“ÇOMÜ, bilimsel çalışmalarla anılmalı”

Ak Parti Çanakkale Milletvekilli Ayhan Gider, ÇOMÜ bünyesinde faaliyet gösterecek olan Toprak Analizi Laboratuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

“ÇOMÜ, bilimsel çalışmalarla anılmalı”

Ak Parti Çanakkale Milletvekilli Ayhan Gider, ÇOMÜ bünyesinde faaliyet gösterecek olan Toprak Analizi Laboratuarı’nın açılışını gerçekleştirdi.

05 Mart 2018 Pazartesi 16:52
“ÇOMÜ, bilimsel çalışmalarla anılmalı”

Açılışta konuşan Gider, toprak analiziyle önemli bir hizmet verileceğini belirterek; “ÇOMÜ laboratuarlarına İsrail dahi analiz yaptırıyor. Biz ÇOMÜ’nün bunlarla anılmasını istiyoruz. Bir akademisyenin kendi alanında söylediği her şey akademik özgürlüğe girer ancak içinde bulunan kini kustuğu zaman da hiçbir anlam ifade etmeyecektir. ÇOMÜ’nün olur olmaz çıkışlarla anılmasını istemiyoruz” dedi. Ak Partili Milletvekili Ayhan Gider, ÇOMÜ bünyesinde faaliyete giren Toprak Analizi Laboratuarı’nın açılışını gerçekleştirdi. Açılışa; ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ekrem Karadağ, Çanakkale Ticaret Borası Başkanı Kaya Üzen,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Dardeniz, ÇOBİLTUM Müdürü Doç. Dr. Ayhan Oral, Bayramiç Ziraat Odası Başkanı İsmail Pehlivan, Yenice Ziraat Odası Başkanı Fahrettin Özcan, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Atilla Eraslan ve Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Ahmet Güler’in yanı sıra çok sayıda konuk katıldı.  Açılışta konuşan Milletvekili Gider, toprak tahlilinin önemine dikkat çekerek; “Toprak tahlili çok yavaş ilerleyen bir konu. Ben bildim bileli bu çok yavaş ilerleyen bir mesele ve bunda gübre şirketlerinin de etkisi var diye düşünüyorum. Bu konuda üniversitemizin görev üstlenmiş olması takdire şayan bir hareket. Bütün emek verenleri kutluyorum. Toprak tahlili bizim için çok önemli bir konu. Çünkü ülkemizde aynı ova içerisinde birkaç nokta farklı değerler taşıyabiliyor. Dolayısıyla her nokta için o toprakları koruma adına gereken gübre miktarını söylemek zorundayız” dedi.

“Herkes, alanında konuşsun”

ÇOMÜ’nün bilimsel çalışmalarla anılmasını istediklerini belirten Gider, “Her meslek grubunun üzerine verilen özerkliği farklı şekilde kullandığını görüyoruz. Mesela meslek gruplarını savunsun diye kurulan odalar, bir bakıyorsunuz ki, memlekete tersten ayar vermeye çalışıyor. Memleketin düşmanı ne söylerse onu söylemeye kalkıyor ve o vakit bütün değerini kaybediyor. Mali Müşavirler Odası kendi alanlarında bir şey söylediği zaman başımızın üzerinde yeri var. Tıpkı bir akademisyenin kendi alanında söylediği her şeyin akademik özgürlüğe gireceği ancak içinde bulunan kini kustuğu zaman da hiçbir anlam ifade etmeyeceği gibi. Bu bugünün meselesi değil. Bu herhalde insanın inkişafı içerisine oturacak bir konu diye düşünüyorum.  İnşallah bizim çocuklarımız bunları çok fazla yaşamazlar.  Arkeoloji laboratuarını gezdik. Bunu gurur duyarak söylüyorum. Burada analizi yapılan bazı numuneler, İsrail’den bize bedeli karşılığında analiz yapılmak üzere gönderilmiş numuneler. ÇOMÜ’nün teknik bilgisine İsrail’de bile güven var ve para vererek kendi ürünlerini burada analiz ettiriyorlar.  Biz son yıllarda büyük ivme kazanan ÇOMÜ’nün bu tip bilimsel çalışmalarla anılmasını istiyoruz. Çünkü bilimle anılacak kadar birikimi var bu üniversitenin. Sadece magazinle yada olur olmaz çıkışlarla değil de bunlarla anılırsa hem Çanakkale’ye hem de ÇOMÜ’ye daha fazla hayırlar getireceğini ve ekonomiye hayat vereceklerini biliyorum” ifadelerini kullandı.

İsrail, ÇOMÜ’ye analiz yaptırıyor

ÇOBİLTUM bünyesinde yer alan Arkeometri Laboratuarı’nda arkeolojik kazılardan elde edilen metal, seramik, cam, cüruf, kayaç vb. her türlü kültürel maddi varlık üzerinde fen bilimsel yöntemlerle analizler gerçekleştiriliyor. Laboratuarda, hasarsız kimyasal analiz ve hassas numune alma işlemleri ardından gerçekleştirilen inceleme yöntemleri ile arkeologların ihtiyaç duyduğu malzeme yapısı, üretim yöntemi ve üretim merkezi saptamaya yönelik bilimsel veriler üretiliyor. Ayrıca taşınabilir cihazlar yardımıyla müze, ören yeri, kazı deposu gibi yerlerde uzmanlar aracılığıyla yerinde analiz ve numune alma hizmeti veriliyor. Bu kapsamda bugüne kadar Çanakkale’de yer alan Gürpınar ve Parion kazı alanlarının yanı sıra Çanakkale Arkeolojik Yüzey Araştırmaları Projesi’ne ait buluntular laboratuarda incelendi. Laboratuar, uluslar arası işbirlikleri çerçevesinde İsviçre’de Bern Üniversitesi ile Adana Sirkeli Höyük buluntuları arkeometri incelemelerini ortaklaşa gerçekleştirdi. Ayrıca İsrail’de yer alan Tel Akko kazılarına ait buluntular ÇOMÜ’de incelenmektedir.      

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 05.03.2018 16:53
Anahtar Kelimeler:
ComuAkParti
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol