Gelibolu Yarımadası’nda anma töreni

Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen ilk askerler için anma töreni gerçekleştirildi.

Gelibolu Yarımadası’nda anma töreni

Çanakkale Muharebeleri’nde şehit düşen ilk askerler için anma töreni gerçekleştirildi.

04 Kasım 2019 Pazartesi 12:35
Gelibolu Yarımadası’nda anma töreni

3 Kasım 1914 tarihinde Seddülbahir Kalesi’nde şehit düşen ilk askerler, düzenlenen tören ile anıldı. Anma töreninde konuşan Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir; “Bugün 105 yıl önce 3 Kasım 1914'te hemen arkamızda bulunan denizde, o dönemin düşman donanması Seddülbahir'e haksızca, hukuksuzca saldırmış ve Çanakkale'nin ilk şehitlerini vermişizdir. Bu şehitlerimiz Çanakkale'de 1 yıl sürecek olan savaşın ve o büyük destanın başlangıç sürecini oluşturmuşlardır. Çanakkale'nin ilk şehitleri, ilk kahramanları olarak tarihi geçmişlerdir. Biz de bugün o büyük kahramanları, büyük ecdadımızı hatırlamak, unutmamak ve unutturmamak için var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise; “Çanakkale ruhunun doğduğu bu topraklarda ilk şehitlerimizi verdiğimiz günün 105'inci yıl dönümünde, şanlı ecdadımızın huzurunda şehitlerimizi rahmet ve minnetle anmanın manevi onurunu hep birlikte yaşıyoruz. Bağımsızlık, vatan, bayrak ve kutsal değerlerimiz uğruna şehit olmayı ulaşabilecek en yüksek mertebe, en kutsal paye bilen şanlı ecdadımız, bizlere destanlarla örülmüş mukaddes bir miras bırakmıştır” diye konuştu.

Anma törenine Vali Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Eceabat Kaymakamı Hasan Ongu, Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, Çanakkale protokolü, amirler, askerler, öğrenciler ve bölge halkı katıldı. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı personeli Özgür Kaya'nın günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla devam etti. Şehitler için Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından dua edilen anma programı İlk Şehitler Kabristanlığı'na karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol