ÇTSO heyeti konferansa katıldı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 5. Kümelenme Konferansına katıldı.

ÇTSO heyeti konferansa katıldı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen 5. Kümelenme Konferansına katıldı.

01 Kasım 2018 Perşembe 15:03
ÇTSO heyeti konferansa katıldı

Ticaret Bakanlığı toplantı salonunda gerçekleştirilen konferansa, ÇTSO’yu temsilen Proje Uzmanı Gökhan Doğru ve UR-GE projesi yürüten 47 ilden 217 işbirliği kuruluşu iştirak etti. 2017-2018 yıllarında gerçekleştirilen UR-GE projelerinin başarı hikâyelerinin anlatıldığı konferansın açılış konuşmasını yapan ve UR-GE programı hakkında bilgi veren Bakan Ruhsar Pekcan, firmaları bir araya getirerek uluslararası rekabet gücü kazanmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Bakanlık olarak 47 ilde bu faaliyetlerin yürütüldüğünü, UR-GE projesi olmayan ilin kalmamasına ve projenin tüm ülkeye yayılmasına çalıştıklarını anlatan Pekcan, "Bu sebeple UR-GE projesi olmayan illerdeki iş birliği kuruluşlarına proje başvuruları konusunda bilgilendirme yapılacaktır. Bugüne kadar 217 iş birliği kuruluşumuzun, destek kapsamına alınan 373 projesi arasında 188 proje tamamlanmış olup, 185 proje aktif olarak yürütülmektedir. Bu projeler kapsamında 8. 196 KOBİ'mizin her biri için teker teker analizler yapılmış olup KOBİ'lerimizin ihracatçı olmak, pazarda tutunmak için nelere ihtiyaçları olduğu tespit edilmiştir. Bu doğrultuda KOBİ'lerin ihtiyaçlarını gidermek için eğitimler ve özel danışmanlık hizmeti almaları sağlanmıştır." diyerek iyi uygulama örneği olarak başarılı bulunan proje sahiplerine sertifikalarını takdim etti.

Firmalarımıza destek vermenin haklı gururunu yaşıyoruz

UR-GE programı hakkında yürütülen faaliyetler hakkında bilgi veren ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, kümelenmenin rekabetçilik sağlamanın en önemli bileşenlerinden biri olduğunu ve KOBİ'lerin de ihracatın itici gücü olduğunu ifade etti. Hazır paketlenmiş gıda sektörü değer zincirinde, Çanakkale ve Balıkesir’den 39 firmanın projede yer aldığını belirten Genel Sekreter Sandal; “Gerçekleştirilen faaliyetler sonucunda ihracata başlayan firmalarımızı görmek bizleri gurur veriyor” dedi. Sandal, Çanakkale bölgesini küresel ekonomik arenada rekabetçi kılmak, ihracatı artırmak ve firmaların Pazar yelpazelerini geliştirmek için farklı meslek dallarında UR-GE Projesi yürütmeyi hedeflediklerini ve bu kapsamda “Ağaç ve Orman Ürünleri” sektöründe yakın bir tarihte ikinci bir UR-GE Projesine başlanacağını belirtti.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
çtso
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol