Çocuk Nöroloji uzmanı hasta kabulüne başladı

Çocuklardaki beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarıyla ilgili bir tıp uzmanlık dalı olan Çocuk nörolojisi polikliniği Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ hizmet vermeye başladı.

Çocuk Nöroloji uzmanı hasta kabulüne başladı

Çocuklardaki beyin, omurilik, sinir ve kas hastalıklarıyla ilgili bir tıp uzmanlık dalı olan Çocuk nörolojisi polikliniği Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ hizmet vermeye başladı.

13 Kasım 2018 Salı 12:23
Çocuk Nöroloji uzmanı hasta kabulüne başladı

Çanakkale’de ilk kez hizmet vermeye başlayan Çocuk Nöroloji bölümü Çocuk Nöroloji Uzmanı Dr. Tuncay Derya Okur hasta kabulüne başladı. Uz. Dr. T. Derya Okur 1998-2004  yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden almış olduğu tıp eğitiminin ardından İhtisasını ise 2005-2010 yılları arasında Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapmış ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olmuştur.

2010-2015 yılları arasında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ve Muş Devlet Hastanesi’nde çalışmalarına devam etmiş olup, 2015-2018 yılları arasında ise Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Nörolojisi üst ihtisasını almıştır.

0-18 yaş arası çocuklara hizmet vereceklerini belirten Uz. Dr. T. Derya Okur “Türkiye'de Çocuk Nörolojisi 1960 yılından itibaren bağımsız bir bölüm olarak tanınmaya başlamıştır Çocuklarda nörolojik sorunları önlemek, azaltmak, tanı koymak, mümkünse tedavi etmek ve nörolojik sorunlu çocukların daha iyi yaşamasını sağlamak amacıyla multidisipliner olarak çalışan bir bilim dalıdır” dedi.

Çocuk Nörolojisi dalının ilgilendiği alanları ise şöyle sıralayabiliriz

Riskli bebeklerin nörolojik yönden izlemi (tüm prematüre bebekler, beyni etkileyebilecek çeşitli sorunlar yaşayan bebekler), Gelişim basamaklarında gerilik, Gevşek bebek (hipotonik), Baş ağrısı (migren tipi, gerilim tipi, mikst tip vs), migren varyantları, Baş dönmesi (vertigo), Ateşli havale geçirme (febril konvülsiyon),  ateşsiz havale (afebril konvülsiyon), nöbeti taklit eden durumlar,  Epilepsi (sara hastalığı), Serebral Palsi (beyin felci), Zeka gerilikleri ve eşlik eden durumlar, Otizm- yaygın gelişimsel bozukluk spekturumu, Konuşma ve lisan bozuklukları, Doğuştan veya sonradan meydana gelen beyin anomalisi olan çocuklar, Kas ve kas-sinir bileşkesini tutan hastalıklar, Periferik sinir sistemini tutan hastalıklar, Hareket bozuklukları (tremor, tik, kore, atetoz,balismus),  Nörometabolik hastalıklar (ülkemizde akraba evllilikleri nedeniyle metabolik hastalıklara sık rastlanmaktadır.), Kazanılmış yetilerin kaybıyla giden nörodejeneratif hastalıklar, Nörogenetik hastalıklar, Mitokondriyal hastalıklar, Nörokutanöz hastalıklar ( tuberoskleroz, nörofibromatozis,sturge weber vb)”

Her geçen gün hastanedeki uzman kadrosunun güçlendiğini belirten Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali “Hastanemize yeni atanan Uz Dr. T. Derya Okur ile birlikte Çocuk Nöroloji Polikliniğimizi açmış bulunmaktayız. Böylelikle Çocuk Hastalıkları alanında önemli bir yere sahip olan Çocuk Nörolojisi Polikliniğini hastanemiz kadrosuna kazandırmış olduk. Hekim arkadaşıma, hastanemize ve halkımıza hayırlı olsun diyorum.” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
SağlıkNöroloji
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol