banner59

31 Mart 2019 yerel seçimlerine sayılı günler kaldı. İddialı bir seçim var ortada. Genel seçim havasında ve katılımın yüzde doksan civarında olacağını düşünüyorum. Bu seçimde ana tema olarak ortadaki gerçeği de görmemezlikten gelmeyelim.

Başlangıçta yüzde kırkla Cumhur ittifakı Ak Parti + MHP, diğer yandan yine yüzde kırklık oranla Millet ittifakı CHP ve İYİ parti yarışa başlayacaklardır. Ancak seçim sonucunu belirleyecek olan geride kalan yüzde yirmilik bir seçmen havuzu var. Bu havuzda HDP, diğer partiler ve kararsız seçmenler var. Seçimin genel gidişatını değiştirecek olan kısım bu yüzde yirmilik havuzdaki oyların hangi ittifakı, büyük ölçüde destekleyecekleridir. Çünkü bu havuzda iki tane vana bulunmaktadır. Vanalar açıldığında oyların yüzdelik oranında yüksek oran, Cumhur ittifakına mı, yoksa Millet ittifakına mı geçişkenlik emarelerini gösterecektir.

HDP doğu, güney doğu ve büyük illerin ilçelerinde kendi adaylarını mutlak destekleyeceklerdir. HDP üçüncü parti olarak vekil bazında Mecliste bulunmaktadır. Ondan dolayı küçümsenmeyecek bir oy potansiyellerini de ellerinde tutuyorlar. Onun için Anayasanın oluru ile siyaset kulvarında bulunan bu partinin seçmenlerine, her iki ittifakta da oylarına göz kırpmaları kadar doğal ve gerçekçi tavrı da yabana atmayalım. İçinde hukuk dışı, terörle ilintileri olanları, güvenlik güçleri ve hukuk platformunun dizaynın da gözlemlemek lazım. Zaten bu iki kurumda gerekli olan, daha doğrusu suçlu olanlara göz açtırmayan kolluk kuvvetleri ve hukukun görevlerini tam olarak yaptığını biliyoruz.

Yine bu yüzde yirmilik dilim içinde yer alan diğer partilere mensup seçmenlerin ve kararsızlarında sandıklarda kullanacakları oyların önemi büyüktür. 31 Mart 2019 seçim sonuçları açıklandığında tüm bu gerçeklerle yüz yüze geleceğiz.

Bunun dışında, ittifakların gösterdiği adaylarında proje ve sunacakları manifestolar, öngörüleri seçmenler üzerinde nasıl izler bırakır onları da zaman gösterecektir. Dış dünyaya karşı ülkemizdeki seçimlerin uzlaşı ve yumuşak söylemlerle kendi fikirlerini anlatmaları çok önemlidir. Bazı kırsal kesimlerde, bil hassa muhtarlık seçiminde sertlik derecesinin biraz daha fazla olduğunu düşünüyorum.

Kırmadan, kırılmadan, seçmenleri ayrıştırmadan bu seçimi gerçekleştirmemiz lazımdır. Geçmişte yapılan hataların güncelleştirilmesinin hiçbir siyasi partiye fayda getireceğini düşünmek istemiyorum. Getiremez de. Mühim olan çağa uygun gerçek belediyeciliğin hizmet yarışı içerisinde hem vatandaşlarımıza, hem de yörelerine faydalı olmasını arzuluyoruz. Partilerin kendi içindeki kırgınlıklarının yine kendi içlerinde çözümleneceğini umuyorum. Hangi konu olursa olsun, insan kendi fikir ve yapacaklarını anlatmaları gerekir. Karşılıklı suçlamaların hiçbir siyasi partiye fayda getiremeyeceği bu güne kadar gözlemlenmiştir. 31 Mart 2019 yerel seçimleri ülkemize hayırlı olsun.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol