Bigalı işadamları fuar gezisinde buluştu

Biga TSO, kardeş oda Karacabey TSO ile Bulgaristan’a iş ve fuar gezisi düzenledi.

Bigalı işadamları fuar gezisinde buluştu

Biga TSO, kardeş oda Karacabey TSO ile Bulgaristan’a iş ve fuar gezisi düzenledi.

27 Şubat 2019 Çarşamba 14:31
Bigalı işadamları fuar gezisinde buluştu

Biga Ticaret ve Sanayi Odası yurt dışı iş gezileri kapsamında, kardeş oda Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte, ihracatı artırmak ve çeşitli iş bağlantıları kurmak amacıyla Bulgaristan’da ikili iş görüşmeleri ile tarım ve hayvancılık fuarı ziyareti gerçekleştirdi. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Doğan, Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, yönetim kurulu üyeleri ve üye iş adamlarından oluşan heyet, yurt dışı ticaret hacimlerini artırmak ve yurt dışındaki ticari ve mesleki faaliyetlerin nasıl yönlendirildiğini ve yurt dışındaki ticaret odalarının ve iş dünyası kuruluşlarının çalışma şekillerini görmek ve analiz etmek amacıyla Bulgaristan’a iş görüşmeleri ve fuar gezisi düzenledi. Bulgaristan iş gezisinde Filibe’de sırasıyla T.C. Filibe Başkonsolosluğu’nda yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani ve Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem tarafından karşılanan heyete, Başkonsolosluğun 1924 yılından bu yana Bulgaristan’daki faaliyetleri, Bulgaristan’daki yatırım olanakları, bölgede bulunan Türk yatırımcıları ve bölgedeki yatırım ve işbirliği olanakları, fırsatlar ve tehditler ile ülke ekonomisi hakkında bilgiler verildi. Filibe Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yönetici Müdür Angel Hronev’den Bulgaristan ekonomisi, Filibe’deki yatırım ortamı ve ülkeki fırsatlar hakkında ayrıntılı brifing alındı. Heyet günün son programında Asenovgrad şehrinde bulunan Yerel Girişimciler Derneği Başkanı Vasil Pironkov’un evsahipliğinde iş insanlarının büyük ilgi gösterdiği öğle yemeğinde karşılıklı olarak ikili işbirliği konuları ve yatırım olanaklarını ele aldı. Asenovgrad’ta düzenlenen görüşmelere Asenovgradlı iş insanlarının yanı sıra Panagyurişte Yerel Girişimciler Derneği’nden de yoğun katılım gerçekleşti. Heyet son olarak 24 Şubat 2019 Cumartesi günü Balkanların en büyük tarım ve hayvancılık fuarı olan Filibe Tarım Fuarı’nda (AGRA) incelemelerde bulundu.

Yapılan görüşmelerde, Biga TSO heyeti adına Yönetim Kurulu Üyesi Cüneyt Oflaz, Biga’nın ve bölgenin güçlü olduğu sektörleri, işbirliği olanaklarını ve Biga’nın ekonomik değerlerini anlattı. Oflaz ayrıca, Bulgaristan ve Türkiye’nin kardeş iki coğrafyada bulunduğunu, çok eskiye dayanan kuvvetli bağları olan ilçemiz Biga ve Bulgaristan’ın önemli ticaret ve sanayi kentlerinden olan Filibe ve Asenovgrad’ın Odalarımız ve iş adamları derneklerimiz aracılığıyla bundan böyle mevcut olan ikili ilişkileri ve karşılıklı ticareti daha yukarılara taşımak ve mevcut potansiyelleri ortaya çıkarmak amacıyla bu tür ziyaretlerin karşılıklı olarak artırılmasını arzu ettiklerini belirtti ve Bulgar iş insanlarını bu yıl 4-6 Ekim 2019 tarihlerinde Biga’da yapılacak 13’ncü Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı’na davet etti.

İş gezileri düzenliyoruz

Biga TSO Başkanı Şadan Doğan yaptığı açıklamada, Asenovgrad’lı iş insanları ve Biga TSO üyeleri arasında gerçekleştirilebilecek iş görüşmeleri için zemin oluşturduklarını belirterek, “Bulgaristan’a düzenlemiş olduğumuz iş gezisi ile burada ikili iş görüşmeleri yapma, yatırım fırsatları ve Bulgaristan’daki iş olanakları ile finansman imkânları hakkında bilgi edindik. Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak yurt içi ve yurt dışı iş gezileri düzenliyoruz. Yaptığımız faaliyetlere olan talepler her seferinde bir öncekinin önüne geçiyor; bu da bizim çalışma azmimizi artıyor. Biga Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine hizmet etmek için elimizden geleni var gücümüzle yapmaya devam edeceğiz” dedi. Doğan konuşmasının devamında; “Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak düzenlenen bu tür yurtiçi ve yurtdışı iş gezilerimiz bizler için birer fırsat ve umut kapısıdır. Bu geziler üyelerimizin hem ufkunu açmakta, hem de vizyonlarını artırmaktadır. Bu doğrultuda yurt içi veya yurt dışında tanıştığımız herhangi bir insan veya farklı bir sektör sizin bundan sonraki iş hayatınız için dönüm noktası olabiliyor. Ayrıca gezilerimize katılan üyelerimiz arasında güzel diyaloglar, dostluklar, birlik ve beraberlik duyguları ile işbirlikleri oluşabiliyor. Gezi sonrası üyelerimizden aldığımız geri dönüşlere baktığımızda, Biga Ticaret ve Sanayi Odası olarak gerçekleştirdiğimiz programın üyelerimiz açısından oldukça verimli geçtiği kanaatine vardık. Yapılan ikili iş görüşmeleri ile ön anlaşmalar sağlandı. Yapılan ziyaretler ile de bölge hakkında önemli bilgiler elde edinildi, yatırım ve ticaret için brifingler alındı. Görülen şu ki, bölge hem ticari hem de yatırım anlamında Bigalı iş insanlarımız için önemli fırsatları barındırmaktadır” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
çanakkaleBigaTso
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol