Kanser tedavisinde immünoterapi devri

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümünde, hastanın bağışıklık sisteminin özel ilaçlarla daha etkin hale getirilerek kanser hücrelerinin yok edilmesi esasına dayanan immünoterapi tedavisi uygulanmaya başladı.

Kanser tedavisinde immünoterapi devri

Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi Onkoloji Bölümünde, hastanın bağışıklık sisteminin özel ilaçlarla daha etkin hale getirilerek kanser hücrelerinin yok edilmesi esasına dayanan immünoterapi tedavisi uygulanmaya başladı.

21 Şubat 2019 Perşembe 18:05
Kanser tedavisinde immünoterapi devri

Malign melanom (cilt kanseri), Böbrek kanseri, Baş Boyun kanserleri, Akciğer kanseri, Mesane kanserinde kullanılabilen bağışıklık tedavisi bu hastalıklarda umut vaat ediyor. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’nde yeni uygulanmaya başlayan İmmünoterapi tedavisi ile ilgili bilgi veren Onkoloji Uzmanı Dr. Erdem Şen; “Kanser tedavisi amacıyla cerrahi tedavi, kemoterapi, radyoterapi (ışın tedavisi) ve  hedefli tedaviler (akıllı ilaçlar) hali hazırda kullanılmaktadır. Her geçen gün ise kanser tedavisinde önemli gelişmeler meydana gelmektedir. İmmünoterapi son yıllarda  kanser tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanıma girmektedir. İmmünoterapi  hastanın bağışıklık sisteminin özel ilaçlarla daha etkin hale getirilerek kanser hücrelerinin yok edilmesi esasına dayanan bir tedavi şeklidir. Kanser hücreleri;  normalde bizlerde bulunan bağışıklık sistemi hücrelerimize karşı savunma mekanizmaları geliştirerek varlıklarını sürdürebilmektedirler. İmmünoterapi tedavisi ile kanser hücresinin geliştirmiş olduğu bazı savunma mekanizmalarını aşabiliyoruz. İmmünoterapi tedavisi klasikkemoterapi tedavilerinden farklılıklar göstermektedir. Etkisi geç başlayıp, uzun süre devam edebilmektedir. Özellikle bazı testler sonucunda belirlenmiş hasta gruplarında çok daha iyi yanıtlar görülebilmektedir. Yan etki bakımından da immünoterapi tedavisinin farklılıkları mevcuttur. Kemoterapi tedavilerinde yoğun bir şekilde karşımıza çıkan bulantı, kusma,bitkinlik, yorgunluk, saç dökülmesi, ishal, kan değerlerinde düşüklük gibi yaşam kalitesini bozabilen yan etkiler immünoterapi tedavisinde çok daha az görülebilmektedir. James Allison ve Tasuku Honjo isimli bilim adamları tümör hücreleri tarafından bağışıklık sisteminin frenlenmesine yönelik farklı stratejilerin kanser tedavisinde immünoterapi olarak  nasıl kullanılabileceğini göstermiş ve   2018 yılında Nobel Tıp ödülünü kazanmışlardır. İmmünoterapi tedavisini hali hazırda Malign melanom (cilt kanseri), Böbrek kanseri, Baş Boyun kanserleri, Akciğer kanseri, Mesane kanserinde kullanılabilmektedir. Hastanemiz bünyesinde immünoterapi tedavisi ve takibi tıbbi onkoloji bölümümüzde yapılabilmektedir. İmmünoterapi tedavisi her geçen gün yeni çalışmalar ışığında, yeni kanser türlerinde kullanımı ile ilgili umut vaat etmektedir” dedi. Kanser ile mücadelede yeni uygulamalara yer verildiğini belirten Başhekim Op. Dr. Ufuk Tali ise; “Kanser hastalığı hızla yayılmasına rağmen, tıpdaki gelişmeler sayesinde tedavi başarısı da artmaktadır. Son yıllarda  kanser tedavisinde giderek yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan immünoterapi tedavisini artık hastanemizde uygulayabilmekteyiz” diye konuştu.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol