Mutlu’dan SAMEKS değerlendirmesi

MÜSİAD Şubat Ayı SAMEKS verileri açıklandı. MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, Şubat Ayı SAMEKS verileri hakkında değerlendirmeler de bulundu.

Mutlu’dan SAMEKS değerlendirmesi

MÜSİAD Şubat Ayı SAMEKS verileri açıklandı. MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu, Şubat Ayı SAMEKS verileri hakkında değerlendirmeler de bulundu.

01 Mart 2019 Cuma 17:01
Mutlu’dan SAMEKS değerlendirmesi

MÜSİAD Çanakkale Şube Başkanı Şerif Mutlu yaptığı açıklamada; “2019 yılı Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, bir önceki aya göre 2,2 puan artarak 44,7 değerine yükselmiştir. Endekste gözlenen 2,2 puanlık artışta sanayi endeksinin önceki aya göre 2,9 puan artarak 45,1 puana yükselmesi etkili olurken, hizmet endeksi de 2,1 puan artarak 45,0 seviyesine yükselmiş ve bileşik endekste gözlenen toparlanmayı hızlandırmıştır. Yeni siparişlerde gözlenen artışa paralel olarak üretimin ivme kazanması sanayi sektöründeki artışta belirleyici olurken; hizmet sektöründe kaydedilen artışta ise girdi alımlarında gözlenen canlanma etkili olmuştur. Önceki döneme göre gözlenen toparlanma ve 2,2 puanlık artışa karşın; 50 referans değerinin altındaki seyrini sürdüren SAMEKS Bileşik Endeksi, reel sektörde gözlenen durgunluğun Şubat ayında da devam ettiğine işaret etmiştir” dedi.

Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi

“Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Endeksi, 2019 yılı Şubat ayında, bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 45,1 seviyesine yükselmiştir” diyen Mutlu; “Sanayi sektörüne ilişkin yeni siparişler, önceki aya göre 3,8 puan artış kaydetmiş ve 43,3 seviyesine yükselmiştir. Yeni siparişlerde gözlenen artışa paralel olarak girdi alımları 0,7 puan artış kaydederek 49,9 puana yükselirken, sanayi üretimi de önceki aya göre 4,3 puan artarak 42,6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Önceki aya göre 2,3 puan artış kaydetmesine karşın 50 referans değerinin altındaki seyrini sürdüren tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi de, reel sektörün hammadde ve ara mamul temininde aksaklıklar olduğunun sinyalini vermektedir. Sektöre ilişkin istihdam alt endeksi ise önceki aya göre 4,2 puan artarak 44,8 seviyesine yükselmesine karşın, sektöre ait işgücü piyasasının durgunluğuna işaret etmiştir. Böylece mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Sanayi Endeksi, 2018 yılının Ağustos ayında başlayan ivme kaybını 2019 yılı Şubat ayında da sürdürmüş ve 50 referans değerinin altında kalmıştır” şeklinde konuştu.

Hizmet Sektörü SAMEKS Endeksi

Mutlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Endeksi, 2019 yılı Şubat ayında, bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 45,0 seviyesine yükselmiştir. Hizmet sektörüne yönelik girdi alımları önceki aya göre 3,1 puan artarak 50,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece sektöre yönelik girdi alımlarındaki iki aylık düşüş bu dönemde sona ermiştir. Girdi alımlarında gerçekleşen bu artışa bağlı olarak, sektöre ilişkin iş hacmi önceki aya göre 2,2 puan artış kaydederek 39,9 puana yükselmiştir. Sanayi sektöründe olduğu gibi, hizmet sektöründe de tedarikçilerin teslimat süresi alt endeksi 50 referans değerinin altındaki seyrine devam etmiş, buna karşın önceki aya göre 1,2 puanlık nispi bir toparlanma gözlenmiştir. Bu gelişmelere bağlı olarak, hizmet sektörüne ilişkin istihdam alt endeksi önceki aya göre 1,8 puan artış kaydetmiş ve 43,5 seviyesinde gerçekleşmiştir. Böylece mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Hizmet Endeksi, 45,0 puanlık seviyesiyle durgun görünümünü 2019 yılının Şubat ayında da sürmüştür. Önceki aya göre nispi bir toparlanma arz etmiş olmasına karşın, reel sektöre yönelik durgunluğun 2019 yılı Şubat ayında sürdüğü görülmektedir. TCMB tarafından açıklanan imalat sanayi kapasite kullanım oranının önceki aya göre 0,2 puan azalarak yüzde 74 seviyesine gerilemesi ve TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endekslerinde gözlenen düşüşler, SAMEKS Bileşik Endeksini destekler niteliktedir. Türkiye ekonomisindeki dengelenme sürecine bağlı olarak SAMEKS’teki durgunluğun önümüzdeki dönemde de sürmesi beklenirken; yılın 2’nci çeyreğinden itibaren ekonomik aktivitede gözlenmesi beklenen tedrici toparlanmayla birlikte, SAMEKS’in de 50 referans değerinin üzerine çıkması beklenmektedir. Nitekim TCMB Reel Kesim Güven Endeksi ve TÜİK Ekonomik Güven Endeksi verileri de Türkiye ekonomisinin gelecek projeksiyonu için olumlu görünüm arz etmektedir.”

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
çanakkaleMüsiadSameks
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol