Çanakkale oda ve borsaları müşterek toplantısı yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale, Gelibolu, Biga Oda ve Borsalarımızın Başkanları, Yönetim Kurulları, Meclisleri, Yüksek İstişare Kurulları, Meslek Komiteleri, Kadın ve Genç Girişimci Kurulları üyeleri ile video konferans toplantısı düzenledi.

Çanakkale oda ve borsaları müşterek toplantısı yapıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale, Gelibolu, Biga Oda ve Borsalarımızın Başkanları, Yönetim Kurulları, Meclisleri, Yüksek İstişare Kurulları, Meslek Komiteleri, Kadın ve Genç Girişimci Kurulları üyeleri ile video konferans toplantısı düzenledi.

22 Ocak 2021 Cuma 17:17
Çanakkale oda ve borsaları müşterek toplantısı yapıldı

“Biz sizlerin, sizlerde üyelerinizin avukatısınız. üyelerimizin sorunları kendi işlerimizden önce gelmeli”
(TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; “Oda ve Borsa Başkanlarımızın, üyelerinden hızlı bir şekilde aldığı sorunları bizde aynı hızla ilgili makamlara ilettik. 70 maddelik sorun ve çözüm önerilerini 18 Mart 2020’deCumhurbaşkanımıza ilettik. Çok büyük bir kısmı çözüldü. Her yıl TOBB olarak eğitim yardımı yapıyor, Odalarımızdan aldığımız kaynakların tamamını tekrar Odalarımıza aktarıyoruz. Kamu kaynaklı rekabete karşıyım acilen bu mevzuatın değişmesini istiyoruz. Kamu özel sektörün rakibi olamaz. Ülkemizde yapılan Devlet Desteklerinin oranı binde 8 gelişmiş ülkelerde bu oran %10-25 aralığında. Bu makasın Ülkemizde de genişletilmesini her platformda dile getiriyoruz. AVM’ye HES kodu ile girmek yasak değil ama lokanta ve restoranlara yasak. Uçaklarda bilet alırken arada mesafe 2 metre, uçağa binince herkes yan yana oturuyor. Bu durumu en üst düzeyde görselleriyle ilgili makamlarda da dile getirdik. Biz sizlerin yani Oda ve Borsa Başkanlarımızın, sektör temsilcilerimizin avukatlarıyız. Sizlerde görev aldığınız şehir ve ilçelerde üyelerinizin avukatları olmalı, üyelerin sorunlarına kendi işinizdeki sorunlardan öncelik vermeliyiz. İş dünyamız bizden bunu bekliyor. Şimdi sizleri dinlemek istiyorum” dedi.
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu; “Sayın Birlik Başkanım, ilimiz oda ve borsalarının çok kıymetli Yönetim Kurulu ve Meclis Başkanları, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Kadın ve Genç Girişimciler kurulumuzun değerli Başkan ve Üyeleri, sayın akademik danışmanımız, değerli Genel Sekreterlerimiz, aslında kısaca Çanakkale İş Dünyası ailemiz ve ailemizin büyüğü birliğimizin başkanı desem daha samimi olacak. Bugünü bir aile toplantısı olarak değerlendiriyorum ve aile ortamı içinde biz bize, hepimize güç verecek bir toplantı olacağına inancımla hayırlara vesile olmasını diliyorum.
“Her platformda bizlerin taleplerini dile getirmeniz ve hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için destekleriniz bizlere moral oluyor”
Toplantımıza şeref verdiğiniz için, özellikle salgın döneminde ortak sorunlarımızın yakın takibi ve hızlı müdahaleler ile çözüm odaklı yaklaşımınızdan ötürü teşekkür ediyorum. Gerçekten sesimiz oldunuz Rıfat Başkanım. Gece gündüz demeden gerek ilgili Bakanlar, gerekse Cumhurbaşkanımız nezdinde bizler için nefes tükettiğinize şahidiz. Saatler süren toplantılarda heyecanınız enerjiniz hiç bitmedi, Allah da bitirmesin.
Hepimizin elini değil boynunu taşın altına sokması gereken bir süreçten geçiyoruz. Bizler de bu süreçte yerelde elimizden gelenin fazlası ile katkı vermeye çalıştık.
Vefa Destek Grubu ile koordineli olarak yapılan gıda yardımı, ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesine gerçekleştirdiğimiz vantilatör cihazları bağışı, tablet yardımlarımız için ayırdığımız bütçe ile ÇTSO olarak 2020 gider bütçemizin yaklaşık % 15’ini seve seve harcadık. Üyelerimizi güncel gelişmelerle sürekli bilgilendirdik. Üyelerimizi tek tek arama yöntemi ile bir anket çalışması gerçekleştirdik ve Meclis toplantılarımızda sonuçlarını paylaştık. Dayanışma, birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu hissettirmeye çalıştık. Mesai saatlerimizi personelimizin sağlığı ve hizmetlerimizin sürekliliği için güncelledik, ancak telefonlarımız ile 7/24 hizmet verdik.
2020 yılının bize öğrettiği en önemli şey nedir diye sorulsa; eminim ki hepimizin ilk sırada cevabı sağlığın ve dolayısı ile bu alanda gelişmiş bir alt yapıya sahip olmanın kıymeti olacaktır. Sağlıktan sonra da cevabımız muhakkak ki üretimin, kendi kendimize yetmenin önemi ve tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiği olmuştur.
Beş yıl önce proje sahibi olarak Odamızın girişimi ile ilk adımları atılan Ezine Gıda İhtisas OSB’de çok şükür arsa tahsis aşamasına geldik Sayın Başkanım. Toplam 727.657 m² olan 91 adet sanayi parsel alanının % 43,30’una tekabül eden 28 adet parselin de tahsisi ile ilgili karar aldık. Mevcut Çanakkale Merkez OSB doluluk oranı ise % 100’e yaklaştı. Genişleme çalışmalarımız devam ediyor.
Üretimin olmazsa olmazımız olduğunun bilinci ile salgın döneminde Çan İlçemizde de bir karma OSB için tekrar harekete geçtik.
Çanakkale Ticaret Borsamız ile birlikte Ayvacık ilçemizde Jeotermal Tarıma Dayalı Sera İhtisas OSB kurulması girişiminde bulunduk. Bu konuda Borsa Başkanımız Kaya Bey bilgi verecek.
Türkiye’nin en büyük kamu yatırımı olan Çanakkale 1915 Köprüsü ile birlikte İlimizin gelişim vizyonuna üyelerimizin hazır olması gerektiğini her platformda anlattık. Oda olarak proje konusunda oldukça iddialıyız. İhracatçı üyelerimize destek olmak, ihracat potansiyeli olan üyelerimizi ihracata başlatmak için yürüttüğümüz biri gıda diğeri orman ürünleri sektöründe olmak üzere 2 UR-GE Projemiz var Sayın Başkanım. Ayrıca COSME Projemiz ile Avrupa İşletmeler Ağında konsorsiyum ortaklığımız var. GMKA destekli bir projemiz kapsamında da Odamızda Dış Ticaret Destek Merkezi kurduk. Bir yıl gibi kısa sürede ihracatçı sayımızı 54’den 96’ya çıkardık. Bunlar devam eden projelerimiz, İlimizin tanıtımına yönelik de pek çok proje gerçekleştirdik. Üyelerimizin menfaatine olan her desteğin, hibenin peşine düştüğümüz gibi Odamızın imkanlarını sunmaktan da kaçınmıyoruz. Üretim ve ihracat hedefli projelerimizin yanında çok sayıda sosyal sorumluluk projemizi de hayata geçirdik.
2020 yılında ÇTSO Ailemize 563 yeni üyemiz katılırken 179 üyemiz çeşitli sebeplerle aramızdan ayrıldı. 2020 sonu itibariyle 8.187 üyeli geniş bir aileyiz.
Üyelerimizin yaklaşık üçte biri hizmet sektöründe, dolayısı ile kısıtlamalardan önemli ölçüde etkilendiler. Mağduriyetlerinin minumuma indirilmesi konusunda ilettiğimiz çözüm önerilerimiz sayenizde kısmen de olsa hayata geçti ama yeterli değil tabi.
Dile getirdiğimiz konuları sizin çok yakından takip ettiğinizi biliyorum ancak çok kısa tekrarlamak istiyorum:
- Özel mülkiyet kiraları ile ilgili maalesef yapılacak çok bir şey yok. Ama rakam sembolik de olsa en azından kira yardımları kapsamı genişletilerek tüzel kişi üyelerimizi de kapsamalı, kira stopajları faaliyetleri kısıtlanan işyerleri için sıfırlanmalıdır.
- Gelir ve kurumlar vergisine tabi işyerleri için vergi oranları düşürülmeli, peşin vergi kaldırılmalıdır.
- Asgari ücrette işverenin yükü hafifletilmelidir.
- E-Haciz uygulaması mantık çerçevesinde revize edilmelidir.
- İşçi çıkarma yasağı suistimal edilmektedir. İş mahkemelerinin neredeyse % 100’e yakın kısmı çalışan lehine sonuçlanmaktadır. Çalışan ile çalışmayanı bir tutarak çalışma barışını da bozan bu uygulamanın adil olması sağlanmalıdır.
- Gerçek anlamda sicil affı getirilmelidir.
- Bankalara geçen hafta yaptığınız çağrıyı çok önemsiyorum ve sonuna kadar destekliyorum Sayın Başkanım. Sanayicinin, tacirin ayakta kalması için finansmana erişim kolaylaştırılmalıdır. Banka kredilerinden etkin bir şekilde yararlanamıyoruz. Ekspertiz işlemleri gerçek değerler üzerinden yapılmıyor. Kredi Garanti Fonunun sağladığı imkanlar bizlere tam olarak yansıtılmıyor. Faiz yükü çok ağır.
2019 vergi rekortmenleri listesinde ilk 10’da 7 banka var. 2018’de bu sayı 6 idi.
Örneklendirirsek; Almanya'nın vergi rekortmenleri listesinde ise ilk 10'da yer alan firmaların hepsi üretici firmalar. Bu veriye çok odaklanmamız, üzerinde çok düşünmemiz gerekiyor.
“Ülkemizde faizin değil üretimin vergi şampiyonu olması halinde gündemlerimiz de çok değişecektir”
Sayın Başkanım, biliyorsunuz 2021 yılı İstiklal Marşı Yılı ilan edildi. Mehmet Akif Ersoy’un çocukluğunun bir bölümünün geçtiği Bayramiç İlçemizdeki evi beş yıl önce restore edildi ve ziyarete açıldı. Şartların müsait olduğu ilk zamanda Birliğimizin Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte sizi İlimizde görmekten ve birlikte Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret etmekten memnun olacağımızı ifade etmek istiyor, toplantımızı şereflendirdiğiniz için şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Çanakkale ili Oda ve Borsaları Müşterek toplantısında söz alan Meclis ve Komite Üyeleri;
ÇTSO Meclis üyesi Ali Karaman: “Ekmek girdi maliyetleri neredeyse günlük ve haftalık değiştiği halde ekmeğin fiyatı artışı yönetmeliğe tabi. Girdi maliyetlerimiz serbest piyasa şartlarına göre belirleniyor ancak ekmek fiyatlarında bunu göremiyoruz.”
ÇTSO İnşaat Komite Başkanı Ersin Vural: “Türkiye’nin her yerinde yabancıya konut satışı var ama Çanakkale’de yok. Bizler de arazi satışına karşıyız ancak yabancıya konut satışına yeni bir düzenleme talep ediyoruz. Konut faizleri yeniden yükseldi. Faizlerin 1’in altına inmesini ve tapu harçlarında kalıcı indirim oranı yapılmasını bekliyoruz.”
ÇTSO Meclis Üyesi Ahmet Çelik: “14 aydır hiç iş yapamadık. TOBB Nefes Kredisi tam olarak seyahat acentelerimize serum etkisi yaptı. Yine benzer bir kredi talebimiz var. Son bir yılda alınan kredilerin geri ödemelerinde gelirimiz olmadığı için sorun yaşıyoruz. Acentelerin en az 5 aylık daha can suyuna ihtiyacı var.”
ÇTSO Meclis Üyesi İlke Diler: “Kapalı olan işletmelerin personeli yeni bir iş bulabiliyor ama bu süreçte özellikle hizmet sektöründe yaşanan işe giriş ve çıkışlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanmalarına engel oluyor. Canlı müzik, restoran, kafe bar, gece kulübü ve kıraathaneler çok uzun süredir kapalı. Kredi kullanmak zorunda kalan bu sektör temsilcilerinin tüm ödemelerini pandemi sonrasında kepenk açtığı zaman, hayat normale döndüğü zaman başlamalı. Mevcut kredi ve vergilerin anapara ve faiz ödemesiz olarak yeniden yapılandırmasını ve normalleşmenin olacağı zamana kadar sürelerin uzatılmasını istiyoruz.
Çanakkale İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Birce Bilici Şimşek: “6331 sayılı İş Kanunu çok tehlikeli sınıflarda denetimler havuz sisteminde olmalı. Yapı denetimini kendi seçen firmanın denetimleri evrak üzerinde kalıyordu. Havuz sistemi ile bir anlam kazandı. Aynı sıkıntı şimdi iş sağlığı ve güvenliği için başladı. Kentsel dönüşümde tanınan limitler ve otopark yönetmeliği işleyişinde sorunlar var. Tapu harçlarının kalıcı olarak %2 olmasını talep ediyoruz.”
 

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
çanakkaleBigaGeliboluTobb
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol