Kimya fabrikası gibi okul

Yenice ilçesinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğretmen ve öğrencileri, günde 5 ton temizlik ürünü imâl ederek satıyor.

Kimya fabrikası gibi okul

Yenice ilçesinde bulunan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Bölümü öğretmen ve öğrencileri, günde 5 ton temizlik ürünü imâl ederek satıyor.

06 Mart 2018 Salı 13:07
Kimya fabrikası gibi okul

Yenice Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Döner Sermaye İşletmesinde öğretmen ve öğrenciler üretim çalışmalarına başladı. Yaklaşık bir yıldır alan öğretmenleri tarafından sürdürülen AR-GE çalışmaları sonunda üretim aşamasına gelindi. Kimya bölümü öğretmen ve öğrencileri, tamamen kendi imkanları ile geliştirerek satışa sundukları sıvı sabun, köpük sabun ,yüzey temizleyici, çamaşır suyu, banyo ve tuvalet temizleyici, bulaşık deterjanı, cam sil ve kolonyadan oluşan ürünlerine "METEM" markası ile patent aldı. Öğrenciler günde 5 tona kadar imâlat yapıyor. Ürünlerden elde edilen gelir hem okula, hem de öğrencilere kalıyor. Üretimde yer alarak bilgi ve beceri sahibi olan öğrencilerin mezun olduktan sonra kolayca iş bulabilecekleri ifade edildi. Şu ana kadar 9 çeşit temizlik ürünleri ürettiklerini ifade eden Kimya Teknolojileri Alan Şefi Funda Tekin , "Okulumuzda 27 öğrenciyle birlikte temizlik ürünleri yapıyoruz üretiyoruz. Bulaşık deterjanı, elde yıkama, sıvı sabunlarımız gibi çeşitlerimiz var. Gül kokulu var. Böğürtlen esanslı var. Çamaşır suyu üretiyoruz. Kıvamlı çamaşır suyu yapmayı düşünüyoruz. Endistriyel anlamda bulaşık ve çamaşır detarjanı yapmayı düşünüyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız mevcut. Öğrencilerimizle birlikte bu ürünleri üretiyoruz. Öğrencilerimiz burada temizlik ürünlerinin nasıl yapıldığını, içeriklerinin ne olduğunu öğreniyorlar. Ayrıca öğrencilerimiz döner sermaye kapsamında belirli bir miktar ücret alıyor. Bu da öğrencilerimizi teşvik ediyor" şeklinde konuştu. Öğrenci Ali Rıza Özcan, "Kimya bölümü iş imkânı geniş olan mesleklerden biri. Bu yüzden kimyayı tercih ettim. Mezun olduğumuzda usta başı belgesi ile iş yeri açabiliyoruz. Okulumuzda uygulamalı öğreniyoruz, deneyler yapıyoruz" dedi.

iha

Anahtar Kelimeler:
YeniceKimya
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol