banner59

Semizoğlu; “İş dünyası olarak hep istikrar diyoruz”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

Semizoğlu; “İş dünyası olarak hep istikrar diyoruz”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) Kasım ayı olağan meclis toplantısı gerçekleştirildi.

10 Kasım 2018 Cumartesi 14:59
Semizoğlu; “İş dünyası olarak hep istikrar diyoruz”

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde düzenlenen Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kasım 2018 ayı olağan Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Değişken jeopolitik risklerin etkisi altında karmaşık günlerden geçiyoruz. Küresel ekonomide, gelişmekte olan ülkeler kaynaklı bir yavaşlama var. Avro bölgesinde işsizlik yüzde 8.1 ile 2008 küresel krizinden bu yana en düşük seviyeye geriledi ama Avrupa Birliği, bütçesi kabul görmeyen İtalya’nın borçları başta olmak üzere Brexit ve büyümenin sürdürülebilirliği sorunlarıyla yüzleşmeye devam ediyor. Ülkemiz ekonomisine gelince, En kötünün geride kaldığına dair bir algı yavaş yavaş kabul görmeye başlıyor. Amerika ile normalleşme işaretleri ve resmen başlayan İran ambargosundan muaf tutulmamız, bu algının güçlenmesine destek oluyor. Alınan sıkılaştırıcı önlemler, bozulmayı frenlemiş görünüyor. Ancak enflasyonda, talepteki düşüşe karşın beklentilerin üzerindeki artışın Ekim ayında da devam etmesi, kur geçişkenliğinin ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın beklentilerden de yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Tüketici güven endeksinin küresel krizden bu yana en düşük düzeye gerilemesi, bizim açımızdan iyileşme sağlanması gereken alanların başında geliyor. Kur atağıyla birlikte bozulan göstergelere karşın, ilk toparlanma işaretlerini dış ticaret dengesinde görüyoruz. Ekonomi yönetimi, geçici vergi indirimleriyle piyasadaki daralmanın ılımlı olması için çalışıyor” dedi.

Siyaset değil, lobicilik yapıyoruz

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise; “Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak bugün 7200 üyemiz ile tek ses tek yürek olarak sorunlarımızın takipçisi ve aynı zamanda çözümü için en büyük destekçiniz olarak çalışıyoruz. Siyaset değil, lobicilik yapıyoruz” şeklinde konuştu. Semizoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Ekonomik sorunlarımızın ağırlaştığı bu zor dönemde, iş dünyasının ayakta sağlam durabilmesi adına Hükümetimizin destekleri ve teşvikleri arttırma çalışmaları, enflasyonla mücadele tedbirlerine rağmen bankaların ısrarla sürdürmeye devam ettiği keyfi uygulamalara seyirci kalamayız, diyerek Odamızda bir masa oluşturduk. Günü gelmeyen kredilerin geri çağırılması, inşaat üretim endeksi % 33 iken ekspertizlere yansıtılmaması, gayrimenkullerin değerinin altında işleme alınması, DASK ve diğer sigortaların kendi bankaları tarafından yapılması konusunda dayatmada bulunulması, borcunun çok üzerinde teminatı olmasına rağmen teminatın çözülmemesi, keyfi uygulama ve ayrımcılık yapılması gibi uygulamalar,  banka ile müşterisi arasında gizli tutulması gereken görüşmelerin üçüncü şahıslarla paylaşılarak dedikodulara fırsat verilmesi, yaşanan ekonomik daralmayı kat be kat körüklemiş adeta çarpan etkisi yapmıştır. Masa kurulması ve diğer açıklamalarımız üzerine kısmen de olsa bir iyileşme ve düzelmeyi gözlemledik. Hep birlikte ses verirsek daha da güçlü mücadele edeceğimize inanıyorum.

İş dünyası olarak hep istikrar diyoruz

İş dünyası olarak hep istikrar diyoruz. Herkes istediği gibi ister siyasi taraftan anlar, ister hizmet yönünden anlar. Biz siyaset üstü kurumlarız ve şunu biliriz ki istikrar ve güven ortamı sağlanmadığı zaman, devamlılık olmadığı zaman ekonomimiz belirsizlik ortamına sürüklenir. Bunun da faturası en çok bize çıkar ve bu durumu tercih etmeyiz. Biz yıllardır özellikle hava ulaşımında istikrar sağlanması için konuşuyoruz. Her türlü desteği de verdik. Havalimanımız var, pist uzadı, her türlü müsait ama İstanbul uçuşları yine kaldırıldı. Muhakkak, gerekirse bir alternatif çözüm üretilmeli ve Çanakkale İstanbul uçuşları devam etmelidir. Çanakkale ulaşılabilir bir kent olmalıdır.” Yapılan konuşmaların ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Raporu Ali Karaman tarafından okunarak onayı yapıldı. Azami Fiyat tarifesinin görüşülüp onaylanmasının ardından, gündeme gelebilecek diğer konularda aylık olağan Meclis toplantılarının her ayın ikinci Çarşambası saat 16.00’da yapılması teklifi kabul edilerek onaylanması ile Kasım ayı olağan Meclis oturumu sona erdi.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
çtso
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol