TARSİM çağrısı

Başkan İsmail Pehlivan'dan üreticilerine tarsim çağrısı

TARSİM çağrısı

Başkan İsmail Pehlivan'dan üreticilerine tarsim çağrısı

27 Kasım 2020 Cuma 17:02
TARSİM çağrısı

Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Pehlivan;

"Üstü açık fabrika olarak kabul edilen tarımsal üretim, sigorta konusu olabilen diğer mal ve hizmetlere nazaran doğal afetlere ve iklimsel risklere mukayese edilemeyecek derecede fazla maruz kalmaktadır. Bu durum tarım ürünlerinin sigortalanmasını zorlaştırmakta, diğer alanlara oranla hasarların tespiti ve yönetimini de farklı kılmaktadır.

Çiftçinin taşıdığı bu riskler transfer edilmelidir. En çağdaş risk transfer sistemi, sigortadır. Tarımsal ürünlerin sigortalanabilmesi, risklerin yaratacağı yükün paylaşılması ile mümkündür. Bu yükün küçük bölümü üretici, büyük bölümü ise sigorta sistemi ve devlet tarafından üstlenilmelidir. Primlerin riske paralel olarak yüksek olması nedeniyle, çiftçilerin sigorta yaptırabilmesini kolaylaştırmak için devlet katkısı şarttır. Tüm bu gerekçelerle, sayılan özelliklere sahip bir sistem ve yöneticisi olarak Tarım Sigortaları Havuzu kurulmuştur.

2020 yılı içerisinde Bayramiç ilçesinde 75.000.000 TL lik tarımsal değer sigortalandı. 13.400 dekar alan, 2.000 büyük baş, 16.150 küçükbaş hayvan sigortalandı. Çiftçi 2.400.000 TL prim ödedi. Oluşan hasarlarda bu ana kadar  üreticimize  4.412.000 TL hasar ödemesi gerçekleştirildi. Tarsim 2021 yılı üretim sezonu Kasım itibari ile başladı. Üreticilerimiz ürünlerini sigorta yaptırabilir. Çiftçi 2.400.000 TL ödedi karşılığında 4.412.000 TL aldı verdiğinin 2 katını aldı. Bu da bize TARSİM'in ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Tüm üreticilerimizi hayvanlarını ve ürünlerini sigortalatmayı öneriyorum. Günümüzde olan iklim değişiklerinden dolayı kendimizi ve emeğimizi garanti altına almakta fayda var" dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol