Saçıkara; “Türkiye 1’den büyüktür!”

Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanı Süleyman Saçıkara, TBMM’nin yeni yasama dönemiyle ilgili TBMM’nin demokrasilerde çözümün nihai adresi olduğunu söyledi. Yeni dönemde yapılan düzenlemelerle TBMM’nin hızlı çalışacağı söylentilerine de değinen Saçıkara; “Biz, Meclis’in hızlı çalışmasını değil düzgün çalışmasını istiyoruz” diyerek 80 milyonun 1 kişiden büyük olduğu göndermesinde bulundu.

Saçıkara; “Türkiye 1’den büyüktür!”

Saadet Partisi Çanakkale İl Başkanı Süleyman Saçıkara, TBMM’nin yeni yasama dönemiyle ilgili TBMM’nin demokrasilerde çözümün nihai adresi olduğunu söyledi. Yeni dönemde yapılan düzenlemelerle TBMM’nin hızlı çalışacağı söylentilerine de değinen Saçıkara; “Biz, Meclis’in hızlı çalışmasını değil düzgün çalışmasını istiyoruz” diyerek 80 milyonun 1 kişiden büyük olduğu göndermesinde bulundu.

07 Ekim 2017 Cumartesi 16:04
Saçıkara; “Türkiye 1’den büyüktür!”

Saadet Partisi Çanakkale İl Başanı Süleyman Saçıkara haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Partisinin İl Başkanlığında konuşan Saçıkara, konuşmasına ABD’nin LasVegas eyaletiyle aynı gün Suriye’nin başkenti Şam’da gerçekleşen terör saldırılarını lanetleyerek başladı. LasVegas’taki saldırı sonrası Amerikalıların şaşkın olduğunu kaydeden Saçıkara, “Çünkü saldırıyı Müslümanlar gerçekleştirmedi. Onun için Amerikalılar buna terör diyemediler saldırı dediler. Amerika için bir hadisenin terör olabilmesi için ya Müslümanların ya da başka bir ırktan birinin gerçekleştirmesi lazım. Hayat hakkı en kutsal haktır. İster camiyi, ister kiliseyi, ister Şam’ı, ister Vegas’ı hedef alsın terörün hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Bizim inancımıza göre ‘masum bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş’ gibidir” dedi.

Dünyanın hiçbir yeri güvenli değil

Dünya genelinde 2016 yılı içerisinde 13 bin 400 terör saldırısının gerçekleştiğini belirten Saçıkara şöyle devam etti; “Bu saldırılarda 34 bin kişi hayatını kaybetmiş.  2016 yılında teröre hedef olan ülke sayısı ise104!Bu vahim tablo şunu gösteriyor: Artık terörün kimi, nerede, nasıl hedef alacağı belli değil. Terör bütün insanlığın ortak problemidir. Dünyanın bir bölgesi kaos içindeyken diğer bölgesi güvenlik içinde olamaz. Terörü islamla özdeşleştirme çabalarından vazgeçilmelidir. İslam barış dinidir. Bir takım karanlık örgütlerin bu tür insanlık dışı saldırıları üstlenmiş olması bu gerçeği değiştirmez. Bütün devletler teröre karşı ortak bir duruş ortaya koymalı, bu duruşunda samimi olmalıdır. Gerçekten terör önlenmek isteniyorsa, ortadoğu’da yürütülen vesayetler savaşına son verilmeli,   ‘benim teröristim iyidir, o yüzden desteklenmelidir’ anlayışından vazgeçilmelidir.”

Artan ırkçılık terör kadar tehlikelidir

Fransa’nın Mulhouse şehrinde çıkan yangında üçü Türk beş kişinin hayatını kaybettiğini de hatırlatan Saçıkara; “1 Ekim, Dünya Çocuk Günüydü.Maalesef  ölenlerden 4’ü çocuktu. Savaşlar, çatışmalar, kin ve nefret ortamı yüzünden her gün 16 bin çocuk hayatını kaybediyor. 2014 yılında aynı şehirde yine yangın çıkmış, üç kişilik Türk aile hayatını kaybetmişti.  1993 yılında 8 Türk vatandaşının yanarak hayatını kaybettiği Solingen faciasını unutmadık.  Fransa’daki bu son saldırı Avrupa’nın yeni Solingenidir.  Avrupa’da son dönemde hızla yükselen faşizm’in, ırkçılığın, İslam düşmanlığı’nın bir sonucudur. Maalesef terör bahanesi üzerinden Avrupa’da ırkçılık çok hızlı bir şekilde yükseliyor. 2011-2016 yıllarında Avrupa’da yaşayan Türkler, 755 ırkçı saldırıya maruz kaldı. Sadece Almanya’da bu yılın ilk üç ayında Müslümanlara karşı gerçekleşen saldırı sayısı 208! Son bir yıl içinde Almanya’daırkçı saldırılara maruz kalancami sayısı 42!  Bu yüzden endişeliyiz. Müslümanlara demokrasi, insan hakları dersi vermeye kalkan Avrupa önce kendi utancıyla yüzleşmelidir” diye konuştu. 

Meclis hızlı değil doğru çalışsın

TBMM’nin yeni dönemiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Saçıkara, “TBMM millet iradesinin yegane tecegillahıdır. Demokrasilerde çözümün nihai adresidir. Meclis ne kadar güçlü olursa, Türkiye o kadar güçlenir. Milletin beklentilerine cevap verdiği, milletin lehine kanunlar çıkardığı ölçüde itibar kazanır ya da kaybeder. Biz TBMM’den yeni dönemde bu beklentiye uygun bir çalışma bekliyor ve istiyoruz. Deniyor ki, ‘Efendim Meclis yeni dönemde çok hızlı çalışacak’ Niye? İç tüzük değiştirildi. Milletvekilleri artık öyle istedikleri zaman konuşamayacak. Konuşma hakkı alsalar bile 5 dakikadan fazla uzatamayacak. İyi de Türkiye’nin problemi zaten konuşamamak.  Gazeteci konuşamıyor, akademisyen konuşamıyor, işçi konuşamıyor, işveren konuşamıyor. Artık milletvekili de konuşamayacak. Biz, Meclis’in hızlı çalışmasını değil düzgün çalışmasını istiyoruz. Çünkü bu ülke geçmişte üzerinde yeterince düşünülmeden, konuşulmadan, alelacele çıkarılmış düzenlemelerden çok çekti!” şeklinde konuştu.

80 milyon 1 kişiden büyüktür!

TBMM’nin uyum yasaları ile ilgili önemli bir sınav vereceğini de söyleyen Saçıkara; “Şimdiden uyarıyoruz; uyum yasalarında ‘güç bende, yeterli çoğunluğum var, istediğimi yaparım’ mantığı ile hareket edilmemelidir. Nasıl ki dünya 5’den büyükse, Türkiye’de 1’den büyüktür. Meclis 1 kişinin, 2 kişinin değil 80 milyonun temsilcisidir. Hiçbir kişi, kurum veya makamın vesayeti altına sokulmamalıdır. Bu yüzden Ak Parti’nin değil, Türkiye’nin geleceği düşünülerek hareket edilmelidir. Milleti kutuplaştırıcı değil kucaklaştırıcı bir yaklaşım ortaya konulmalıdır. Gücün hukukunu değil hukukun gücünü koruyan yasaları hayata geçirmelidir.” ifadelerini kullandı.

Algı operasyonlarında başarılılar

Türkiye’de bir türlü gündemden düşmeyen Motorlu Taşıt Vergisi tartışmalarına da değinen Saçıkara, İktidarın algı operasyonlarında başarılı olduklarını kaydederek; “Algı operasyonlarında çok başarılılar, çünkü içine düştükleri her hezimeti bir zafer edasıyla sunabiliyorlar. Vergi operasyonlarında da çok başarılılar; kendi başarısızlıklarını, kendi iflaslarını, millete yükleyip bunu da vatanseverlik diye yutturmaya kalkabiliyorlar. Kimse bu millete fedakarlık dersi vermeye kalkmasın. Milletten fedakarlık bekleyenler önce kamu kaynaklarını har vurup harman savurmayı bırakmalı. Önce kendi israf ve şatafatından vazgeçmelidir. Yüzde 40 MTV vergisi maliyenin iflasının itirafıdır. Bir devlet vergi ile büyümez. Üretim ile büyür, ihracat ile büyür, sanayi ile büyür, teknoloji ile büyür, tarım ile büyür. Eğer Türkiye’nin gerçekten kalkınmasını istiyorsanız bunu, milletten fedakarlık bekleyerek değil israfı, yolsuzluğu ve yanlış yatırımları önleyerek yapabilirsiniz” dedi.

Bu temasları önemsiyoruz

Genel  Kurmay Başkanı Akar’ın İran temaslarına da değinen Saçıkara  şunları kaydetti: “Bu, 1979 İran İslam devriminden bu yana,genel kurmay başkanı seviyesinde, ilk ziyaretti. Biz bu temasları çok olumlu ve önemli buluyoruz. Her ne kadar geç kalınmış olsa da bu temaslar bizi sevindiriyor. Çünkü Mesele bizim meselemizdir. Çözümde başkalarının telkinleriyle değil bizim irademizle gerçekleşmelidir. Binlerce km ötedeki Washington, Brüksel, Londra, Paris’de değil, Ankara’da, Tahran’da, Bağdat’da, Erbil’de bir araya gelerek çözülmelidir.”

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol