Şarlan; “Hukuk önünde gereken cezayı almalı”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın skandal sözleri tepki çekmeye devam ediyor.

Şarlan; “Hukuk önünde gereken cezayı almalı”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın skandal sözleri tepki çekmeye devam ediyor.

02 Mart 2018 Cuma 12:38
Şarlan; “Hukuk önünde gereken cezayı almalı”

Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın tüm milleti derinden yaralayan bilimsellikten uzak, mesnetsiz, iftira ve yalandan oluşan sözlerini Çanakkale Barosu ve hukukçular olarak şiddetle kınadıklarını söyledi. Şarlan; “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Akın’ın ÇOMÜ Radyo’da sarf ettiği ve başta Çanakkale ile Bursa halkı olmak üzere tüm milletimizi derinden yaralayan bilimsellikten uzak, mesnetsiz, iftira ve yalandan oluşan sözlerini Çanakkale Barosu ve hukukçular olarak şiddetle kınıyoruz. Sözde ilahiyatçının, konuşmasındaki; "12 Haziran 1924'te camiler kapatılıyor, düşünebiliyor musunuz? Camiler satılıyor. Çok özür diliyorum, Çanakkale ve Bursa’da genelev olarak kullanılan camiler var. Ahır olarak kullanılan camiler var. Türkiye'de camileri kapatıyorlar müessese olarak" "Çanakkale koktu. Büyük kasap kancalarıyla bunları açtığımız çukurlara çektik, yaralı olanları gömdük" “Bir gecede cahil bıraktılar.” gibi sözleri, bilimsellikten uzak, kabul edilemez, iftiralarla doludur. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi veren bir kişinin söyledikleri dinden de kültürden de ve ahlaktan da uzaktır. Tarih, tarihçilere bırakılması gereken bir bilim dalıdır. Belgeye, bilgiye, ispata, kaynaklara dayandırılarak yapılır. Toplumun bilim insanlarından beklediği çamur atması değil, eserlerine atıf yapılması, ülkenin kalkınmasına kendi alanında katkı sunması, sözlerinden ilham alınmasıdır. Önerimiz bu kişinin bilimsel yetkinliğinin gözden geçirilmesi, özellikle akademik camiadan uzaklaştırılmasıdır. Benzeri olayların tekrar yaşanmaması için akademik camianın bu olayın üzerinde özellikle durması gerekmektedir” dedi.

“Rektörün gerekeni yapacağına inanıyorum”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer'in Öğretim Üyesi Akın hakkında gerekeni yapacağına inandığını belirten Şarlan; “Şehrimizin Üniversitesi, binlerce akademisyenin ve idari personelin 25 yıldır üstün çalışmalarıyla ulusal ve uluslararası alanda saygın bir konuma gelen ÇOMÜ'nün, böylesine sözde bilim insanı ile bu şekilde anılması, bu gibi olaylarla gündeme gelmesinden dolayı da çok üzgünüz. ÇOMÜ de alanlarından eşsiz bilimsel çalışmalara imza atan, yaptığı çalışmalar ulusal ve uluslararası alanlarda kabul gören saygın bilim insanları bulunmaktadır. Eminim, en büyük rahatsızlığı da onlar yaşamaktadır. ÇOMÜ Rektörü sayın Prof. Dr. Yücel Acer'in Üniversitenin başarıyı ve huzuru sağlamaya çalışırken, FETÖ ile mücadele ederken ne denli çabaladığının yakın tanığıyım. Sayın Rektörün gerekeni yapacağına inanıyorum” diye konuştu.

“Konuyu takip edeceğiz”

“Sözde akademisyenin hukuk devrimlerine dil uzatması ve bunlar üzerine konuşması hakkı da değildir haddi de değildir” diyen Şarlan; “Ülkemizi modern bir hukuk sistemiyle buluşturan, eski ve köhne, zamanın ihtiyaçlarını karşılamayan bir hukuk yapısını değiştirdiği için Atatürk’e ve cumhuriyet kurucularına hukukçular olarak minnet borçluyuz. Toplumun vicdanında en ağır şekilde yargılanan bu kişi, hukuk önünde de gereken cezasını almalıdır. Bu anlamda biz hukukçular ve Çanakkaleliler gereken duyarlılığı gösterecek ve konuyu takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Hedef Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
ComuBaro
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol