Çan’da ‘Askıda Ekmek’ uygulaması

Çan Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara katkı sağlamak ve ekmek ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bir Osmanlı Geleneği olan “Askıda Ekmek” uygulamasını başlatıyor.

Çan’da ‘Askıda Ekmek’ uygulaması

Çan Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara katkı sağlamak ve ekmek ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile bir Osmanlı Geleneği olan “Askıda Ekmek” uygulamasını başlatıyor.

15 Ocak 2019 Salı 15:01
Çan’da ‘Askıda Ekmek’ uygulaması

Çan Belediyesi, Osmanlı döneminde maddi durumu iyi olmayan vatandaşların rencide olmaması için başlatılan “Askıda Ekmek” geleneğini ilçede yeniden hayata geçiriyor. Sosyal dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olan ve uygulama ile ihtiyaç sahiplerinin ilçede bulunan ekmek fırınlarından ekmek ihtiyaçlarını karşılaması amaçlanan "Askıda Ekmek" uygulaması kapsamında hazırlanan ekmek dolapları ilçedeki fırınlara teslim edilmeye başlandı. Çan Belediyesi’nin “Askıda Ekmek” projesiyle ihtiyaç sahipleri ile yardımseverler arasında köprü görevini üsleneceğini söyleyen Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu; “Bu sayede bir Osmanlı Geleneğini daha yaşatmanın gururunu duyuyoruz” dedi. İlçede bulunan her fırında “Askıda Ekmek” miktarını belirten tabela olacağını ve ihtiyacı olan vatandaşların askıya bırakılan ekmeklerden ihtiyaçları kadarını alabileceğini belirten Başkan Kuzu; “Bu faaliyetimiz ile birlikte vatandaşlarımız fırınlardan ekmek temin etmek için geldiğinde kendi evine ekmek ihtiyacını giderirken ihtiyaç sahipleri için de “Askıda Ekmek”  projesine katkı sunabilecekler. Bu proje Çanımızda ciddi bir eksikliği de gidermiş olacak. Biz belediye olarak ufak zaruret içerisinde olan herkese yardım ediyoruz ve hizmetine koşuyoruz. Eğer ilçemizde vatandaşlarımızdan meramlarını anlatamayan sıkıntısını bize zikredemeyen insanlarımız varsa “Askıda Ekmek” projesi sayesinde dile getirmeden gönül rahatlığıyla ekmeklerini alabilirler” ifadelerini kullandı.

Başkan Kuzu’dan çağrı

Tüm hayırsever vatandaşları ihtiyaç sahipleri için “Askıda Ekmek” yardımda bulunmaya çağıran Başkan Kuzu; “Hayırseverlerin de ihtiyaç sahiplerinin de birbirini görmediği bu yardımlaşma modeli gösterişten uzak toplumsal fayda oluşturan bir yaklaşımdır. Çan Belediyesi olarak bu uygulama ile sadece alan el ile veren eli gizliden buluşturmayı, muhtaç kardeşlerini hatırlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 15.01.2019 15:03
Anahtar Kelimeler:
Askıdaekmekçançanakkale
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol