ÇTB’de şiddetle mücadele eğitimi

Çanakkale Ticaret Borsası’nda kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi gerçekleştirildi.

ÇTB’de şiddetle mücadele eğitimi

Çanakkale Ticaret Borsası’nda kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimi gerçekleştirildi.

01 Ekim 2019 Salı 11:16
ÇTB’de şiddetle mücadele eğitimi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından imzalanan protokol kapsamında Çanakkale Ticaret Borsası Toplantı Salonunda "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semineri" düzenlendi. Çanakkale Ticaret Borsası personeli ve üyelerine yönelik düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele” Eğitimi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çanakkale İl Müdürlüğü Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM), Sosyal Çalışmacı Sevim Korkmaz tarafından gerçekleştirildi. Eğitim seminerinde sine vizyon destekli olarak sunum yapan Sosyal Çalışmacı Sevim Korkmaz, Türkiye’de ve dünyada kadınlara uygulanan şiddet konularına dikkat çekti. Eğitim seminerinde, kadın erkek fırsat eşitliği, kadına yönelik şiddetin tanımlarının türlerinin ve yaygınlığının anlaşılması, kadına yönelik şiddetin kadınlar ve çocukları üzerindeki etkilerinin anlaşılması, kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ulusal ve uluslararası mevzuat, kadına yönelik şiddet konusunda hizmet veren kurum ve kuruluşlar hakkında detaylı bilgiler verildi.

Türkiye’de kadın ve erkeklerin eşit haklara sahip olduğuna vurgu yapan Sevim Korkmaz kadına yönelik şiddetin nedenleri hakkında bilgiler vererek; “Ülkemizde kadınlarımıza yönelik genel anlamda fiziksel şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet ve ekonomik şiddet uygulanmaktadır. Kadınlara uygulanan şiddetler özellikle ekonomik, kültürel, sosyal karı koca arasında geçimsizlik önemli etkenler arasında diyebiliriz. Ülkemizde fiziksel rahatsızlıklar, başarısızlık hissi, aldatılma duygusu, madde bağımlılığı, düşük özgüven, suçluluk yalnızlık, istismarı önemsememe şiddetin etkileri arasında yer almaktadır. Ülkemizde kadına şiddet uygulanmasında psikolojik duygusal şiddetler de öne çıkmaktadır. Tehdit etme (zarar vermekle, terk etmekle çocuklarını elinden almakla tehdit,) kadına kendini kötü hissettirmek, özgüvenini beğenisini zedeleyici söz söylemek ve davranışlarda bulunmak, aşağılamak, isim takmak, aciz çaresiz olduğunu söylemek sürekli suçlama, kadının yaşam üzerindeki kontrolünü yok etmek, çocuklarıyla veya ailesiyle görüşmesine izin vermemek, kadını yalnızlaştırmak, bir yere hapsetmek ve ilişkilerinin bozulmasına yol açacak eylemlerde bulunmak, hesap vermeye zorlamak psikolojik şiddetler arasında gelmektedir” dedi.

Ayrıca 'ALO 183 Sosyal Destek Hattı' ile ilgili de bilgi veren Korkmaz; "ALO 183, şiddete uğrayan ya da uğrama riski taşıyan, destek ve yardıma ihtiyacı olan kadın ve çocuklar için psikolojik, hukuki ve ekonomik danışma hattı olarak çalışmakta; bu kişilere hakları konusunda ve başvuracakları yerler hakkında bilgi vermektedir. Şiddet ilgili olarak ulusal mevzuatımızda bir eksiklik bulunmamaktadır. Ancak, şiddetle mücadelede kapsamında mevzuatın uygulanmasında ortaya çıkan sorunlara köklü ve gerçekçi bir çözüm için toplumun tüm kesiminin katılımı gereklidir ve yasalara göre de zorunludur. Bu konuda her birimizin sorumluluğu bulunmaktadır" diye konuştu.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol