Dekanlıktan kamuoyuna önemli duyuru!

ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın skandal sözlerinin ardından kamuoyuna açıklama yaptı.

Dekanlıktan kamuoyuna önemli duyuru!

ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın skandal sözlerinin ardından kamuoyuna açıklama yaptı.

27 Şubat 2018 Salı 17:51
Dekanlıktan kamuoyuna önemli duyuru!

Son günlerde ulusal ve yerel medyada Fakültenin isminin geçmesi ile ilgili olarak kamuoyu açıklaması yapan ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın kullandığı ifadelerin sadece kendisini bağladığını bildirdi. Açıklamada; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlâhiyât Fakültesi olarak ilke, prensip ve düsturlarımızı buradan tekrar hatırlatmakta yarar görüyoruz. Gerek klasik tarih, gerekse yakın tarih ile ilgili kişisel görüşlerini ortaya koyan öğretim elemanlarının görüşleri, fikirleri, yorumları ve yaklaşımları tamamen ve hususi olarak kendilerini bağlar ve ne kurum olarak, ne de akademik çerçeve olarak akademisyenlerimizin görüşlerinin ifadesi olarak değerlendirilemez; ne kurum, ne de öğretim elemanları olarak kimsenin iddialarının “savcılığı”nı üstlenecek durum ve konumda değiliz; Akademisyenlik her şeyden ve her durumdan önce “ön kabul”lerden soyutlanmayı ve ortaya atılan iddiaların delillendirilmesini ön şart kabul eder. Bu da iddia sahibini / sahiplerini bağlar ve iddialar delillendirilinceye dek, ortaya atılanlar ancak şahsî, sübjektif, indî ve tek taraflı görüş, fikir, yorum ve yaklaşım olarak kabul edilirler; Akademik iklim; düşünce üretimi, fikir yürütme, perspektif ortaya koyma gibi hususlarda kontrol, teftiş, hegemonya ve “yapılması-yapılmaması gerekenler” şeklindeki despotik tutum ve refleksleri yadsır ve reddeder. Bu bağlamda kimlerin neler konuşacağı, nasıl ve ne tarz görüşler ortaya atacağı gibi hususlar bu iklimin dinamitlenmesi olarak kabul edilmesi gerektiğinden, kişilerin değişik ortamlarda dile getirdiği iddialar, görüşler, yorumlar, hatta “safsatalar” bile korunması gereken bu iklimin bir gereği olarak görülmelidir. Bununla birlikte kişi/ler, ortaya attıkları iddialar ile ilgili olarak şahıslar ve/ya hukuk açısından sorumlulukları kendilerini bağlar ve kurumsal olarak herhangi bir sorumluk ve savunma yükümlülüğünü baştan ve ilkesel olarak reddederiz.  Kamuoyuna saygıyla arz ederiz” denildi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
ComuIlahiyatAbdullah
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol