Erkek’ten TBMM’ye soru önergesi

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Hamidiye Tabyası'nda gerçekleştirilen restorasyon sonucunda açılan müzedeki hatalara dair Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi verdi.

Erkek’ten TBMM’ye soru önergesi

CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Hamidiye Tabyası'nda gerçekleştirilen restorasyon sonucunda açılan müzedeki hatalara dair Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi verdi.

19 Ocak 2019 Cumartesi 19:21
Erkek’ten TBMM’ye soru önergesi

TBMM’ye sunduğu önergede yer alan sorulan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını talep eden CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek; “II. Abdülhamit tarafından 1892 yılında Çanakkale Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması amacıyla yaptırılan Anadolu Hamidiye Tabyası, gerçekleştirilen restorasyon çalışmaları sonrası 2018 Kasım’ında ziyarete açılmıştır. Daha önce gerçekleştirilen bir restorasyonun da söz konusu olduğu Tabya içinde bir müze açılmıştır. Ciddi bir bütçe ayrıldığı anlaşılan müzede, kabul edilemez hatalar olduğu Türkiye’nin tek resmi Çanakkale Savaşı koleksiyoneri Seyit Ahmet Sılay tarafından, ulusal çapta yayın yapan Tarih Dergisi’nin Ocak sayısındaki bir yazıyla dile getirilmiştir. Bahsi geçen yazıda, müzedeki hatalardan bazıları şunlardır: Fransız, ANZAC ve Türk askerlerinin kıyafetlerinin tamamı hatalı. Tarihçi ve araştırmacıların olmadığını belirttikleri “Türk kadın keskin nişancı” “gaz saldırısına karşı birliğini koruyan kahraman köpek” efsaneleri tekrarlanmış. Fotoğraflar bölümünde Yakup Şevki Subaşı diye, orijinali Seyit Ahmet Sılay’da olan Behiç Erkin’in fotoğrafları sergilenmekte. Mayın Grup Komutanı Nazmi Bey (Akpınar) Nazmi Solok ile karıştırılmış. Rauf Orbay olarak sergilenen fotoğraf, Sultanhisar torpido botunun komutanı Ali Rıza Bey’e ait. 19 Kasım 1919’da Milli Mücadele’nin başlarında Niğde-Bor dolaylarında şehit olan Fenerbahçeli Arif, Çanakkale’de şehit düşmüş gibi gösterilmiş. Nusret Mayın Gemisi’nin mayınları döküş tarihi olan 8 Mart sabahı, 17/18 Mart olarak gösterilmiş. Topal Osman’ın resmi, Çanakkale’de görev yapmış bir subay gibi sergilenirken, birçok komutanın isim ve resimleri birbirine karıştırılmış. Bu bağlamda: Bahsi geçen Tabyanın restorasyonu hangi firma tarafından gerçekleştirilmiştir? Müze de aynı firma tarafından mı yapılmıştır? Müzeye danışmanlık yapan firma hangisi, kişi ya da kişiler kimlerdir? Şehitlerimizin anılarına ve Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı topraklara saygısızlık anlamına gelecek türden hatalar için danışman olarak internet ve arama motorları mı kullanılmıştır? Tabyanın restorasyonu ve müzenin kuruluşu ne kadara mal olmuştur? Bahsi geçen vahim ve açıklanamaz hatalara dair herhangi bir inceleme gerçekleştirilmiş midir? Bu konuda sorumlulukları olanlar kimlerdir ve kendileriyle ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Müzede yer alan hataların düzeltilmesi konusunda herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Bunun maliyeti nasıl karşılanacaktır?” dedi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol