Özen; “Hak ettikleri değer verilmelidir”

Çanakkale Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Özen, yeni yılda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

Özen; “Hak ettikleri değer verilmelidir”

Çanakkale Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Özen, yeni yılda sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmesi gerektiğini söyledi.

02 Ocak 2018 Salı 16:55
Özen; “Hak ettikleri değer verilmelidir”

Sosyal hizmet çalışanlarının gerek özlük haklarında gerek mali haklarında gerekli düzenlemelerin ivedi olarak yapılması gerektiğini belirten Çanakkale Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Özen; “Yeni bir yıla girdiğimiz bu günlerde, Her yeni başlangıç, yeni bir heyecan yeni hedefler demektir. Ülkemizde 2003 yılında Uygulanmaya başlayan Sağlıkta dönüşüm programı “Herkes için ulaşılabilir, nitelikli ve sürdürülebilir sağlık hizmetinin, etkili, kaliteli, verimli ve hakkaniyete uygun bir şekilde sunulması” ilkesini benimseyerek gelişmiş ülkelerin bile 20 yılda başaramadıklarını fedakar Sağlık Çalışanlarımızın özverili çalışmaları ve benimsemeleri sonucunda 8-9 yıl içinde başarılmıştır. Sağlıkta dönüşümün başarı ile uygulanması sonucunda Milletimizin yılda Sağlık Hizmetlerine erişebilirliği ortalama olarak 2 den 9 çıkmış olup aynı zamanda hasta memnuniyeti açısından da %30dan %75 e ulaşılmıştır. Bu rakamlar Milletimize hizmet sunan Sağlık Ordumuzun Avrupa standartlarının üzerinde hizmet ürettiğinin bir kanıtı olup Ülkemiz adına gurur, Sağlık hizmeti üreten Sağlık neferlerimiz için ise alın teridir. Sağlık hizmeti sunan değerleri çalışanlarımız açısından değerlendirildiğinde ise çalışanı memnuniyeti yaklaşık %35 seviyelerindedir. Personel eksikliğinden dolayı Sağlık çalışanlarının iş yükü yaklaşık olarak 4-5 kat artmıştır. Bunun yanında Sağlıkta artan şiddet olayları, Sağlık çalışanlarının mesleğinin saygınlığının zedelenmesi, Sağlık çalışanlarının yine kendileri gibi Sağlıkçı olan idareciler tarafından hiçbir sosyal yaşantısı ve hayatı olmayan bir robot olarak görülüp, psikolojik baskıya ve dayatmalara maruz bırakılmaları Sağlık çalışanlarını derinden üzüp motivasyonlarını düşürmektedir. Oysaki elim bir olayda kim var dendiği zaman Sağlık çalışanlarının hepsi din, dil, ırk gözetmeksizin hiç tereddütsüz kendi sevdiklerinden fedakarlık edip bir adım öne fırlayacak kadar da mesleki değerlerine sahiptirler” dedi.

“Avrupa standartlarının üzerinde yapılan Sağlık Tesislerinde maalesef gerek proje aşamasında gerek tesislerde hizmet sunma aşamasında,  7/24 hizmet üreten Sağlık Çalışanlarının yaşam alanları ile ilgili gerekli değerin verilmediğine şahit oluyoruz” diyen Özen; “Ülkemiz de yetersiz sayılarına rağmen bayram-seyran demeden, 7/24 hizmet üreten birkaç kurumdan biri olan Sağlık çalışanlarının daha kaliteli hizmet verebilmesi için çalışan memnuniyetinin arttırılması gerektiğini düşünerek gereksiz psikolojik baskılar, ben yaptım oldular ile çalışanlarının huzursuz edilmemesini, bilakis motivasyonlanın arttırılması için gerekli çalışmaların yapılmasını, hizmet üreten Sağlık çalışanlarımızın da hizmet alan vatandaşlarımız gibi “önce bir insan, bir ailesi, bir eş, bir anne, bir baba ve de bir vatandaş“ olduğu unutulmaması gerekiyor. Ayrıca yaşlımıza, engellimize, düşkünümüze ve kimse sizimize sahip çıkıp onları topluma kazandırmak için çabalayan Sosyal hizmet çalışanlarımızın da gerek özlük haklarında gerek mali haklarında gerekli düzenlemeler ivedi olarak yapılmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, 2018 yılının özelde sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımıza, genelde bütün kamu görevlilerimize, ailelerine, milletimize, ülkemize ve dünya insanlığı için hayırlar getirmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
SağlıkSuatözen
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol