Çanakkale’de Tarih Çalıştayı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun başkanlığında Çanakkale’de Tarih Çalıştayı gerçekleştirildi.

Çanakkale’de Tarih Çalıştayı

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun başkanlığında Çanakkale’de Tarih Çalıştayı gerçekleştirildi.

07 Ocak 2019 Pazartesi 12:46
Çanakkale’de Tarih Çalıştayı

Başkanlığını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun’un yaptığı Çalıştay; Tarihî Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’in konuşması ile başladı. Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. A. Haluk Dursun’un konuşmaları ile devam etti. Çalıştayda; Tarihi alanların milli ruh ve tarih şuuru oluşturmasındaki rolü, kültür ve tarih bilincinin gençlerde inşa edilmesi, orta öğretimde tarih dersinin tarihi alanlar ile ilişkisi, müzeler, sosyal ve dijital mecralarda tarih anlatımı gibi spesifik konu başlıklarında sunumlar gerçekleştirildi. Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi ve Milli Savunma Üniversitesinden 13 akademisyen ile Şehir Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, Üsküdar Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Kadıköy Ahmet Sani Gezici Kız İmam Hatip Lisesi, Göztepe Lisesi, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesinden 5 öğretmen ve 13 öğrencinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, İstanbul ve Çanakkale İl Kültür Turizm Müdürlükleri ve Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığından idareci ve uzmanlar olmak üzere geniş bir katılımcı oranıyla gerçekleşen Çalıştayda; müzakerelerde bulunularak, ortaya çıkan görüşler ve projeler tartışıldı. Özellikle genç neslin milli tarih algısını kuvvetlendirmek ve geliştirmek hedefi ile gerçekleştirilen çalıştay sonunda elde edilen görüş ve önerilerin, Tarihî Alan ile ilgili bundan sonra üretilecek olan çalışmalara ve projelere de yön vereceği bildirildi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol