banner59

Unut değil, umut

Son nefesini vereceği anda bile bir mucize beklemenin adıdır umut. Bir insanın şahsi yaşamındaki olay ve durumlarla ilgili olarak olumlu sonuçlar çıkabileceği ihtimaline dair duygusal inancıdır. Uçak düşerken paraşüt taktığını fark etmektir. Boğulmak üzereyken suyun kendini kaldırabildiğini fark etmektir. İdam edilirken son dileğinin yaşamına devam etmek olduğunu söylese affedileceğini düşünmektir. Zifiri karanlık gecenin ve içinde gizlenen kötücül güçlerin gün doğumuna ve onun parıldayan aydınlığına yenildiğini düşünmektir. Paketi atmak üzereyken fark edilen son sigaradır. Geçen kıştan kalma paltonun cebinde unutulmuş parayı bulmaktır. Güzele ve iyiye duyulan inançtır. Yaşamayı daha kolay hale getiren bir acil yardım paketidir. Umut, insan hayatı için mutlaka olması gereken; ama dozunda kullanıldığında fayda gösteren bir doğal gıda gibidir. Azı karar, çoğu zarar…

İnsan, hayatta her zaman umudun elinden tutmasına izin vererek yol almalıdır. Umut, yaşamın olduğu her yerdedir. Hayatın bütün dayatmalarına ve olumsuzluklarına karşı yaşamın en özel parçalarından biridir. Gücünü kimse asla tahmin edemese de kalkan misali korur insanı hayat karşısında; çünkü dünyanın en güzel hissi olasılıkların sonsuz olduğunu bilmektir. Kapana kısılmış hissi vermez. Olmazsa kaygısının alternatif sığınağıdır. Hep ince bir kapı aralığından ışık alır onunla hayat. En kötü hırsızlıktır umut çalmak, söz verip tutmamak, yola çıkıp yolda bırakmak... Kan dökmeden işlenen cinayettir. Müebbet gerektirir.

Umut, hayatın içinde, kışa, kara ve soğuğa meydan okuyarak ille de açan kardelen çiçeği gibidir. Hayatın tüm kötülüğüne, tükenmişliğine ve hatta pisliğine meydan okuyarak her defasında yeniden ve yeniden açan bir çiçektir. Mis kokusuyla ömre huzur veren bir saçak altıdır. Hayatın, insan tüketen yağmurlarından koruyandır. Çölde vaha, okyanusta ada, sonsuz karanlıkta bir ışıktır.

Hayallerin yoldaşıdır. Bir hayalin gerçekleştiği anı düşlemenin keyfi, yani umut etmenin keyfi, belki de o hayale kavuşmaktan bile çok daha fazla mutluluk vericidir. Yol arkadaşın umutsa eğer, varacağın yerden daha güzeldir oraya doğru olan yolculuğun. Yarım kalan her yaşanmışlık, içinde acı ya da tatlı bir umut taşır. Anı kayıtlarında adı sık geçer. Başarıya ve mutluluğa giden her yolda canla başla çalışmışlığı vardır mutlaka.

Hayatın dar yollarına, kısır görüşlerine ve kısıtlı imkanlarına inat alabildiğine geniştir umudun ovaları. Hayat denen kâbusun içinde mola verdiren bir rüyadır umut. Cehennemin tatil günüdür. Öyle bir zenginliktir ki umut, onu kaybedenin artık hayatta kaybedecek hiçbir şeyi kalmamıştır. Umut hep iyiye ve güzele yönelik bir bekleyiş olsa da bazen şapkadan kötülük ya da çirkinlik de çıkabilir insanın şansına. Yine de güzeldir umut. Korkunun mahkumiyetine inat özgürleşmektir. Cesaretin ilk basamağıdır. Uçurumdan düşerken tutunduğun daldır. Hatta tırtıl misali hayatın sonuna geldiğine inanırken birdenbire bir kelebeğe dönüşmektir umut.

Hayatta olup bitmiş şeyler unutulup gitmeye mahkumdur. Unutulup giden değersizdir. Unutma, umutlan. Umutlan ki ömrünce aklında kalsın. Bitmişlik unutuluş demektir. Oysa ki yarım kalan her şey sonsuza dek sürer. Yarım kalması demek, ama iyi ama kötü, bir şekilde bitmesinin umut edilmesidir. Bu umut, ona sürekli bir ömür bahşeder. Sonuçta ne yaparsa yapsın pişman ölecektir insan. Kimi zaman yaptıklarından kimi zaman da yapmadıklarından. O halde umutlanmaya engel olan ne ki? Vazgeçme sakın! Hep şunu hatırla: Unut değil, umut!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol