Müftü nikahıyla evlilik yaşı değişiyor mu Bozdağ'dan açıklama geldi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ müftülere nikah yetkisi veren tasarıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Eleştirilerin yersiz olduğunu söyleyen Bozdağ yasayla birlikte evlilik yaşının değişmeyeceğini ifade etti.

Müftü nikahıyla evlilik yaşı değişiyor mu Bozdağ'dan açıklama geldi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ müftülere nikah yetkisi veren tasarıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi. Eleştirilerin yersiz olduğunu söyleyen Bozdağ yasayla birlikte evlilik yaşının değişmeyeceğini ifade etti.

30 Temmuz 2017 Pazar 17:17
Müftü nikahıyla evlilik yaşı değişiyor mu Bozdağ'dan açıklama geldi

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, tartışmalara sebep olan müftülerin nikah kıymasına yönelik kanun tasarısına eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan Bozdağ, tasarının laikliğe aykırı olmadığını aksine laiklik ilkesinin gereği olduğunu ifade etti. Bozdağ, yasanın getirilmesinin küçük yaşta evlilikleri teşvik edeceği yönündeki eleştirilerin yanlış olduğunu, evlilik yaşında bir değişikliğin söz konusu olmadığını söyledi.

Bozdağ, konuya ilişkin şunları şu açıklamaları yaptı:

1) Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun bazı maddelerini de değiştiren Kanun Tasarısı, evlenme ehliyeti ve evlenme engellerini değiştirmemektedir.

3) Evlendirme memuru; belediyesi bulunan yerlerde belediye başkanı veya bu işlerde görevlendireceği memur, köylerde muhtardır.(5490 S.K.,M.22)

4) Bakanlık,il nüfus/vatandaşlık müdürlükleri, nüfus müdürlükleri ve dış temsilciliklere,evlendirme yetkisi ve görevi verebilir(5490 S.K.M.22)

5) Kanun Tasarısındaki değişiklik, bakanlığın evlendirme yetkisi ve görevi verecekleri arasına "il ve ilçe müftülüklerinin" eklenmesidir.

6) Tasarıdaki değişikliğin kabulü halinde bakanlık, mevcutlara ilaveten il/ilçe müftülüklerine de resmi nikah kıyma yetkisi/görevi verebilecek.

KADINLARIN EVLİLİKTEKİ HUKUKUNU KORUYACAK

8) Düzenleme, resmi nikahı kolaylaştıracak, resmî nikah işlemlerini hızlandıracak ve bu suretle kadınların evlilikteki hukukunu koruyacaktır.

9) Değişiklik, hiç bir kimseyi' il/ilçe müftülüklerinde resmi nikah kıymaya zorlamamaktadır; sadece vatandaşımıza ilave seçenekler sunmaktadır

10) Herkes, yasal şartlara uymak kaydıyla resmi nikahını dilediğine kıydırma hak ve yetkisine sahiptir.

İSTEYEN İSTEDİĞİ YETKİLİ MERCİYE NİKAH KIYDIRABİLECEK

11) İsteyen belediyesi olan yerde belediye başkanına veya belediye başkanının bu işlerle görevlendireceği memura ya da köyde muhtara,...

12) nikah kıydırabileceği gibi isteyen bakanlığın evlendirme yetkisi ve görevi verdiği il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine veya ...

13) nüfus müdürlüklerine, dış temsilciliklere ya da il ve ilçe müftülüklerine de resmi nikah kıydırabileceklerdir.

EVLİLİK YAŞI DEĞİŞMEYECEK

 15) Küçük yaşta evlilikleri teşvik eder/küçük yaşta evliliklerin önü açılır, diyenler; ya değişikliği bilmeyenler ya da bilerek çarpıtanlardır.

16) Düzenleme, küçük yaşta evlilikleri teşvik etmez;küçük yaşta evliliklerin önünü açmaz. Çünkü evlilik yaşı/evlenme şartları değişmemektedir.

17) Toplum, belediye başkanına nikah kıydıran/kıydırmayan diye ikiye ayrılmamışsa, müftüye nikah kıydıran/kıydırmayan diye de ikiye ayrılmaz.

18) Toplumu böler, diyenler, dün başörtüsü yasağını da aynı sakat mantıkla savunuyordu.Şimdi başörtüsü serbest,peki toplum bölündü mü? Hayır.

19) Değişiklik, resmî nikahsız evliliklerin önünü açmıyor; aksine il ve ilçe müftülüklerine resmî nikah kıyma yetki ve görevi veriliyor.

20) İl ve ilçe müftülüklerine resmî nikah kıyma yetki ve görevi verilmesi,resmî nikahlı evlilikleri azaltmaz; aksine teşvik eder ve de artırır.

21) Demokratik hukuk devletinin tam da gereği bir değişikliği,ideolojik saplantılarımıza/körlüklerimize ve önyargılarımıza kurban etmeyelim

Son Güncelleme: 30.07.2017 17:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol