banner52

Kaya’dan çiftçilere önemli uyarı

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, bu yıl alınan duyumlara göre sünenin il genelinde önemli derecede zarar vereceği yönünde olduğunu ve bu konuda çiftçilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Kaya’dan çiftçilere önemli uyarı

Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, bu yıl alınan duyumlara göre sünenin il genelinde önemli derecede zarar vereceği yönünde olduğunu ve bu konuda çiftçilerin dikkatli olması gerektiğini söyledi.

28 Nisan 2018 Cumartesi 12:14
Kaya’dan çiftçilere önemli uyarı

Çiftçilere önemli uyarılarda bulunan Çanakkale Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Kaya, çiftçilerin bin bir emek ve titizlikle yetiştiriciliğini yaptığı buğdayının süne ile mücadelesini doğru bir şekilde yapmamasının istenmeyen durumları da beraberinde getireceğini ifade etti. Bu bağlamda üreticilerin süne ile mücadele konusunda İl Müdürlüğü ve Ziraat Odası’yla devamlı iletişim halinde olmaları gerektiğini kaydeden Başkan Kaya; “Hayatımızda önemli bir yere sahip insanoğlunun en eski en temel ve en önemli gıda maddesi olan buğday meşakkatli bir yolculuğun ardından soframıza ekmek olarak geliyor. Bu derecede önemli olan ürünlerin de belli başlı sorunları oluyor. Bizim de buğdaydaki sorunumuz süne. Buğdayda kalite demek; sünesiz buğday demek. Bu yılda yapılan incelemeler, aldığımız duyumlar sünenin il genelinde önemli derecede zarar vereceği yönünde. Bu zararları en aza indirmek ve üreticilerimizin ürünlerini onları memnun edici fiyatlara satmalarını sağlamak için İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce oluşturulan ekipler sahada sezon boyunca aktif rol oynuyor. Buğdayda süneden dolayı meydana gelecek olan verim kaybının en az seviyede olabilmesi için arazide çalışan ekipler kimyasal mücadelenin yapılması gereken doğru zamanı ve doğru yerleri bildirdiğinde üreticilerimizin de bu alanları ruhsatlı ilaçlarla uygun zamanda ilaçlaması gerekiyor. İlaçlama yapılmadığı takdirde ürünün kalitesi düşüyor ve satılırken düşük fiyata satılıyor. Üreticimizin emeğinin boşa gitmemesi için bu noktada çok hassas olmaları ve her zaman dile getirdiğimiz gibi birlikte haraket etmeleri büyük önem arz ediyor. Bu sebeple biz üreticilerimizden sahada çalışan ekiplere de yardımcı olmasını, onların uyarılarını dikkate alarak süne mücadelesini gereken yerlerde ve zamanlarda yapmalarını istiyoruz. Başarılı bir mücadele gerçekleştirebilmek için bilinçli ve duyarlı hareket ederek birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız” dedi.

“Üreticilerimiz, yetkililerle devamlı iletişim halinde olmalı”

Kaya sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Son olarak önemle hatırlatmak isterim ki çiftçilerimizin bin bir emek ve titizlikle yetiştiriciliğini yaptığı buğdayının süne ile mücadelesini doğru bir şekilde yapmaması istenmeyen durumları beraberinde getirecektir. Buğday ekmeklik un olma özelliğini kaybederek yemlik olarak değerlendirilecek ve üreticimiz maalesef fiyat indirimleriyle karşılaşacaktır. Bu bağlamda üreticilerimizin süne mücadelesi ile ilgili İl Müdürlüğümüz ve Ziraat Odamızla devamlı iletişim halinde olmaları gerekmektedir. Tüm çiftçilerimizin ürünlerinin bol, kazançlarının bereketli olmasını temenni ediyorum.”

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
KayaçiftçiZiraat
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol