2018 yılı için görüşmeler sürüyor

2018’in, Türkiye’nin turizmde atılımına vesile olması için Troia Yılı ilan edilmesiyle birlikte çeşitli platformlarda kentin dinamikleriyle bir araya gelen Vali Orhan Tavlı, Dardanos Yerleşkesi’nde ÇOMÜ öğrenci topluluklarının temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

2018 yılı için görüşmeler sürüyor

2018’in, Türkiye’nin turizmde atılımına vesile olması için Troia Yılı ilan edilmesiyle birlikte çeşitli platformlarda kentin dinamikleriyle bir araya gelen Vali Orhan Tavlı, Dardanos Yerleşkesi’nde ÇOMÜ öğrenci topluluklarının temsilcileriyle görüş alışverişinde bulundu.

02 Ocak 2018 Salı 17:27
2018 yılı için görüşmeler sürüyor

Vali Orhan Tavlı, Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ahmet Erdem ve Prof. Dr. Süha Ozden, Öğrenci Konseyi Başkanı Alperen Uysal ile ÇOMÜ’de faaliyet gösteren öğrenci topluluklarının temsilcilerinin katıldığı toplantı kahvaltıyla başladı. 2018 Troia Yılı İcra Komitesi Üyesi Armağan Aydeğer; Troia’nın önemine değinen sunumunda Troia’nın doğu ve batı arasındaki diyaloğun ve mücadelenin en köklü simgesi olduğunu belirterek “Troia Yılı’nın ülkemiz için uluslararası düzeyde kültür ve turizm hamlesi olacağına inanıyorum” dedi. Rektör Prof. Dr. Yücel Acer öğrencilerle bir araya gelmekten her zaman mutluluk duyduklarını ifade ederek başladığı konuşmasında; “Sayın Valimiz 2018 Troia Yılı ile ilgili öğrencilerin de fikirlerinin değerli olacağını ifade ederek öğrencilerimizle bir araya gelmek istediklerini belirttiler. Biz de sınav dönemi olmasına rağmen böyle bir toplantıyı organize ettik. Katılımınızdan ötürü teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye tüm sorunlarına rağmen yoluna güçlü şekilde devam ediyor”

“Geçtiğimiz hafta bir takım temaslarda bulunmak üzere Japonya’daydım. Onlar uzun süredir sorunlu bir coğrafyada yaşamıyorlar. Etraflarında Suriye gibi, Irak gibi, Ermenistan, Rum Kesimi ve Yunanistan gibi sorunlu ülkeler yok. İçlerinde de dışarıdan desteklenen terör yapıları faaliyet göstermiyor. Bu onlara şöyle bir avantaj sağlamış, tamamen toplumsal gelişmeye, teknolojik ilerlemeye odaklanabilmişler. Oradan dönüp kendi coğrafyamıza baktığımdaysa şunu gördüm. Türkiye tüm bu sorunlara rağmen güçlü bir şekilde ilerleyebiliyor. Bu da toplumumuzun Japon toplumundan daha az meziyetli olmadığını, bu kadar sorunlara rağmen dimdik yolumuza devam edebildiğimizi gösteriyor.

“Tarihi alan da, antik geçmişimiz de Çanakkale için büyük bir değer”

Çanakkale’nin iki anlamda tarihi önemi var. Osmanlı tarihi ve Türk tarihi açısından kuşkusuz ilk akla gelen şehir. Tarihi alan yani 250 bin şehit verdiğimiz coğrafya ülkemiz adına çok önemli bir değer. Her yıl daha da artan sayıda öğrenci şehitlikleri ziyaret ederek köklerine sahip çıkıyorlar. Öte yandan şehrimizin antik geçmişi de çok güçlü. Biz Troia gibi uluslararası bir değere de sahibiz. Bu sebeple 2018 Troia yılı çok anlamlı olacak. Turizm Bakanlığı’nca ilan edilmiş Troia Yılı’na hükümetimiz büyük önem veriyor. Bu anlamda Çanakkale’deki planlama sayın Valimiz himayelerinde gerçekleşiyor. Hepinizin kıymetli fikirlerinize ihtiyacımız var. Bugün sizleri dinlemek için bir aradayız”.

Tavlı; “2018 Troia Yılı bu birlikteliği pekiştirecek”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise 2018’in Troia Yılı olması için çalışmaların 2016 sonlarında başladığına dikkat çekerek; “O tarihten bugüne çok farklı sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruluşları ile bir araya geldik. Toplulukların Çanakkale ile kaynaştığına şahit oldum. Çanakkale ile bütünleşme arayışı içerisinde olduklarını gördüm. 2018 Troia Yılı’nın bu birlikteliği pekiştireceğine inanıyorum. Bugün öğrencilerle bir araya gelmenin heyecanını yaşıyorum” dedi.

“ÇOMÜ, Çanakkale’nin Dünyaya açılan bir kapısı”

Vali Tavlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi; Çanakkale’nin dünyaya açılan bir kapısı. Çanakkale’nin gerçek bir markası. 2018 yılında uluslararası çapta etkinlikler olacaksa üniversite işin içinde olmazsa olmaz. Daha önce fakülte dekanlarımızla da bir araya geldik. Yıl içerisinde yapılacak özellikle uluslararası etkinlikleri programlarımıza dahil ettik. Siz, Çanakkale’nin tarihi ve turistik potansiyelini bizlerden daha iyi biliyorsunuz.

“Devletimiz ve Hükümetimiz; tarihe, kültüre ve dünya mirasına sahip çıkıyor”

Troia’da güçlü bir medeniyetin var olduğu, Homeros’un İlyada destanını okullarında okutan Doğu’lu ve Batı’lı toplumlarda bilinse de maalesef Türkiye’de ve Çanakkale’de olduğu fazla bilinmiyor. İzmir’de Travel Turkey fuarında bir araya geldiğimiz Ukraynalı yetkililer bizlere, Troia’nın Yunanistan’da bulunduğunu bildiklerini ifade ettiler. Bu medeniyetin burada yeşerdiğini anlatacağız. Sadece yabancı turistler değil, yerli turistin de yönünü buraya çevirmesi için çalışmalarımız olacak. Devletimiz ve hükümetimiz; tarihe, kültüre ve dünya mirasına sahip çıkıyor. 3. Turizm Şurası’nda Sayın Cumhurbaşkanı Truva’nın bir cazibe merkezi haline getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bu bizler için çok önemli. Siz kıymetli öğrencilerimizin de yapacağı uluslararası etkinliklerdeki Troia vurgusunun önemli olduğunu düşünüyorum.” Toplantıda tüm öğrenciler sırayla söz aldı. Şubat ayının 2.yarısında aynı toplantının bir kez daha yapılması konusunda fikir birliğine varıldı.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 03.01.2018 10:17
Anahtar Kelimeler:
ValiTavlıTurizmOrhanTroia
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol