Mutan’dan çarpıcı iddia

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan düzenlediği basın toplantısında yerel seçimler öncesi Kepez Beldesinde Belediye Başkan adaylarının değişebileceğini iddia etti.

Mutan’dan çarpıcı iddia

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan düzenlediği basın toplantısında yerel seçimler öncesi Kepez Beldesinde Belediye Başkan adaylarının değişebileceğini iddia etti.

06 Şubat 2019 Çarşamba 12:19
Mutan’dan çarpıcı iddia

Kepez Belediyesi hizmet binasında düzenlediği basın toplantısında yerel seçimler hakkında çarpıcı iddialarda bulunan Başkan Mutan, “Şu an açıklanan adaylar kesin değil, her an isimler değişebilir. Bekleyip göreceğiz” dedi. Kepez Belediye Başkan adaylığı için açıklanan isimlerin her an değişebileceğini vurgulayan Mutan; bu konuyla ilgili duyumları olduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Mutan, hangi adayı destekleyeceği konusunda ise; “19 Şubat akşamı Seçim Kuruluna listeler verilsin, adaylar netleşsin. O zaman açıklayacağım” diye konuştu.

Kepez’in 2018 sonu itibariyle nüfusunun yüzde 9.75 oranında arttığını açıklayan Başkan Mutan; “Adrese Dayalı Nüfus ölçümlerine göre; Kepez’in 2017 sonu itibariyle nüfusu 25 bin 544 iken; 2018 sonu itibariyle nüfusumuz 28 bin 34 kişiye ulaştı. Bir yıl içerisinde nüfusumuz 2 bin 490 kişilik artışla, yıllık artış oranıyla yüzde 9,75 oranında artış gerçekleşmiştir. Türkiye’nin en büyük belde belediyesi olarak Kepez; Çanakkale’nin il genelindeki nüfus oranı 10 bin kişi artarken; yüzde 25 oranında Kepez’e gelmiş bulunuyor. Çanakkale’ye gelen göçün dörtte biri böylece Kepez’i tercih ettiği görülüyor” dedi.

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Kepez Belediyesi sınırları içerisinde 30 farklı ülkeden 300 kişinin yaşadığını belirterek şu ifadeleri kullandı; “Şu anda Kepez’de 30 farklı ülkeden 300’e yakın insan yaşıyor. Afgan’ından tutun, Afrikalısına kadar 30 farklı ülkeden 300 kişi Kepez’de yaşıyor. Cibuti denen bir ülkeden bile Kepez’de yaşayan var. Aklınıza hangi ülke geliyorsa artık. Bunların hepsi Adrese Dayalı Nüfus ölçümlerine göre tespit edilmiş olanlar. Yasal olarak ülkemizde, Kepez’de yaşayan insanlar. Göç Müdürlüğünden aldığımız rakamlar bu şekilde. Bunların 31 Mart yerel seçimlerinde oy kullanıp kullanmayacağını bilmiyoruz. 300 kişi de seçimlerde büyük bir etki etmez. Bunun dışında yasal olmayan yabancı uyruklularında da yaşadığını tahmin ediyoruz.”

Kepez Belediye Başkan adayları arasında destekleyeceği bir isim olup olmadığı sorusu üzerine Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan; “Ben şuan 19 Şubat tarihini bekliyorum. Adaylar bir netleşsin. Daha geçen ay Gökhan Bayram İYİ Partinin adayıydı. Sonra ilden bir açıklama geldi, bir kumpasa denk getirildi, öyle yollandı. Evet, Gökhan Bayram bu işi yapar dedim mi? Dedim. Benim paydamda Kepez zarar görmesin var. Bu işi yapabilecek adamlar burada yönetime gelsin. Benim tek derdim bu. Şu adaylar bir netleşsin. Gökhan Bayram bağımsız adaylığını açıkladı, bağımsız adaylık zordur diye kendisine de söyledim. 19 Şubat tarihinde adaylar YSK’ya bildirilsin, netleşsin Mart başında bende gerekeni yaparım. Süleyman Demirel’in dediği gibi ’24 saat Türk siyasetinde çok uzun bir süredir.’ Ben hep temkinli davrandım, bekliyorum. 25 yıldır aktif siyaset içerisinde olan birisiyim. Böyle bir değişimlerin yaşanacağını tahmin edebiliyorum. Mart ayı başında bu konudaki açıklamalarımı net bir şekilde yapacağım. Sadece kesin adayları bir görmek istiyorum. Değişiklik olabilir mi? Her şey olabilir. Ben hala İYİ Parti ve CHP’nin bir takım yerler ile ilgili işbirliklerinin gündeme gelip, bir takım yerlerde birilerinin çekileceği, birilerinin bir yerlerden aday gösterileceğini düşünüyorum. Duyumlarım mı var derseniz evet bu konuda duyumlarım var. Siz zannediyor musunuz ki şu an AK Parti adayı Alper Altınok, belki de değişecek. Ötekinin adayı Birol, belki değişecek bilemiyorum" ifadelerini kullandı.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Son Güncelleme: 07.02.2019 12:30
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol