(Yasal Olarak Çalışanları Tenzih Ederim.)

     Daha önce de buna benzer bir yazı kalemi almıştım. O yazımda adalet bakanımıza, yanlış uygulamalar yapan, sözüm ona, bu büroların hukuk dışı yöntemler uygulayacak insanları psikolojik baskı altında tuttuklarından geniş ölçüde bahsetmiştim. Ancak yine bu büroların çoğu yanlarında çalıştırdıkları elamanlar vasıtası ile borçlu olan bir şahsın en yakınlarını veya uzak da olsa arkadaş veya akrabalarını arayarak taciz ettikleri konusunu hukuk normlarına sığmayan bu tutumlarını yazmıştım.

     Ancak: değişen bir şey yok. Çalan bir telefonu açtığımızda ben falan bürodan arıyorum bize borçlu olan A şahsını tanıyorsunuz veya yakınınız da olabilir. Onun bizim büroya 50-100-200 veya daha fazla borcu var. Bunu ödeyin veya ödetin. Sonucu iyi olmaz sizin için. Bizler dağda mı yaşıyoruz? Halk arasında Orman kanunları denen yöntem mi uygulanıyor öğrenmek istiyoruz. Aynı taktiği çeşitli terör örgütleri de yapıyor ve yüzlerce vatandaşımızı haksız yere dolandırdıklarını da biliyoruz. Bu tür yöntemler kendini hukuk bürosu olarak tanıtan kurumlara da kar mı getirir zarar mı getirir? Sanıyorum bunun hesabını da yapmıyorlar veya akılları fazla da çalışmıyor.

     Sayın Adalet Bakanım: bu büroları denetleyen bir mercii yok mu? Var ise de acaba görevini mi yapmıyorlar? Kafamızı kurcalayan konular bunlar. Borçlu olmak suç değil sanırım. İmkanları olan kişiler zaten zamanı geldiğinde ödemelerini yapmaya çalışırlar veya yaparlar.

     Eğer yoksa bu telefon baskıları ve mesaj ile tehditleri karşı tarafı psikolojik rahatsızlıklara sevk edip hastanelerde tedavi görmesi sanıyorum bunları sevindiriyor. Hükümetimizin bu tür konularda çok hassas olduğunu şahsım olarak çok iyi biliyorum.

     Lakin karşı taraf ile konuştuğumuzda yaptığınız işlemler yasal değil yasal çerçeve içinde uygulamalarınızı yapmanız gerekmez mi sorusuna da sert cevaplar alıyoruz. Sizleri savcılığa vereceğiz dediğimizde ise istediğiniz yere verin bizlere gücünüz yetmez. Arkamızda büyük desteklerimiz var diyorlar. Sayın Bakanım işte kırılma noktası da burası. Kim bu destekler siyasi mi yoksa bürokrasi desteği mi? Kafaları karıştıran kısımlar işte bunlar. Belli bir rakam üzerinde durmak istemiyorum. Ama milyonları ilgilendiren bir konuyu bu kısa yazımda arz etmeye çalışıyorum. Yetki ve karar sizin.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol