“Akıllı kent vizyonunun sürmesi için çalışıyoruz” (VİDEO)

Çanakkale Belediyesi’nin İspanya Tarragona Belediyesi, Tarragona Akıllı Şehir Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesinin açılış ve strateji geliştirme toplantısı gerçekleşti.

“Akıllı kent vizyonunun sürmesi için çalışıyoruz” (VİDEO)

Çanakkale Belediyesi’nin İspanya Tarragona Belediyesi, Tarragona Akıllı Şehir Platformu ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa yürüttüğü Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesinin açılış ve strateji geliştirme toplantısı gerçekleşti.

13 Mart 2019 Çarşamba 19:05

Toplantıya Çanakkale Belediye Başkanı ve CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ülgür Gökhan, Tarragona Belediye Başkan Yardımcısı Begona Floria, Tarragona Akıllı Kent Platformu Genel Müdürü Gustavo Cuadrado, Türkiye Bilişim Vakfı ve Kale Grubu Temsilcileri, Üniversite öğretim üyeleri, mahalle muhtarları, STK temsilcileri katıldı. Toplantıda konuşan Başkan Gökhan, “Bu programda İspanya’nın Tarragona şehri ile eşleştik. Onlar da aynı bizim nüfus yapımızda ve tarihi bir kent. Kendileri ile eşleşme programında kabul gördük. Bununla ilgili hazırlık programı için beraberiz. Akıllı şehir, kentlerin gelişimi, kentlerin teknoloji fırsatlarından yararlanabilmeleri ve insanların daha iyi yaşaması için sürdürülebilir yöntemler ve projeler üretilmesine yönelik bir kavramdır. Günümüzde dünya nüfusunun yarısından fazlası şehirlerde yaşıyor. Dolayısı ile gelişen ve değişen dünya düzeninde artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Bu nedenle kentlerde yükselen nüfusun ihtiyaçları için de daha hızlı ve verimli çözümler yaratmak gerektiğini hepimiz biliyoruz. Teknolojik gelişmişlik altyapısını arttıran şehirler de bu süreçte öne çıkıyor. Ve akıllı şehirler olarak tanımlanıyor. Teknolojiyi şehrin yaşantısına sürdürülebilir bir şekilde katmış olan kentler, akıllı şehir olarak adlandırılıyor. Bu proje kapsamında Kale Grubu ve Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde Çanakkale’nin akıllı şehre dönüşümünün hızlandırılması ve kentteki yaşam kalitesinin arttırılması amacı ile çalışmalar yapıldı. Biliyorsunuz, bu iki kurumun yürüttüğü Aklım Fikrim Çanakkale Projesi var ve akıllı kentleşme konusunda bize ufuk açtı. Dolayısı ile böyle bir projenin de başlangıcını yaptık. Kent aktörlerinin akıllı kentleşme yolunda bilinçlenmesi ve Çanakkale’de akıllı kent vizyonunun sürmesi konusundaki çabaları destekliyoruz ve gelecek vizyonumuzun da önemli bir parçası haline getirmeyi hedefliyoruz. Çanakkale Belediyesi olarak kaynaklarımızı verimli kullanmak ve sahada etkin hizmet üretimi için teknolojik alt yapımızı da geliştirmek için çalışmaları iyi takip ediyoruz. Özellikle ulaşım alanında akıllı belediyecilik anlamında yenilikleri yakından takip ediyoruz. Akıllı duraklarımız, kavşaklarımızın akıllı kavşak haline getirilmesi gibi çalışmalarımız var. Şu anda 54 durağımız akıllı durak olarak çalışıyor ve bunu da arttırmayı hedefliyoruz. 11 ÇABİS istasyonumuz, 72 bisikletimiz ve 84 park yeri ile hizmet veriyoruz. Yani bu çalışmaları adım adım yapıyoruz. Ama bu proje kapsamında, bunları hedeflemiş bir Avrupa kenti ile birlikte bu birikimlerimizi daha ileri bir seviyeye getirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“İnsan yaşamının kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar”

Tarragona Belediye Başkan Yardımcısı Begoña Floría ise, “Aslında, iki uzak şehir arasında böyle bir organizasyonu yapmak oldukça zor bir iş. Bu kapsamda düzenlenen bu organizasyona emek verenlere teşekkür ediyorum. Buradaki programımızda çok temiz, dikkatli ve özenli bir şehirle karşılaştık. Başkanımıza da bu projeyi başlattığı için teşekkür ederim. Bence iki şehir arasında böyle bir değişimi başlatmak oldukça önemli. Küreselleşme döneminde özellikle yerel yönetimler için teknik, sosyal ve katılımı organize etmek oldukça zorlu bir süreç. Bu anlamda bu çalışmaların önemli projeler olduğunu düşünüyorum. Belediye olarak bizim ilk adımımız, dolayısı ile buradan gelen deneyimle bilgi birikimimizi artırmak önemli. Bu proje sonucunda oldukça olumlu sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum” diye konuştu. Programda Tarragona Akıllı Kent Platformu Genel Müdürü Gustavo Cuadrado da Tarragona kentindeki akıllı kent uygulamalarına ilişkin detaylı bilgiler verirken, Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli de akıllı şehir kavramı, bu konudaki uygulamalar ve örnekler üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Benli, akıllı şehir kavramının her ne kadar teknolojiyle ilişkilendirilse de teknolojinin burada sadece bir araç olduğunu, bu konudaki ortak tanımın, “insan yaşamının kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar” olduğunu söyledi. Çanakkale’de de akıllı şehir uygulamaları çerçevesinde güzel çalışmalar olduğunu kaydeden Benli, akıllı şehir uygulamalarının en temel faydalarının; kaynakların verimli kullanımı, çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik refah olduğunu kaydetti.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 14.03.2019 09:59
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol