Yazıma bir yerden başlayacağım da ! Nereden başlayacağım bilemiyorum. Çok uçlu bir yazı olacak.. Veya ben öyle ümit ediyorum..

Usta Funokoshı kazanma ve kaybetmeye yönelik yarışmaların karate do mücadele sanatının doğasını bozacağını ve kişilerin iç dünyalarında benlik çatışması çıkacağını defalarca söylemesine rağmen, bugünlere geldik.

Aiki do’nun kurucusu Usta Ueshıba da aynı tavsiyelerde bulunmuş ve o usta nın tavsiyeleri saygı görmüş ve günümüzde Aiki do belki çok yaygın değil ama o aranan ve istenen mistik yapısını muhafaza ediyor.

Değişik kültür, değişik ortam ve değişik aile yapılarından gelen karate ka lar, bir do havuzu içinde sistem doğrultusunda istenen hedefe kanalize edilmeye başlamıştır.

Burada sunulan ama söylenmeyen kişilerin algılaması gereken bir hedef vardır..

Bu hedef kişinin kendini tanımasına yönelik ve egosunu kontrol edebilen HİÇ lik mertebesine ulaşabilmektir. Zaten genel manada hayat insanın kendi kendisi ile mücadelesi değilmidir.

Bu mertebeye sadece felsefe, mantık, psikoloji , sosyoloji vs. ulaşamayız.

Yapmamız gereken sadece ve sadece kıhon, kumite ve kata çalışmaktır. Amaca ulaştıracak araçlardır.

Ama maalesef günümüzde insanların kimlik arayışları, ego savaşları ve sadece başarıya yönelik çalışmaları maalesef karate do mücadele sanatının DNA sını bozmuştur.

Avrupa’da bir dönem tutulan bir düşünce olan “kazanmak için yapılan her şey haktır” ( makyevelizm ) akımı maalesef sanatımızın içine tamamen girmiştir..

İşin tuhaf tarafı % 90 gibi bir potansiyelin ( bu fikri savunan antrenör) beynimizin kaytarmaya ve kolaya kaçma yapısına tamamen uymaktadır.

Çünkü beyin kolayı tercih eder ve 2 düsturu vardır.

Savaş veya Kaç..

Günümüzde maalesef kıhon, kata ve kumite ( yokusoku kumite) çeşitleri çalıştırılmamaktadır. Dahası sporculara yaş ve kuşak seviyelerinden çok ileride kata lar öğretilerek  eşit olmayan şartlarda mücadele etmesi sağlanmaktadır..

Bu tamamen oyunu kuralına göre oynayan gerçek manada karate do mücadele sanatına emek veren kişilerin haklarını gasp etmektir.

Hiç kimse bu vurdumduymazlığın camiamıza ne denli zarar vereceğinin farkında olmamıştır.

Bugün bu hataların acı meyvalarını hep beraber yiyoruz..

Afiyet olsun..

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol