Turan; “Lapseki, Çanakkale’nin parlayan yıldızı”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Lapseki ilçesinde Soğuk Hava Deposu ve Meyve İşletmeciliğinin açılışına katıldı.

Turan; “Lapseki, Çanakkale’nin parlayan yıldızı”

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Lapseki ilçesinde Soğuk Hava Deposu ve Meyve İşletmeciliğinin açılışına katıldı.

17 Ağustos 2019 Cumartesi 16:49
Turan; “Lapseki, Çanakkale’nin parlayan yıldızı”

­­AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, belediye başkanları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katıldığı açılış töreninde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan; “Bizler Ankara’nın değil, Çanakkale’nin vekilleriyiz. İmkan bulduğumuz her zaman burada olmaktan büyük onur duyuyoruz. Cumhuriyetimizin önsözü bu topraklarda yazıldı. Ülkenin her karışı kıymetlidir, ama Çanakkale bam başka kıymetlidir. Çanakkale’ye hizmet etmek bambaşka şereftir diye düşünüyorum. Çanakkale insanı hep bize sahip çıktı. 17 yıldan beri halkımız hep baş tacı yaptı. Çanakkale’mizin bir marka olmasından öte bir uluslararası marka olması için de çok gayret gösterdik” dedi.

Lapseki’nin meyve ve sebze deposu olarak Çanakkale’nin adeta parlayan yıldızı olduğunu belirten Turan; “Hem turizmde hem tarımda en önemli bölgelerimizden bir tanesidir. Bu son açılışımızla beraber bir anlamda Çanakkale ve Lapseki markasını tüm dünyaya açmayı bir görev biliyoruz. Artık Lapseki Türkiye’yi aşan bir marka iddiasını tekrar gündeme getiriyor. Lapsekimizi özel değerlendiriyoruz. Köprümüz buranın kaderi. Hem turizmin hem de tarımın tekrar canlanması için çok önemli bir fırsat” diye konuştu.

Aksama olmadı

1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili bir müjde de veren Turan; “Köprüyü önemsiyoruz. Köprünün yapımını adım adım takip ediyoruz. Bir müjdeyi vermek isterim. Planlanan takvimden hiçbir gün aksama olmadı” dedi.

“Şehrimize çok kıymetli bir eser kazandırıldı”

Çanakkale’de 81 adet soğuk hava deposu olduğunu ve bunun toplam kapasitesinin yaklaşık 101 bin ton olduğunu dile getiren Turan; “Üreticimizin ürün satma ve depolama ihtiyacını karşılayacak bölgemizin en büyük soğuk hava depolarından birinin açılışındayız. Şehrimize çok kıymetli bir eser kazandırıldı. 3 bin ton depolama alanı olan özel bir mekan. 30 bin metre kare alanda 2550 metrekare kapalı alanı olan dediğim gibi bölgenin en büyüğü olan bir soğuk hava deposundan bahsediyoruz. Bölgemizin ürünlerinin ihracatına büyük bir imkan sağlanacak burada. Soğuk hava deposunun içi dolu. İçerideki ürünlerin %95’inin ihracat anlaşması yapılmış durumda. 3 Temmuz’dan bu yana buranın çalıştığı söz konusu. 3 Temmuz’dan bu güne 60 tır dışarıya gitti. Bugün 61. Tırı inşallah beraber uğurlayacağız. Sezon bitiminde 130 Tırın gideceğini, toplamda da 2600 ton ihracat imkanı olacağını hedefliyoruz. Çanakkalemizde 81 adet soğuk hava deposu var. Bunun toplam kapasitesi yaklaşık 101 bin ton yapıyor. Meyve ve sebze amaçlı olanda 27 adet soğuk hava deposu ve 67 bin ton kapasitesi var” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından Soğuk Hava Deposu ve Meyve İşletmeciliğinin açılışı gerçekleştirildi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 19.08.2019 11:28
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol