Onurlu bir duruş sergileyenlere ve ‘Vefayı’ bilenlere selam olsun.. Bu hafta siz değerli okurlarımın seçtiği konu başlığı ile kalemi elime aldım ve gönülden dökülen ne varsa acizane beyaz sayfalara bıraktım..

    Konu “Vefa, Sadakat, Güven” mevzu derin..

Vefa kelimesinin karşılığını; “ Sevgi, dostluk ve bağlılıkta sebat etmek, sözünde durmak.'' dikkat edelim; ‘Tutma’ değil, ‘Durma’ Dirayetli bir duruş sergilemekten geçer  yani..

   Sevgi ve saygı ile bezenmiş naif ve ince  bir yoldur,  kelimenin tam anlamıyla hakkını vererek yaşayan o güzel insanlar, ruhunu en güzel ve  safi şekilde doyurmuş insanlardır. Gelip geçici dünya aleminde, birilerinin, aklında hatırında kalmak ne muhteşem istisna bir duygudur.

Vefa “Dostluğun asaletine ihanet katmamaktır.

" Vefa " Sevgide, dostlukta, bağlılıkta kararlılıktır. “Vefa ve sadakat insanların yaşamları boyunca ihtiyaç duydukları üstün ahlak özelliğidir. Vefalı insan, beklentisi olmayan, çıkar gözetmeyen, hata yapıldığında dostunu yalnız bırakmayan, içindeki güzel duygularla bütünleşendir.

   Vefa fedakârlık, samimiyet, dürüstlük gerektiren, insanın yüreğinde hissettiği yüce bir gönül borcudur.  ‘Asil’ bir duygudur.

     Gönülden bağlılığın ve kayıtsız saygının, sadakatin vurgusudur. Unutmamanın, gönül terazisinde yüceliğini korumanın istisnasız en muhteşem halidir. Öyle ki, günümüz insanlarına ve şartlarına pek aşina değil. Tenzih ettiklerimiz var elbet. Fakat toplumun geneline baktığımızda, “Vefa bir semt adı olarak kaldı” dediğinizi duyar gibiyim.  Çok haklısınız, değerlerini yitirmeye yüz tutmuş bir toplumda neyi koruyabildik ki? Vefayı, sadakati, güveni koruyalım.. Büyüklerimin şu sözü çınlar kulaklarımda ; “Cömertlik olmayınca malın, Vefa olmayınca arkadaşın hayrı yoktur.” derlerdi.

İnsan,  bir yudum suyu, bir merhabayı, lütfedip gülmeyi,  halini ahvalini Sormayı ihmal etmemeli. Sadakat ile bağlı olmalı değerlerine..

Vefalı dost diye hatırlanmanın yolu, dostlarımızın kara günlerinde yanında olmaktan geçer.

Hayatta üç kişiyi unutmayın! "Kötü durumunuzda size yardım edeni, kötü durumda sizi yalnız bırakanı ve sizi o kötü duruma sokanı “diye boşuna dememişler.

Vefa “Dostluğun asaletine ihanet katmamaktır."

Vefa "Sevgide, dostlukta, bağlılıkta kararlılıktır.

Vefa ile müteveffa kafiyelerinin çok sık kullanıldığı şu günlerde, aklıma ilk gelen sözlerden bir tanesidir, Mehmet Gündemin, ''Vefaya veda etmeyin, iyilik gördüğünüz insanı unutmayın’ sözü..

Bize düşen, her türlü olumsuzluğa rağmen, vefa yokuşunu çıkmaya çalışmaktır.

Yokuşun sonunda güzel şeylerin var olduğunu bilin yeter ki, yeter ki kendinize inanarak atın o güzel adımlarınızı.

Varoluşumuzun temelinde vicdan ve merhamet tohumları ekilidir.  Zamanla bu olguları besleyip, büyüttüğümüzde Kişilik ve karakterimizin bir parçası haline gelir.

İnancıma göre, vefa doğuştandır, vefasızlık ise sonradan edinilir. Denilir ki; insanın terbiyesi musibet anında ortaya çıkar.

Vefalı olup olmadığımız da zor şartlarda, zor zamanlarda kendini belli eder. Üzerimizde hakkı ve hukuku olan insanların zor zamanlarında, onların yanında mıyız, yoksa başka bir yerde mi? Hassas gönül terazisinde tartmak gerekir bu olguları.

Hatırlamanız hatırda kalmanız ve sadakatle değerlerinize sahip çıkmanız dileğimle,

Mevlâna hazretlerinin şu güzel cümleleri ile noktalamak istiyorum sözlerimi;

Dostlarını daima vefa ile hatırla can! Arayan sen ol, bulan sen; Tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen.

Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz!’

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol