KGK; "Günümüz şartlarına uygun yeni bir Basın Kanunu çıkartılmalı"

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Malatya Medya Buluşması, Türkiye geneli 50 ilden KGK Yerel Medya Meclisi üyesi 56 gazetecinin katılımıyla gerçekleştirildi. 29 Kasım-1 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Gerçekleşen buluşmanın sonuç bildirgesinde tüm basın yayın kuruluşlarını kapsayan yeni bir Basın Kanunu'nun çıkartılmasının önemine vurgu yapıldı.

KGK; "Günümüz şartlarına uygun yeni bir Basın Kanunu çıkartılmalı"

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Malatya Medya Buluşması, Türkiye geneli 50 ilden KGK Yerel Medya Meclisi üyesi 56 gazetecinin katılımıyla gerçekleştirildi. 29 Kasım-1 Aralık 2019 tarihlerinde gerçekleştirildi. Gerçekleşen buluşmanın sonuç bildirgesinde tüm basın yayın kuruluşlarını kapsayan yeni bir Basın Kanunu'nun çıkartılmasının önemine vurgu yapıldı.

03 Aralık 2019 Salı 14:57
KGK; "Günümüz şartlarına uygun yeni bir Basın Kanunu çıkartılmalı"

KGK Malatya Medya Buluşması kapsamında protokol ziyaretlerinin yanı sıra şehir merkezinde bulunan Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları ile Arguvan ve Arapgir ilçelerindeki tarihi ve doğal güzellikler yerinde görüldü. Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Avrupa ve Asya’nın en büyük Fotoğraf Makinası Müzesi ile Sanat Sokağı gezileri de gerçekleştirildi. KGK Yerel Medya Meclisi toplantısı Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın selamlama konuşması ile başladı. Başkan Gürkan, Malatya’nın kadim tarihi, kültürel zenginlikleri ve siyasi geçmişini anlattığı konuşmasında basın özgürlüğü, dürüst ve bağımsız habercilik vurgusu da yaptı. 30 Kasım Cumartesi günü Arapgir gezisi ile başlayan program, saat 15.00’de Malatya Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu’ndaki KGK Yerel Medya Meclisi Toplantısı ile devam etti. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile açılan toplantı KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in konuşması, protokol konuşmaları, mesleki sunumlar ve katılımcıların konuşmaları ile sürdü. Pazar günü Saat 18.00’de yapılan KGK Yönetim Kurulu Toplantısı ile sona erdi.

“Teşekkürler Malatya”

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, KGK Malatya Medya Buluşması’nın ardından sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yayınladığı mesajda “Malatya’da KGK buluşması vesilesiyle bulunduğumuz 2 günde çok güzel anılar biriktirdik. Çok güzel dostlar edindik. Malatya’nın tüm yerel dinamiklerinden sevgi, saygı ve muhabbet gördük. Teşekkürler Malatya” dedi.

İşte KGK Malatya Medya Buluşması sonuç bildirgesi

Toplantının son bölümünde katılımcılar söz alarak mesleki sorunlarını ve KGK’dan beklentilerini dile getirdiler. Toplantının ardından KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim imzasıyla yayınlanan KGK Malatya Medya Buluşması Sonuç Bildirgesi’nde şu tespit ve talepler yer aldı:

“1- Türkiye’ye yönelik PKK, DAEŞ ve FETÖ gibi terör örgütlerine karşı güvenlik güçlerimizin sürdürdüğü mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de sonuna kadar destekliyoruz. Terör örgütlerini birer maşa olarak kullanıp 82 milyonun birliği ve beraberliği ile ülkemizin bekasına yönelik dış güçler tarafından cennet vatanımızda ve bulunduğumuz coğrafyada kurulmak istenen oyunun bozulması adına herkesin hiçbir siyasi hesap yapmadan ortak hareket etmesini temenni ediyoruz. Bu çerçevede kardeş KKTC ve Mavi Vatanımızdaki hak ve çıkarlarımızın da sonuna kadar savunulması gerekliliğine inanıyoruz.

2- Geleneksel medyanın en önemli bölümünü oluşturan gazetelerin uzun süredir yaşadığı resmi ilan sıkıntısının bir parçası olarak görülen bazı ilanların dijital platformlarda yayınlanması sektörümüzü zor durumda bırakmaktadır. Bu çerçevede yargı reformu siyaset belgesi ilk taslağında yer alan icra ilanlarının gazeteler yerine internet ortamında yayınlanması düşüncesi KGK da dahil tüm gazetecilik meslek örgütlerinin girişimleri ile taslaktan çıkartılmıştır. Bu noktada Adalet Bakanı Sayın Abdulhamit Gül’ün birkaç gün önce Erzurum’da yaptığı açıklama toplam ilanlarının yüzde 50’sini icra ilanlarının oluşturduğu yaygın medya ile bu ilanlardan yüzde 20 pay alan yerel medyayı memnun etmiştir.

3- Ülkemizin 2018 Ağustos ayından beri yaşadığı ekonomik daralmadan birçok sektörün yanı sıra en çok da medya kuruluşları etkilenmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarının devletin uyguladığı tasarruf tedbirleri çerçevesinde yatırımlarını durdurması ve azaltması sebebiyle resmi ilanlarda ciddi düşüş yaşanmış, özellikle yerel gazetelerin aldığı resmi ilan ücretleri çalıştırdığı meslektaşlarımızın maaş, sigorta ve vergilerini dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Bunun için Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun önümüzdeki yıl resmi ilan tarifesine enflasyon oranından daha fazla zam yapmasını talep etmekteyiz.

4- Basın İlan Kurumu’nun tiraj ve asgari çalışan oranlarının şube mantığı ile değil, illerin nüfus ve kalkınmışlıklarını göz önünde bulundurarak yeniden düzenlemesini, yıllardır yapılan yüzde 15 oranındaki kesintinin hiç olmazsa yüzde 10’a düşürülmesini bekliyoruz.

5- KOSGEB, İŞKUR ve Kalkınma Ajansları gibi kuruluşların, son yıllarda adeta can çekişmekte olan yerel medyayı teknoloji, eğitim ve istihdam noktasında destekleyen projelere öncülük etmelerini ve daha fazla bütçe ayırmalarını arzu ediyoruz.

6- RTÜK tarafından yayınlanan dijital yayıncılıkla ilgili yönetmeliğe bağlı olarak yapılan lisans başvurularının bir an önce sonuçlandırılmasını ve lisans alamayanların da korsan yayıncılığın önüne geçilmesi adına kapatılmasını bekliyoruz.

7- Ülkemizdeki bütün medya kuruluşlarını kapsayan yeni bir Basın Kanunu’nun çıkartılması gerektiğine, zaman zaman sorumsuz davrandığını gördüğümüz (sektörümüze zarar veren ve ülkemizin milli menfaatlerine aykırı faaliyetlerde bulunan) sosyal medyanın mutlaka bir kanun kapsamına ivedi olarak alınmasının zamanının geldiğine ve hatta geçtiğine inanıyoruz.

8- Basın kartlarının değişim sürecinde yaşanan bir takım aksaklıkların bir an önce giderilmesini ve çeşitli nedenlerle kartlarını henüz alamayan ve kartları iptal edilen meslektaşlarımıza gerekçelerinin yazılı olarak bildirilmesini talep ediyoruz. Kamuoyuyla saygıyla paylaşıyoruz.”

 

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol