Ayvacık ilçesi kırsal kalkınmada öncü…

Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği, İlçeyi ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtacak, yeni ortaklıklar kurarak ilçede kalkınma projelerinin hayata geçmesini sağlayacak faaliyetlerine devam ediyor.

Ayvacık ilçesi kırsal kalkınmada öncü…

Ayvacık Assos Yerel Eylem Grubu Derneği, İlçeyi ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtacak, yeni ortaklıklar kurarak ilçede kalkınma projelerinin hayata geçmesini sağlayacak faaliyetlerine devam ediyor.

15 Ocak 2019 Salı 18:27
Ayvacık ilçesi kırsal kalkınmada öncü…

10-11 Ocak 2019 tarihlerinde, Ayvacık YEG Derneği, Ankara’da düzenlenen Ulusal Kırsal Ağ bilgilendirme toplantısına katılarak, ilçeyi temsil etti. Toplantıda konuşma yapan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu; “Ulusal kırsal ağ sayesinde kırsal kalkınma politikalarının ilgili tüm paydaşlar tarafından benimsenmesini ve onların katılımını teşvik ediyoruz.” dedi. Mustafa Aksu, Bakanlık olarak kırsal politikaları belirlemede çok titiz olduklarını, tüm paydaşların ve yerel dinamiklerin fikirlerini aldıklarını söyledi. Türkiye'de bugüne kadar pek çok kırsal kalkınma programı uygulandığını belirten Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Aksu, bakanlık koordinasyonunda ve ilgili paydaşların katılımıyla 2014-2020 yıllarını kapsayan Ulusal Kırsal Kalkınma Strateji Belgesi'nin hazırlandığı bilgisini verdi.

Örnek kalkınma faaliyetleri tanıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın organizasyonunda yapılan toplantıda ülkemizde gerçekleşen örnek kalkınma faaliyetleri tanıtıldı. Türkiye’de bulunan 25 YEG grubu arasından seçilerek davet edilen Ayvacık Assos YEG Derneği, yerel kalkınma planlama çalışmalarıyla birlikte Ayvacık İlçesinin özelliklerini tanıtan sunum gerçekleştirdi. Bunun yanında Tarım ve Orman Bakanlığı’nın içinde kurulan “Kırsalın Düşleri Ağlarla Örülsün YEG Sokağı” isimli tanım stantlarında Ulusal Kırsal Ağ ve LEADER/ Yerel Eylem Grupları çalışmalarının paydaşı olan 10 örnek YEG Bakanlık yetkilileri ve Avrupa Birliği temsilcilerine ilçelerinde ürettikleri ürünlerin tanıtımını yaptılar. Ayvacık YEG Derneği standında yöreye soğuk sıkım zeytinyağı, kekik suyu, doğal kekik, siyah, yeşil zeytin, kapari, el yapımı halı ve heybeler, Ayvacık Belediyesini hazırlamış olduğu Sandıktaki Çeyiz kitabı stantta dikkat çekti. Kitabın içinde 150 yıllık çeyiz görsellerini yer aldığı resimler açılışa katılan katılımcıların ilgi odağı oldu. Derneğin çalışmaları ve toplantı hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Doğuş Şahin; “Ayvacık ilçesi ve Küçükkuyu Beldesi ve tüm köylerimizin hizmet alanlarını temel alarak kurulan derneğimiz, bu alanda yerel kalkınma hedefiyle kapsamlı bir strateji oluşturmak ve etkin bir şekilde uygulamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Ayvacık turizm etkinliği ve potansiyeliyle birlikte geleneksel yaşamı ve tarım faaliyetlerini sürdürebilmiş özel bir ilçedir. 2023 yılına kadar uygulayabilmek için hazırlama sürecinde olduğumuz Yerel Kalkınma Stratejisi çalışmalarında köylerimizde halkın katılımıyla toplantılar gerçekleştirdik. 2023 yılına kadar yaklaşık 3 yıl kadar uygulayacağımız faaliyetler içinde toplumumuzun kendi sahip olduğu değerlerin ve kırsal kalkınmanın önemini fark etmesini sağlayacak faaliyetleri öncelikli olarak uygulamayı hedefliyoruz. Kamu desteklerinin ve diğer proje hibe desteklerinin vatandaşa ulaşabilmesi, ilçemizde girişimciliğin artması, turizm faaliyetlerinde toplumun daha çok kazanç elde etmesi gibi konularda proje ve faaliyet geliştirmeye çalışıyoruz. 25 Ocak 2019 tarihinde çalışmalarımızda öne çıkan destekler hakkında bir genel bilgilendirme ve görüş alma toplantısını Ayvacık Belediye Konferans Salonunda gerçekleştireceğiz. Tüm halkımızı toplantılarımıza katılmaya davet ediyoruz. Toplantılarımızın amacı kadınların, gençlerin, çiftçilerin desteklerimizden nasıl faydalanacağının anlaşılmasıdır. Ankara’da yapılan toplantıda Bakanlık yetkilileri Avrupa Birliği temsilcilerine çalışmalarımızın geldiği nokta hakkında bir sunumla birlikte ilçemizdeki tarım, turizm faaliyetlerini, bozulmamış geleneksel kültür ve yaşamın değerlerini aktardık. Ayvacık için pazarlama, markalaşma, kooperatifleşme ve birlikte hareket, internet satışı gibi yöntemlerle inanıyoruz ki her kesimin faydasına faaliyetler gerçekleştireceğiz” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol