banner59

Yanlış antrenman bitirir.

Türkiye’de futbolcuların kariyerleri iki dönemden oluşuyor; 15-25 yaş arası ve 25-35 yaş arası. Genel olarak 25’e kadar üst seviyede oynar; 25’ten sonra temposunun giderek düştüğünü görürüz. Bunun nedeni kasların ve eklemlerin çabuk yıpranmasıdır. Yanlış antrenman programları futbolcularımızı ve Türk futbolunu çökertmektedir.

Hazırlık kamplarında yapılan aşırı egzersizler; alt grup fitness (bel-bacak), istasyon çalışmaları, 20 santimden yukarı sıçramalar, futbolcuların kas ve eklemlerine çok fazla yük bindiriyor. Bu çalışmalar maç esnasında futbolcuların tempolarının düşmesine neden oluyor. ‘Kişiye özgün’ egzersiz yapılmaması da sakatlıkları tetikleyen en büyük faktör...

‘ÖZEL’ ANTRENMAN YAPILMALI

Kişiye özgün çalışma yapılmalı

Zaten kişiye özgün çalışma yapılmadığı için futbolumuz bu durumda. Her sebzenin bir pişme süresi vardır. Bunları aynı anda bir tencerenin içine atamazsınız. Futbolcular da bu şekilde işte. Her futbolcuya aynı antrenman programını uygulayamazsınız. Uygulayınca da sakatlıklar artıyor.

Teknik direktörlere önerim

Gerek hazırlık kamplarında gerek sezon içinde oyunculara aşırı yüklenmesinler.

Suni yüklemeler, ağırlık çalışmaları oyuncuya zarar veriyor. Derin kasılma yöntemleri kullanılmalı. Vücuda kendi ağırlığından fazla yük binmemeli. Yada ağırlıklar çok az fakat tekrarı çok yapılarak devamlıliğı ve dayanıklılığıda artırabilir.

Daha çok topla çalışmalar yüklenimler yapılmasını öneriyorum.

Genç futbolcu arkadaşlara ise

Kesinlikle alt bölüm ağırlık çalışmalarına uzman kontrolu olmadan girmesinler. Adaleleri ve eklemleri mahvoluyor.

‘Kaliteli futbolcu

ayak tekniğinin yanı sıra, hem ofansif hem de defansif yönü olan ve yere sağlam basan futbolcu ‘iyi futbolcu’dur kısaca . Yani bir futbolcunun hareket alanı geniş olmalıdır. Ülkemizde bu tip oyuncu yetişse bile 25’ten sonra temposu düşüyor.

Takımlarımız da bu özellikleri tek bir futbolcuda bulamadığı için alternatifli kadrolar kurmak zorunda kalıyor ve bir yerine 5 transfer yapıyorlar.

ALEX, YÜZDE 50 TEMPOYLA OYNADI

Alex’in de temposu düşüktü,

Türkiye’ye 25’inden sonra geldi

Evet; Alex, 10 yıl yüzde 50 tempoyla oynadı. Üst düzey tekniğini ve zekâsını kullandı.

Dikkat edin çok fazla sakatlık da yaşamadı, çünkü yüzde 50 temponun üstüne çıkmıyordu.

Zaten temposu yüksek olsa Türkiye’de değil; İngiltere’de, İspanya’da oynardı.

Mesela herkesin tanıdığı Fernandes’de Aleks gibi Türkiye’de % 50 tempo ile oynadığı Fernandes de Alex gibi yüzde 50 ile idare etti. Türkiye’de

Onların yüzde 50’si bizim futbolcuların 25’inden sonraki yüzde 100’üne denk geliyor.

Futboldan uzaklaşalım biraz,

KOŞU BANDI YAŞLANDIRIR!

Vücuda aşırı yük bindirmek çok zararlı . Vatandaşlar da fitness salonlarından çıkmaz oldu

Spor yapmak gerçekten çok önemli bir şey; ancak bilinçsiz yapılması çok büyük hasarlarla sonuçlanıyor. Görüyorum, insanlar saatlerce koşu bandında… Koşu bandında yapılan egzersiz diz ve kalça açılarının kısalmasına, bu da erken yaşlanmanıza neden olur. Koşu bandında sadece yürüyün. Koşu sırasında tempo yükseliyor ve banda karşı direnç gösteriyorsunuz. Diğer organlara da aşırı yük biniyor.

Bizler de sürekli bilgisayar başında çalışan insanlarız. Birçoğumuz boyun ve bel ağrılarından şikâyetçi…

Eğer imkanları varsa 10 günde bir derin doku masajı yaptırması ve açma-germe streçing hareketlerini düzenli uygulaması gerekiyor.

Mourinho, Real Madrid’de fitness salonunun kapısını kapatmıştır. Cristiano Ronaldo’ya da alt grup fitness çalışmalarını yasaklamıştır. Ronaldo’nun son iki yıldır daha çok koştuğunu, defansif anlamda arkadaşlarına yardıma dahi geldiği görülmektedir.

Futbol takımlarında, sağlık heyetiyle, teknik heyetin futbolcu hakkında karşılıklı konuşması gerekir. Bu bağlamda yapılan çalışmalar futbolcuyu üst seviyede tutar.”

Aslında çok kısa bir değinişte bulundum. Ama konu o kadar geniş ki sayfalar günler yetmez.. Kısacası ne yaparsanız yapın uzman kaliteli insanlarla çalışın ve çok şey kazanır kaybetmezsiniz piyasada her branşta olduğu gibi futbolda da zebil gibi çok fazla kendini geliştirmemiş antrenör ve coach var..

Saygı ve sevgi ile kalın..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol