Her şehirin  kendine özgü güzellikleri vardır. Çanakkale'de ülkemizdeki bu şehirlerden birisi... Turizm deyince Çanakkale'nin çevre pek çok illere göre avantajı var. Özellikle deniz,orman,dağ üçlemesi bir arada olan nadir şehirlerden. Sağlık turizmi açısından bakıldığında şehirin gelişmeye aday olduğu aşikardır...

Nedir sağlık turizmi?

Son yıllarda gerek maliyet etkinlik  (daha ucuz) gerekse alanında emsali olmayan bir avantaj için sağlık hizmeti almak amacı ile ülke  dışı seyahat edenlere verilen hizmettir. Genellikle üç ana kategorisi mevcuttur; Tıbbi Hizmet  (tedavi amaçlı),  Termal Turizm (rehabilitasyon) ve Yaşlı ve engelli bakımı  olarak ayrılmaktadır.

Çanakkale'de Hangi alanlarda olabilir?

Aslında iki uçlu değerlendirmek lazım. Hasta açısından bakıldığında istenilen sağlık hizmetini kaliteli ve ucuz sunabilecek hem alt yapı hemde iş gücünüz olmalı, diğer taraftanda turizm açısından cazibeniz olmalı.

Çanakkale'nin turistik cazibesi  yüzyıllardır bilinen bir durumdur. Sağlık açısından da özellikle yeraltı suları rehabilitasyon amaçlı kullanılmıştır. Termal rehabilitasyon aslında günümüzde de özellikle Çan ilçemize ait termal otelde  yapılıyor ve gelişmeye müsait bir alan olduğunu bilmekte yarar vardır.

Tıbbi hizmet alanında yurtdışından hasta alabilmeniz için; yetişmiş ve özellikle alanında uzman kişilerden oluşan bir kadronuzun olması ve bu hizmeti belli standartlarda ve sürekli verebiliyor olmanız lazım...

Özellikle yaşlı ve engelli  bakımı açısından hem ülkemizde hemde yurtdışında ciddi anlamda hizmet açığı var. Sağlık turizmi açısından bu alanda yurt içinden de hasta çekilmesi mümkün görünüyor. Bu arada özellikle yaşlı bakımında turistik hareketlilik sağlaması Çanakkale ölçeğinde bir il için önemlidir. Şimdi hayal kuralım; kaz dağlarında yada ilçelerden herhangi birinde Yenice mesela; yaşlı bakım evi...yurt içinden ve dışından belli kategoride insanlar senenin tamamını veya belli bir süresini hem rehabilitasyon hemde bakım amaçlı bu merkeze geliyor. Bunların eş dost ve akrabaları belirli dönemlerde de ziyaret için geliyor. Sağlık hizmetini devlet hastanesi ve özellikli gereken destek hizmetini üniversite hastanesi sağlıyor. Çanakkale için büyük katma değer. Eğer uygun projeler oluşturulur ise, konu ile ilgili fonlardan bile yararlanmak mümkün.

Ama hayal etmek yetmiyor saedece... harekete de geçmek lazım...

Sağlıcakla kalın...

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner55

banner53