzel sanatlar fakültesi branşlarındaki akademisyen ve öğrencilerimizin katkıları ile bugüne kadar geldi. Gerek resim bölümü, seramik, gerekse Türk sanatları diğer branşlarda yapılan birçok etkinlikte çok başarılı sanat eserleri bu bağlamda değerlendirildi, çok da verimli geçtiğine inanıyorum. Bugünki sergimizdeki amaç Troya Yılı etkinlikleri kapsamında, Troya’ya özgü giyim tasarımlarının sunulması. Bu açıdan öğrencilerimiz içinde farklı bir tema, farklı bir konu. Çanakkale’nin antik ve tarihsel geçmişine önemli bir katkı sağlayacak tasarımların bir sonraki kuşaklara da aktarılmasının önemli bir misyona sahip olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda hocalarımızı ve öğrencilerimizi de kutluyorum. Bu gibi çalışmaların sadece 2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında değil, tarihimizdeki diğer alanlarda kültürel mirasımızın canlandırılmasını, öncelik etmesini, aynı zamanda tasarıma da yeni örnekler kazandırması, günümüze çağımıza yaraşır yorumların desteklenerek ileriki kuşaklara aktarılmasını temenni ediyorum.” dedi.

Troya Müzesi çok önemli

2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında birçok etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise; “2018 Troya Yılı’nın en önemli projesi olan Kültür Turizm Bakanlığımız tarafından Tevfikiye Köyünde Ören yerine 500 metre mesafede 10 Ekim tarihinde yeni Troya Müzemiz açıldı. 2018 Troya yılının en önemli büyük projesi, Yaklaşık 75 Milyona mal olan bu eser hem Çanakkale’mize hem ülkemize hayırlı olsun. Gerçekten ülke turizmine de total olma anlamında da baktığımızda büyük bir katma değer sağlayacaktır. Türkiye’de 381 tane müze ve ören yeri var. 381 müze ve ören yerinin içerisinde şu anki istatistiki bilgileri irdelediğimiz zaman dördüncü antik şehir veya ziyaret edilen destinasyon. Böyle kıymetli bir eserin destinasyonunun Çanakkale’de olmasının da çok farklı bir yeri var. Dolayısıyla Troya Yılı olması münasebetiyle ilimizde hem Bakanlığımız hem Valiliğimiz ve Üniversitemiz işbirliği içerisinde birçok etkinlik gerçekleşiyor” diye konuştu. Dr. Öğretim Üyesi Aylin Özcan ve Öğretim Görevlisi Şule Günal ise, sergi de ana tema olarak Troya desenleri kullandıklarını, bundan sonraki süreçte de Troya müzesinin çalışmalarına ilham kaynağı olacağını dile getirdiler. Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri, sanatseverler ile birlikte sergideki eserleri incelediler. ‘Düşlerimizdeki Troia’ adlı sergi 9 Kasım 2018 tarihine kadar Çanakkale Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sanatseverlerin ziyaretine açık kalacak.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
ComuTroya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol