Yangından zarar gören zeytincilere fidan

Gökçeada ilçesine bağlı Şirinköy’de Temmuz ayında meydana gelen yangında zeytin ağaçları zarar gören üreticilere fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

Yangından zarar gören zeytincilere fidan

Gökçeada ilçesine bağlı Şirinköy’de Temmuz ayında meydana gelen yangında zeytin ağaçları zarar gören üreticilere fidan dağıtımı gerçekleştirildi.

30 Aralık 2017 Cumartesi 16:49
Yangından zarar gören zeytincilere fidan

Çanakkale Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Gökçeada-Bozcaada Tarımsal Kalkınma ve İskan projesi kapsamında Gökçeada ilçesine bağlı Şirinkiöy’de Temmuz ayında meydana gelen yangın sonrası üreticilere Gökçeada’ya özgü aşılı “ladolia” zeytin fidanı dağımı yapıldı. Şirinköy’de gerçekleştirilen zeytin fidanı dağıtım törenine Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Halil İbrahim Büyükgaga, Gökçeada İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Kavruk, Köy Muhtarları ve çok sayıda üretici katıldı. Zeytin fidanı dağıtım töreninde bir konuşma yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ; “Temmuz ayında meydana gelen yangında zarar gören zeytin üreticilerimizin bir nebzede olsa dertlerine derman olmak için aşılı zeytin fidanı üretimi yaptırdık. Bu gün burada 800 adet zeytin fidanının, yangından zarar gören üreticilerimize dağıtımını yapacağız. Yangından zarar gören kuruyan ve eksik olan yerlere bu fidanları dikelim. Güzel bahçeler oluşturalım. Tarım İl Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüğü olarak bu konuda her türlü yardımı, desteği vermeye hazırız. Yeter ki siz gönüllü, istekli olun. İnşallah ileri ki dönemlerde el ele, gönül gönüle çok güzel işlere, projelere imza atacağız. Aşılı zeytin fidanı dağıtım projemiz önümüzdeki yıllarda da devam edecek” dedi.

Gökçeada Kaymakam Muhittin Gürel ise; “Burada Zeytin fidanı dağıtımı töreni için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Yazın tatsız bir hadise yaşadık. Yangında birçok zeytin ağacımız telef oldu. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin tarımdan ve hayvancılıktan feragat etmek onu ikinci sıraya atmak mümkün değil. Bizim asıl kaynağımız bunlar. Dolayısıyla bu ada su kaynaklarıyla, tarım topraklarıyla, hayvancılığıyla önemli. Biz kullanmasını bilirsek toprak bize verir. Adamızın Tarım Bakanlığı tarafından Organik Adaya dönüştürülmesi projesi var. Biz şimdiden bunun altyapısını hep beraber yapmak zorundayız. İstekli olmak, talep etmek zorundayız. Ben Gökçeada'mızın tarımına katkılarından ve desteklerinden dolayı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüze teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Tören yangından zarar gören 16 üreticiye 50 şer adet olmak üzere topla 800 aşılı ladolia çeşidi zeytin fidanının dağıtılmasıyla sona erdi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
YangınFidanşirinköy
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol