Yıldırım’dan Çanakkale’ye müjde, Köprü 18 Mart 2022’de açılacak

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü’nün kule kesonlarının yüzdürülme törenine katıldı. Çanakkale Köprüsü'nün planlandığı tarihten daha önce tamamlanacağı müjdesini veren Yıldırım, köprünün 18 Mart 2022'de açılacağını söyledi. Yıldırım, ayrıca Çanakkale Boğazı’nın köprüyle 4 dakikada geçileceğini de ifade etti.

Yıldırım’dan Çanakkale’ye müjde, Köprü 18 Mart 2022’de açılacak

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Çanakkale 1915 Köprüsü’nün kule kesonlarının yüzdürülme törenine katıldı. Çanakkale Köprüsü'nün planlandığı tarihten daha önce tamamlanacağı müjdesini veren Yıldırım, köprünün 18 Mart 2022'de açılacağını söyledi. Yıldırım, ayrıca Çanakkale Boğazı’nın köprüyle 4 dakikada geçileceğini de ifade etti.

18 Ocak 2019 Cuma 16:21
Yıldırım’dan Çanakkale’ye müjde, Köprü 18 Mart 2022’de açılacak

Gelibolu ilçesine bağlı Sütlüce köyü sınırlarındaki şantiyede gerçekleşen törene TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, eski bakanlar Ahmet Arslan, Lütfi Elvan, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile çok sayıda davetli katıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü kule keson temellerinin kuru havuzdan ıslak havuza geçiş töreni, 1915 Çanakkale Köprüsü tanıtım filminin izlenmesiyle başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunduğu törende Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, köprünün tamamlanmasının ardından Çanakkale Boğazı geçiş süresinin 4 dakikaya ineceğini belirtti. Bakan Turhan; “Yapımı devam eden Gebze-İzmir ile Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara otoyolu İzmir-Aydın ile Marmara ve Ege bölgelerindeki otoyollarının birbirleriyle entegre olmasını sağlamış olacağız. Ülkemizin ekonomisinin can damarı ve nüfusumuzun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege bölgesindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemleri karayolu ulaşım ağımızla bütünleşmiş olacaktır. Bu bölgemizde ekonomi şahlanacak, sanayi kuruluşlarımız için uzaklar yakın olacaktır. Bu proje ile mevcut Edirne-İstanbul-Ankara otoyolundaki trafik rahatlayacaktır. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Balıkesir otoyolunun, Gebze-Orhangazi-İzmir otoyoluna bağlanması ile İzmir-Aydın-Antalya gibi illerimizdeki turizm hareketleri zirveye çıkacaktır. Mevcut İstanbul-Tekirdağ-Çanakkale yolu çoğunlukla yerleşim alanları ve sahilden geçmektedir. Bu projenin hizmete girmesiyle taşıt işletme maliyetleri ve yolculuk sürelerinde bambaşka bir evreye geçilmiş olacaktır. Köprünün bitiş tarihi olarak 2023 planlanmıştı. Çalışmalarımız çok hızlı ilerliyor. İnanıyorum ki, Çanakkale Köprüsü'nü milletimiz açısından son derece büyük anlam ifade eden 2022 yılının 18 Mart'ında hizmete açacağız” dedi.

Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili detaylı bilgiler veren Bakan Cahit Turhan; “Köprü sahip olduğu konum kadar parmakla gösterilecek mühendislik potansiyeliyle de övgüleri hak etmektedir. Tamamlandığında 2023 metrelik orta açıklığı ile dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü olacaktır. Toplam uzunluğu ise yan açıklıklar ve viyadüklerle birlikte 4608 metreyi bulacaktır. Yüksekliği ise üçüncü ayın 18'ini temsilen 318 metre olacaktır. Köprü bu özellikleri ile dünyanın sayılı projelerinden biri durumundadır. Çanakkale Köprüsü, dünyanın en yüksek mühendislik ve estetik tasarım örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor. Bugün kuru havuzdan, ıslak havuza taşıyacağımız kule kesonları Asya tarafında su seviyesinden 45 metre altındaki deniz tabanına, Avrupa tarafında ise su seviyesinden 37 metre derinlikteki deniz tabanına oturtulacaktır. 45 metre 6 santimlik tabya genişliğine sahip ikiz tabya halinde inşa edilecek köprünün kule kesonlarının oturacağı konumlarda zemin iyileştirmesi için 2,5 metre çapında toplam 368 adet kazık çakılmıştır. Kuru havuzdaki imalatları tamamlanan 51 bin 186 ton ağırlığındaki Avrupa kule keson temeliyle, 54 bin 800 ton ağırlığındaki Asya kule keson temeli imalat aşaması olan ıslak havuza yüzdürülmesi işlemleri de başladı" dedi.

18 Mart 2022'de proje tamamlanacak

Çanakkale Köprüsü'nün planlandığı tarihten daha önce tamamlanacağı müjdesini veren TBMM Başkanı Binali Yıldırım, köprünün 18 Mart 2022'de açılacağını söyledi. Yıldırım; “Türkleri tarih sahnesinden yok etmek isteyen yedi düvele karşı, 104 yıl önce tarihin kaydettiği en büyük direnişi ve destanı bu topraklarda yazdık. Boğazın bir ucundan diğer ucuna bile mermileri ulaşmayan toplarımızla devrin muhteşem donanmalarını Çanakkale'nin soğuk sularına gömdük. Çanakkale'nin geçilmeyeceğini herkese burada gösterdik. Ben bakan olduğum 2003 yılında Çanakkale'ye geldiğimde, 'Çanakkale geçilmez' sözünü ilk gördüğümde aklımdan, bu Çanakkale geçilmez işi 100 yıl önce düşman için söylenmiş bir laf. Şimdi Çanakkale niye geçilmiyor acaba, bunun hikmeti nedir. Doğru dürüst deniz taşımacılığı yok. Yol deseniz yok. Havayolu desen, havaalanı var, sefer yok. Ecdat, dedelerimiz Çanakkale geçilmez dediler ama düşmana geçilmez dediler, yoksa Çanakkale karadan da, denizden de, havadan da gelinen, geçilen bir yer olacak dedik. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çalışmalara başladık. Gestaş'ı devreye soktuk, yolları yaptık, havaalanımızı açtık. Bir tek denizin üzerinden karadan geçme kalmıştı. İşte onu da başlattık. 18 Mart 2017'de Lapseki'de temelini attık. 18 Mart 2022'de proje tamamlanacak. Bu büyük bir müjde, büyük bir haber Çanakkale'miz ve ülkemiz için. Dünyanın en büyük projelerinden biri olan bu şaheser köprüyü, ülkemize, milletimize kazandırıyoruz” diye konuştu.

Mühendislik harikası bir iş yapıyoruz

“Bugün harç dökmeyeceğiz, kazma vurmayacağız. Artık mühendislikte yeni yöntemler var. Mühendislik harikası bir iş yapıyoruz” diyen Yıldırım; “Yapılan bu temeli bir anlamda denize indiriyoruz. İndirdiğimiz bu blok sıradan bir iş değil. 51 bin ton biri, 54 bin ton biri. Her biri 20 metre yüksekliğinde ve bir futbol sahası büyüklüğünde bir temelden bahsediyoruz. Önce karada bir havuz yapıldı ve orada imalatı yapıldı. Şimdi de denize indirilecek, eksikleri tamamlandıktan sonra denizin dibinde 40-45 metre derinlikte açılan yuvalarına yerleştirilecek. Yani şu kule dediğimiz şey esasında denizde bir temel üzerinde yükselen bir kolondur. Denizde bir yere vidalanmıyor, bağlanmıyor. Orada kendi ağırlığıyla duruyor. Tamamen denizin dibinde kalıyor. Herhangi bir deprem, rüzgar olursa güzel güzel yaylansın diye. Buraları iple bağlarsanız o zaman emniyetli olmaz. Esneyecek ki gerilimleri ortadan kaldırsın” şeklinde konuştu.

Yaklaşık 20 milyar lira

Yıldırım sözlerini şu şekilde sürdürdü; “İstanbul'u aziz milletimizin başkenti yapan Fatih'in, gemileri karadan bir gecede Haliç'e indirdiği gibi buradan da biz tarihi köprünün temelini karadan denize alıyoruz ve hazırlanan yerlerine birkaç ay sonra yerleştiriyoruz. Böylece dünyaya, dosta düşmana bir mesaj veriyoruz. Öldü, bitti, kıyamet senaryosu yazanlara inat, Türkiye'nin gururla, güvenle nasıl bir kalkınma hamlesi içerisinde olduğunu herkese gösteriyoruz. Şu gördüğünüz köprü yaklaşık 20 milyar lira. Bu köprünün bedeli dünyada birçok ülkenin yıllık gelirinden daha fazla. Türkiye nereden nereye geldi. Köprünün iki ayak açıklığı 2023 metre ve Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını temsil ediyor. Şuana kadar yapılmış köprülerin iki kolon arasındaki mesafesi en uzun olan köprü. Bu bir ilk. İlkler de bize yakışır, Türkiye'ye yakışır. Biz zaten ilkleri yapan bir iktidar olduk. 2002 yılından itibaren yaptığımız yatırımlar ile devletimize, bölgesinde ve dünyada itibarını yükselten bir gururu hep beraber yaşadık.”

Çanakkale Boğazı artık köprüyle 4 dakikada geçilecek

Çanakkale Boğazı’nın köprüyle 4 dakikada geçileceğini dile getiren TBMM Başkanı Binali Yıldırım; “Marmara'nın kuzeyi ile güneyini, yani Asya kıtasıyla Avrupa kıtasını Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osman Gazi Köprüsü, Avrasya Tüneli, Marmaray ve 1915 Çanakkale Köprüsü ile 5 noktada 2 kıtayı son 15 yılda birbiriyle bağladık. Daha önce iki tane vardı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü. Yani 80 yılda, boğazlarda, Marmara'da 2 tane geçiş, son 15 yılda 5 geçiş. İşte yapılan hizmetin büyüklüğü burada açıkça ortaya çıkıyor. 3 yıl sonra inşallah 2022'de, deniz var, fırtına var, Çanakkale Boğazı'nda arabalı vapur seferleri yapılamıyor radyo anonslarını işitmeyeceğiz. Onlar birer nostalji olacak. Çünkü Çanakkale Boğazı artık köprüyle 4 dakikada geçilecek. Neredeyse dur kalklar, beklemeler 1 saati buluyordu. Çanakkale geçilmez diyen ecdat bugün düzenlenen bu töreni görseydi evlatlarıyla gurur duyardı. Onlar da bizden, Fatih'in, Kanuni'nin, Yavuz'ların yaptığı gibi milletimizin göğsünü kabartacak, medeniyetimizi güçlendirecek eserler beklediler. Biz onların ruhunu muazzez ettik ve bu eserleri yaptık” ifadelerini kullandı. Yapılan konuşmaların ardından Avrupa yakasındaki kule temelini oluşturacak 74 metre genişliğinde, 83 metre uzunluğunda, 15 metre yüksekliğinde ve 51 bin ton ağırlığındaki kule kesonunun ıslak havuza alınması için TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve beraberindeki protokol üyeleri tarafından butona basıldı.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol