banner59

'Atatürk Evi Müzesi' ziyarete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restore edilen 'Atatürk Evi Müzesi'ni ziyarete açtı.

'Atatürk Evi Müzesi' ziyarete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restore edilen 'Atatürk Evi Müzesi'ni ziyarete açtı.

10 Ağustos 2018 Cuma 15:02
'Atatürk Evi Müzesi' ziyarete açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, restorasyon çalışmalarıyla yenilenen Bigalı köyündeki 'Atatürk Evi Müzesi'nin açılışına katıldı. Vali Orhan Tavlı, Gelibolu 2'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekilleri Muharrem Erkek ile Özgür Ceylan, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Avustralya'nın Askeri Ateşesi Albay Andrew Fidge, Yeni Zelanda'nın Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Ed Mc Isaac, kaymakamlar, belediye başkanları, gaziler ve vatandaşların da katıldığı açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Bu tarihi alanda kale olsun, tabya olsun, siper olsun ne varsa, biz bu tarihten gelen emanetlerin hepsini ayağa kaldırmak gibi görevimizin olduğunu düşünüyoruz. İnşallah bunu başaracağız. İşte bunlardan bir tanesi de çok büyük hatırası olan Çanakkale Savaşları'nın kahramanı ve muzaffer kumandanı, Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin de kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı, plan yaptığı, düşündüğü, hatırasının olduğu bir mekandayız. Uzun yıllar müze olarak hizmet vermiş, fakat zamana ve coğrafi koşullara bağlı olarak da yıpranmıştı. Hemen işe başladık. Projelerini tamamladık. Ödeneğini bulduk. Kısa bir zaman içerisinde de olabildiğince aslına uygun, orijinalliğini bozmadan tekrar müze evi haline getirdik. İçini de doldurduk. İçeride ilk defa sergilenecek orijinal eserler de var. Bigalı köyü sakinleri zaten bu günü bekliyordu. Emeği olan herkese teşekkür ederim” dedi.

Çanakkale’nin önemine değinen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Atatürk'ün Çanakkale'de başlattığı bu mücadelenin kısa zamanda tüm Anadolu'ya yayıldığını söyledi. Bakan Ersoy; “Atatürk bu büyük kahramanlık öyküsünü ve kahramanlık öyküsünde yaşayacak noktaları burada kazanmaya başladı. Bu evin Ulu Önder'in hatırasını yaşatma açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Onun değerlerini günümüze taşımak hepimizin görevi” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve beraberindeki protokol üyeleri, ‘Atatürk Evi Müzesi'nin açılış kurdelesini kesti. Açılışın ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve protokol üyeleri Atatürk Evi Müzesi'ni inceledi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
Atatürk Evi
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol