Umurbey uçmaya hazır

Türkiye’nin ilk Uluslararası Havacılık Festivali “Troy Air Fest” Çanakkale’de başlıyor.

Umurbey uçmaya hazır

Türkiye’nin ilk Uluslararası Havacılık Festivali “Troy Air Fest” Çanakkale’de başlıyor.

15 Ağustos 2017 Salı 17:04
Umurbey uçmaya hazır

Umurbey Belediyesi ve Çanakkale Görsel Tanıtım Derneği iş birliği ile düzenlenecek Uluslararası Havacılık Festivali 17-20 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Umurbey beldesinde festival için hazırlanan 75 dönümlük alanda yer alan uçuş pistleri, konser, özel etkinlik, süper enduro yarış pistinde festival katılımcıları isterlerse alandaki çadırlarda konaklayabilecek. Festivalde ünlü sanatçılar Kıraç, Teoman, Beyza Durmaz ve Romen sanatçı İnna, DJ Vanessa Moreno, gibi ünlü isimler konser verecek. Bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Havacılık Festivali “Troy Air Fest”te, çocuklar ve yetişkinler 4 gün boyunca havacılık tecrübesi yaşayacak, yarışacak ve uçuş sertifikası alacak.

“Çocuklarımızın hayallerine dokunacak”

Festivale ilişkin değerlendirmelerde bulunan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, içeriği ile alanında Türkiye’de bir ilk olan festival için hazırlıkların tamamlandığını ifade ederek; “Bu kadar büyük çaplı bir organizasyonu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğimiz konusunda tereddütlüydük. Ama her şey çok güzel gitti. Sadece uçuşla da kalmadı iş. Avrupa Enduro yarışları, ralli yarışları için bir pist yapıldı. Yaklaşık 500 tane motosiklet, burada sıralama turları yapacaklar. Bu yarışın Çanakkale ayağını oluşturacak. Bunun yanı sıra paraşütle atlama olacak. Çocuklarımızın hayallerine dokunacak, F16 simülatörü olacak. Çocuklarımız F16 kullanırmış gibi burada simülatör kullanacaklar. Plajda çeşitli etkinlikler olacak. Burada büyük bir plaj hazırladık. Bu da Umurbey’e kazandırılmış oldu.” dedi. Başkan Yavaş, festival alanında yaklaşık bin çadırlık bir alan oluşturduklarını, dileyenlerin 4 gün boyunca alanda konaklayabileceğini söyledi.

“Türkiye’nin her yerinden vatandaşlarımızı bekliyoruz”

Festivalin Çanakkale’nin bugüne kadarki en kapsamlı etkinliği olacağını dile getiren Yavaş; “Festivalin ardından burada modern bir festival alanı da kalmış olacak. Bundan sonra da isteyen uçak indirecek, isteyen konser yapacak, isteyen motor sürecek. Böyle bir alanı kazanmış olduk. Umurbeylilerden büyük destek gördük. Onlar da bu etkinliğe ev sahipliği yapacaklar. Artık festival için geri sayıma başladık. 3 bin nüfuslu bir belde olarak, 4 gün boyunca toplamda 60 bin kişiyi ağırlamayı planlıyoruz. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek festivalimize Türkiye’nin her yerinden vatandaşlarımızı bekliyoruz” diye konuştu. Festival biletleri “buradaetkinlikvar.com/grup/70/canakkale-troy-air-fest” internet adresinden alınabilecek.

Festivalde neler var?

Katılımcılar deniz, kum, güneşle uçacaklar!

Festival için hazırlanan 75 dönümlük alanda uçuş pistleri, konser ve etkinlik alanı, yarış pisti yiyecek içecek ve konaklama çadırı yer alıyor. Yurtdışından 7 uçağın katılacağı festivalde yaklaşık 250 çocuk, 4 gün boyunca 20-25 dakikalık ringle savaş alanlarını ve abideleri havadan görecek, uçuş dersleri alacak. Festival için hazırlanan 600 metrelik enduro pistinde, Türkiye Motosiklet Federasyonu Çanakkale Mahalli Süper Endüro yarışlarının ilki düzenlenecek, 50-60 profesyonel enduro yarışçısı, mahalli yarışlar için ter dökecek. Balon turu, paraşüt ve serbest atlayıcılar, tüplü dalış etkinliklerinin de yer alacağı festivalde, katılımcılar gün boyunca 16 dönümlük plaj alanından yararlanabilecek. Gün içerisinde plaj partileri, voleybol turnuvaları, balon turu ve çeşitli etkinliklerin gerçekleştirileceği festivalde, ünlü sanatçılar sahne alacak.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 15.08.2017 17:40
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol