Başkan Uygun; "Şeffaf yönetim anlayışından vazgeçmeyeceğiz"

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, yönetim şeklinde gerçekleştirdikleri değişiklilerle ilgili açıklamada bulundu. Şeffaf yönetim anlayışına vurgu yapan Başkan Uygun, “Halkımızın kafasında kendi belediyesi hakkında soru işareti kalmamalıdır” dedi..

Başkan Uygun; "Şeffaf yönetim anlayışından vazgeçmeyeceğiz"

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, yönetim şeklinde gerçekleştirdikleri değişiklilerle ilgili açıklamada bulundu. Şeffaf yönetim anlayışına vurgu yapan Başkan Uygun, “Halkımızın kafasında kendi belediyesi hakkında soru işareti kalmamalıdır” dedi..

07 Ağustos 2020 Cuma 11:08
Başkan Uygun; "Şeffaf yönetim anlayışından vazgeçmeyeceğiz"

Bayramiç Belediye Başkanı Mert Uygun, bir açıklama yaparak belediyede çalışan personel sayısıyla ve çalışma sistemiyle ilgili ayrıntılı bilgi verdi ve resmi verileri kamuoyuna sundu. Şeffaf yönetim anlayışından vazgeçmeyeceğiz diyen Başkan Uygun, şu açıklamada bulundu: “Değerli Bayramiçliler, belediyemizde göreve geldiğimizden bu yana, yönetim şeklinde köklü değişiklikler yaptık. Bu süreçle ilgili siz değerli halkımızı bilgilendirmek isterim. Söz verdiğimiz gibi halk günlerine devam edip yüz yüze bunları açıklamak isterdim, maalesef Covid-19 salgını nedeniyle bir araya gelmemiz imkansız. İnşallah en yakın zamanda bu kötü günler geride kalacaktır.
Belediyemizde olması gerekenden daha fazla personel çalıştığına dair bazı söylentiler kulağımıza geldi. Bu nedenle halkımızı bilgilendirme ihtiyacı duyuyorum.
Daha önceden belediyemizde imar ve fen işleri müdürlüğü bir arada çalışıyordu. Personel yetersizliğinden  dolayı inşaat ruhsat işlemleri bazen aylar sürebiliyordu. İnşaat sektörü, ilçemizin tarımdan sonraki en önemli ekonomisidir. İnşaat ruhsatları belediyeden ne kadar hızlı temin edilirse; sektördeki hafriyatçı, kaba inşaat ekipleri, sıvacılar, elektrikçiler, marangozlar, penciler, inşaat malzeme satıcıları ve benzeri meslek dallarının ekonomisi o kadar hızlı hareket eder. Bu anlamda biz de imar müdürlüğünü, fen işlerinden ayırarak ilçemiz ekonomisine destek olduk.
Biliyorsunuz ki, önceden park bahçeler, temizlik işleri, itfaiye, hepsi zabıta amirliğine bağlıydı. Göreve geldiğimizde bu birimler birbirine karışmış durumdaydı. Biz, bu birimlerin hepsine farklı sorumlular atadık. Zabıta arkadaşlar ise ilçemizdeki problemleri bu birimlere aktarmakla görevlidir. Yaptığımız bu değişikliklerde yeni görev alan arkadaşlarımız adaptasyon problemi yaşamış olabilirler ama şu an için konuya hakim bir şekilde şahsıma ve yardımcılarıma gerekli ihtiyaçlarını rapor halinde sunmuşlardır. En yakın zamanda, halkımıza en iyi hizmeti vermek için küçük aksaklıklar ortadan kalkmış olacak. Lütfen bize güvenin.
Merkez binamızda çok fazla personel çalıştığı konusunda da eleştiri alıyoruz. Bunun açıklamasını yapmak isterim. Göreve geçtiğimiz gün ile bugün arasında merkez binamızda personel sayımız 4 kişi artmıştır. Sebebi ise insan kaynakları birimini artık belediyemiz içinde kurmak zorunda kalmamızdır ve ayrıca Halk Masası’nda 24 saat hizmet anlayışını getirdik. Bu nedenle toplamda merkez binamızda 4 kişi ek personel oluşmuştur.
Son dönemde ‘Ömre Vefa’ projemizi hayata geçirdik. Yaşlılarımızın hayatını kolaylaştıran bu projemiz için personel sayımızı 3 kişi daha arttırdık.
 Daha önce de açıkladığımız gibi biz 3 adet temizlik aracına aylık 164.000 TL ödemeyip, temizlik hizmetlerinde toplamda 8 kişiye daha ekmek kapısı sağlamış olduk.
Şeffaf yönetimden kastımız, halkımızın kafasında kendi belediyesi hakkında soru işareti kalmamasıdır. Sizleri önemsiyoruz.
Sonuç olarak; anlattığımız yönetim şeklindeki değişiklikler, yeni sosyal projeler ve hizmet anlayışı nedeniyle personel sayımızın eski döneme göre arttığı düşünülmektedir. Gerçekler ise şöyledir: Personel limited şirketinde personel sayısında artış vardır ama bizden önceki dönemde sadece 2017 ve 2018 yıllarında İŞKUR’dan 60’şar kişilik destekler alınmıştır ve maaşları İŞKUR tarafından karşılanmıştır.  (Toplam 3.092.396 TL maaş desteği) Bizlere bu destek sağlanmamasına rağmen hiçbir zaman personel maaşlarımızı bir gün bile geciktirmedik. İşin doğrusu biz eksik kadroyla sizlere hizmet vermeye ve tasarruflu gitmeye çalışıyoruz. 
Geçirdiğimiz 16 aylık zaman zarfında yaşadığımız maddi sıkıntılar ve pandemi süreci gibi olumsuzluklar geride kalmıştır. Çok yakında kültür sanat evi, sokak hayvanları barınağı ve içme suyu arıtma tesisi gibi halkımıza hizmet amaçlı projelerimizi hayata geçireceğiz. En yakın zamanda Halk Günü yapmak dileğiyle... Sevgilerimi ve saygılarımı sunarım.”

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol