TMMO’dan Sanayi Bakanlığı’na çağrı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın LPG’li araçlarla ilgili yönetmelik değişikliğini acilen geri çekmesi ve LPG-CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetimin sağlanması gerektiğini söyledi.

TMMO’dan Sanayi Bakanlığı’na çağrı

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın LPG’li araçlarla ilgili yönetmelik değişikliğini acilen geri çekmesi ve LPG-CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetimin sağlanması gerektiğini söyledi.

05 Ağustos 2017 Cumartesi 16:32
TMMO’dan Sanayi Bakanlığı’na çağrı

LPG'li araçlarda kamusal denetimin ortadan kaldırılmasına tepki gösteren TMMOB Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Mart, LPG’li araçlarda kamusal denetimin ortadan kaldırılmasının ölümlere davetiye çıkardığına dikkat çekti. MMO Çanakkale Şubesi İl Temsilciği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Satar, Çanakkale İl Temsilciliği Yönetim Kurulu Üyeleri, MMO Bursa Şube Saymanı Feridun Tetik ve basın mensuplarının katıldığı basın açıklamasında konuşan Mart; “Kamuoyunca bilindiği üzere, alternatif enerji kaynaklarına (LPG, CNG, LNG vb.) dönüşmüş olan araçların TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından yapılan kamusal denetimleri, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te yapılan değişikliklerle ülkemizde yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG/CNG’ye dönüştürülmesi işlemi tümüyle denetimsiz hale getirilerek firmaların beyanına bağlanmıştır. Yönetmelikte yapılan bu değişiklik ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın kamusal denetim yetkisi tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Denetim ve kontrol sektörde faaliyet gösteren ve giderek denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde faaliyet yürütecek olan firmaların inisiyatifine bırakılmaktadır. Bu uygulama ile ülkeye yasa dışı yollardan LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacak, tekniğine uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak, haksız rekabet koşulları artacak, yetkili mühendis istihdamı azalacak, sektörde disiplinsizlik, denetimsizlik ve kontrolsüzlük had safhaya ulaşacaktır” dedi.

Bakanlık kamu sağlığını hiçe sayıyor

“LPG araç dönüşümü yapan firmalara “İmalat Yeterlilik Belgesi” verilmesi ile mühendislere “Mühendis Yetki Belgesi” verilmesine ilişkin 05.03.1998 tarihli Bakanlık Protokolü ile MMO’nun yetkilendirildiğini ifade eden Mart, “Bu protokol çerçevesinde sektörde çalışacak mühendislerin eğitilerek belgelendirilmesi yetkili dönüşüm firmalarının kayıtlarının tutulması projesine uygun montajının yapılıp yapılmadığı standart malzemenin kullanılıp kullanılmadığı yetkili firmalarda belgelendirilmiş mühendislerin çalıştırılıp çalıştırılmadığı kontrolleri yapılarak odamızca kayıt altına alınmıştır” diye konuştu. Yasal olmayan LPG araç dönüşümlerinin hızlandığını, haksız rekabet koşullarının yaratıldığını, yetkili mühendis istihdamının azaldığını söyleyen Mart; sektörde disiplinsizlik ve denetimsizliğin had safhaya ulaştığını söyledi. Mart; “Dönüştürülen araçların son kontrolünde hiçbir kamusal denetimin yapılmadığı, böylesi bir boşluk ortamında, standart dışı dönüştürülen araçların yol açtığı kazalardan dolayı birçok insanımızın yaşamını yitirdiği, yaralandığı ve trilyonlarca lira maddi kayıpların oluştuğu bilinen bir gerçekliktir. Yönetmelikte yapılan bu değişiklikle Odamızın denetim yetkisi tamamen ortadan kaldırılmakta denetim ve kontrolü, sektörde faaliyet gösteren ve giderek denetimsiz olarak faaliyet yürütecek olan firmaların inisiyatifine bırakılmaktadır. Bu uygulama ile ülkeye kaçak LPG KİT’i ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artacak, tekniğe uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlayacak, haksız rekabet koşulları yaratılacak, yetkili mühendis istihdamı azalacak; sektörde disiplinsizlik ve denetimsizlik had safhaya ulaşacaktır. Kamusal denetimin tamamen Bakanlık eliyle ortadan kaldırıldığı bu durumda; araçların LPG’ye ilk dönüşümüne ilişkin Montaj Tespit Raporu piyasada serbestçe düzenlenebildiğinden ve Gaz Sızdırmazlık Raporu uygulaması tamamen kaldırıldığında standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar trafikte sorun yaratacak ve LPG kaynaklı kazalara sebebiyet vereceklerdir” ifadelerini kullandı.

Uyarıyoruz!

Mart sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu yönetmelik değişikliğini; sektörün düzenlenmesi ve denetimi konusunda yıllardır çalışan, LPG-CNG sektörünün güvenli ve büyüyen bir sektör olmasını sağlayan Odamızın görüşüne başvurmadan yapmış ve yaptığı değişikliklerle kamu sağlığını hiçe sayarak ciddi kazalara yol açacağını bilmelidir. Bu yönetmelik acilen geri çekilmeli ve LPG-CNG sektöründe ilgili tüm kurumların görüşleri alınarak kamusal denetimi sağlamalıdır.”

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 05.08.2017 17:50
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol