“Obezite ile mücadele ediyoruz”

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Avrupa Obezite Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

“Obezite ile mücadele ediyoruz”

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü, Avrupa Obezite Günü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

21 Mayıs 2018 Pazartesi 15:12
“Obezite ile mücadele ediyoruz”

Tüm dünyada hızla artan obezitenin insan ömrünü kısaltması ve ortaya çıkardığı yan etkilerle de yaşam kalitesini bozması nedeniyle bir hastalık olarak kabul edildiğini bildiren Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, bu nedenle obezite ile mücadele konusunda tüm dünyada politikalar geliştirildiğini ve ulusal eylem planları hazırlandığını anımsattı. Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programının yürütüldüğünü ifade eden yetkililer; “Obezite, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Sağlığı bozacak ölçüde vücutta anormal veya aşırı yağ birikmesi” olarak tanımlanmaktadır. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının ortalama %15-20’sini, kadınlarda ise %25-30’unu yağ dokusu oluşturur. Erkeklerde bu oranın %25, kadınlarda ise %30’un üzerine çıkması durumu obezite olarak tanımlanır. Pratik olarak da beden kütle indeksi (BKİ) değerinin 25 kg/m2’nin üzerinde olması fazla kiloluluk, 30 kg/m2’nin üzerinde olması ise obezite olarak tanımlanır. BKİ, bireyin vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun (m) karesine (BKİ=kg/m2 ) bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. BKİ boy uzunluğuna göre vücut ağırlığını değerlendiren bir gösterge olup, vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir. Optimum sağlığa ulaşmak için erişkin nüfus için ortalama BKİ 18.5 ile 24.99 kg/m2 aralığında olmalıdır.

Obezitenin oluşmasında başlıca risk faktörleri: 

Aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yetersizliği, yaş, cinsiyet eğitim düzeyi, sosyo-kültürel etmenler, gelir durumu, hormonal ve metabolik etmenler, genetik, psikolojik etmenler, sık aralıklarla çok düşük enerjili diyetler uygulama, sigara-alkol kullanma alışkanlığı, kullanılan bazı ilaçlar (antidepresanlar vb.) Doğum sayısı ve sık doğum aralığı, anne sütünün yetersiz alınması

Obezitede koruyucu ve önleyici tedbirler

Boy uzunluğuna uygun kilo ölçüsünü hedefleyip kilo almaktan kaçınmak, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı edinerek, besinlerle aldığımız enerji ile harcadığımız enerjiyi dengelemek, uyku ve öğün saatlerine dikkat ederek düzenli bir yaşamı benimsemek, gelişigüzel diyetler yerine mutlaka bir uzmandan yardım alarak diyet yapmak, yağlı şekerli ve unlu besinlerden uzak durmak, bebeklerimizi en az 1 yıl anne sütüyle beslemek, besinler pişirilirken kızartma, kavurma yerine haşlama, fırında pişirme, buğulama yöntemiyle az yağda pişirmek, bol su içmek ve bedenimize uygun fiziksel aktivite yöntemlerini her gün yerine getirmektir.

Tüm dünyada hızla artan Obezite insan ömrünü kısaltması ve ortaya çıkardığı yan etkilerle de yaşam kalitesini bozması nedeniyle bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle obezite ile mücadele konusunda tüm dünyada politikalar geliştirilmekte, ulusal eylem planları hazırlanmaktadır. Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığımız tarafından Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat programı yürütülmektedir. Bu programın amacı, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, çocuklarımızı ve gençlerimizi etkileyen bu hastalıkla etkin şekilde mücadele etmek, toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini arttırarak bireylerin yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmalarını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltmaktır. Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında İlimizde aktif olarak 2012 yılından beri obezite ile mücadele ve fiziksel aktivitelerin arttırılmasına yönelik faaliyetlerimiz yaygınlaştırılarak devam etmektedir. Bu doğrultuda ilimizdeki kilolu veya obez bireylerin tespit edilmesi amacıyla aile hekimlerimiz tarafından kendi nüfuslarına kayıtlı her bireyin boy-kilo BKİ (beden kitle indeksi) ölçümleri yapılarak Aile Hekimliği sistemine kayıtları yapılmaktadır. Elde edilen tespitler sonucu kilolu vatandaşlarımızın durumlarına göre danışma, bilgilendirme hizmeti verilmekte gerekli durumlarda İlimiz Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri ve İlçe Sağlık Müdürlükleri bünyesinde bulunan “Sağlıklı Beslenme ve Obezite Danışma Birimleri”nde görevli diyetisyenler tarafından beslenme ve diyet danışmanlığı yapılmaktadır. Ayrıca önleme çalışmaları çerçevesinde ilimiz genelinde okullarımız başta olmak üzere, tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, halkımıza, askeri birliklere ve talep halinde her gruba yönelik eğitim faaliyetleri sürdürülmektedir” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
çanakkaleSağlıkIlObezite
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol